Michał Druri


Michał Druri to postać, która niewątpliwie wpisuje się w historię polskiej farmacji oraz turystyki. Urodził się 19 czerwca 1903 roku w Warszawie, gdzie rozpoczęła się jego droga zawodowa. Po wielu latach pracy i zaangażowania, zmarł 4 grudnia 1987 roku w Łodzi.

Był nie tylko farmaceutą, ale także przewodnikiem po Łodzi, co pokazuje jego wszechstronność i pasję do dzielenia się wiedzą o mieście. Jego życie i działalność pozostawiły trwały ślad w pamięci tych, którzy mieli okazję go poznać.

Nauka, II wojna światowa i praca po wojnie

Michał Druri to postać, która wywarła znaczący wpływ na życie zawodowe i społeczne po II wojnie światowej. W Warszawie, przed wybuchem wojny, zdał maturę oraz ukończył studia z zakresu farmacji.

W 1939 roku, po mobilizacji, dołączył do oddziałów obrony stolicy, uczestnicząc w trudnych czasach walk o Warszawę. Zasłynął również z udziału w powstaniu warszawskim, gdzie walczył w obronie miasta i jego mieszkańców.

W 1946 roku Michał osiedlił się w Łodzi, gdzie już wcześniej mieszkała jego rodzina. Tutaj rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie farmaceutycznym „Cefarm”. Jego kariera w tej firmie trwała przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę w 1968 roku, a jego doświadczenie oraz wiedza wnosiły istotną wartość do sektora farmaceutycznego w Polsce.

Działalność krajoznawcza i przewodnicka

Michał Druri swoją przygodę z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) rozpoczął w 1961 roku. W tym czasie zdobył szereg uprawnień, takich jak przodownik Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT), Odznaki Turystyki Pieszej (OTP) oraz został przewodnikiem miejskim i terenowym, specjalizującym się w obszarze Łodzi oraz województwa łódzkiego, a także w regionach sąsiednich.

Jako doświadczony przewodnik, Michał zorganizował i poprowadził ponad 1000 wycieczek, w tym również w języku rosyjskim, co podkreśla jego wszechstronność w pracy z turystami. W celu wzbogacenia słownictwa zawodowego i wymiany doświadczeń w pracy z grupami zagranicznymi, zainicjował projekt „Przedszkole pod samowarem”, skupiający kolegów, którzy również prowadzili wycieczki w języku rosyjskim.

W swojej instytucji pracy Michał założył Koło PTTK, które działało przy Zarządzie Aptek „Cefarm” w Łodzi. Przez wiele lat pełnił kluczowe funkcje w Zarządzie tego Koła. Dodatkowo, w Oddziale Łódzkim PTTK, Michał był przewodniczącym Komisji Turystyki Pieszej oraz przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Łódzkiego Koła Przewodników. Po utworzeniu Oddziału PTTK Łódź-Polesie, z powodzeniem zasiadał w tamtejszym Zarządzie.

Michał Druri odszedł z tego świata 4 grudnia 1987 roku w Łodzi. Jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu prawosławnym na Dołach w Łodzi.

Odznaczenia

Michał Druri otrzymał szereg uznawanych odznaczeń, które podkreślają jego wkład w historię i działalność na rzecz społeczeństwa. Poniżej znajduje się lista jego odznaczeń:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Walecznych,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Medal za Warszawę 1939–1945,
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945,
  • Honorowa Odznaka miasta Łodzi,
  • Złota Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża,
  • Złota Honorowa Odznaka PTTK,
  • Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki”.

Oceń: Michał Druri

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:6