Archiwum Państwowe w Warszawie to niezwykle ważna instytucja państwowa, która odgrywa kluczową rolę w procesie gromadzenia oraz przechowywania cennych materiałów archiwalnych. Jej działalność obejmuje obszar m.st. Warszawy oraz województwo mazowieckie, stanowiąc istotny punkt w organizacji archiwizacji dokumentów w Polsce.
Siedziba główna Archiwum znajduje się w trzech połączonych kamienicach, zlokalizowanych na malowniczym warszawskim Starym Mieście. To nie tylko doskonałe miejsce do przechowywania dokumentów, ale także przestrzeń, która promuje historię i kulturę regionu. Zasięg działalności Archiwum wykracza poza samo Mazowsze, obejmując także część województw warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego.
Historia
Najstarszy znany dokument archiwalny datowany jest na 1376 rok. Wspomnienia o istnieniu archiwum w Warszawskim Ratuszu występują po raz pierwszy w 1643 roku i można je znaleźć w przewodniku zatytułowanym „Gościniec albo krótkie opisanie Warszawy”. W kwietniu 1792 roku zainaugurowano działalność Archiwum Generalnego Miasta Warszawy, którego szefem został archiwista Hipolit Lemański. Działalność tej instytucji została jednak przerwana wskutek wydarzeń związanych z konfederacją targowicką.
W 1810 roku najstarsze akta miejskie przekazano do Archiwum Ogólnego Krajowego w Warszawie. Z kolei w 1817 roku pozostałe dokumenty trafiły do nowego ratusza w pałacu Jabłonowskich. Niestety, w 1863 roku ratusz został podpalony przez powstańców styczniowych, co skutkowało zniszczeniem części nowoczesnych akt. W latach 1864–1869, podczas odbudowy ratusza, akta były przechowywane tymczasowo w pałacu Namiestnikowskim, a następnie wróciły do pomieszczeń ratusza. W 1917 roku powstało Archiwum Główne Magistratu m.st. Warszawy w ramach nowego regulaminu Magistratu.
W 1925 roku została ustanowiona komisja archiwalna, której celem było przeprowadzenie reform w archiwum. W 1935 roku mjr Adam W. Englert objął kierownictwo archiwum i dzięki jego wysiłkom w 1938 roku instytucja uzyskała nową siedzibę w budynku dawnego arsenału, mieszczącym się przy ul. Długiej. Niestety, po powstaniu warszawskim, zasoby archiwalne znajdujące się w arsenale zostały zniszczone przez Niemców.
W kwietniu 1945 roku podjęto decyzję o reaktywacji Archiwum Miejskiego, które początkowo miało siedzibę przy Marszałkowskiej 6. W czerwcu 1951 roku archiwum zostało włączone w struktury archiwów państwowych i przyjęło nazwę Wojewódzkie Archiwum Państwowe. W 1955 roku przeniosło swoją siedzibę na Starówkę, zajmując trzy połączone kamienice przy ul. Krzywe Koło 7 i 9 oraz ul. Nowomiejskiej 12. W 1975 roku, w wyniku reformy administracyjnej, instytucja zmieniła nazwę na Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. Na koniec, 7 października 2013 roku, archiwum powróciło do nazwy Archiwum Państwowe w Warszawie.
Oddziały zamiejscowe Archiwum
Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Grodzisku Mazowieckim
Oddział ten mieści się pod adresem: ul. Poniatowskiego 14, 05-825 Grodzisk Mazowiecki. Jego zalążek datuje się na 1 grudnia 2000 roku, kiedy to instytucja ta została formalnie utworzona.
Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział III udostępniania zasobu archiwalnego, Sekcja w Łowiczu
Ten oddział znajduje się pod adresem: ul. 3 Maja 1, 99-400 Łowicz. Powstał on jako efekt rozporządzenia Ministra Oświaty z dnia 21 lipca 1950 roku. Zadaniem tego archiwum była obsługa terenu powiatu łowickiego, a z biegiem lat, od 1956 roku, jego obszar działania rozszerzył się o powiat kutnowski.
W 1975 roku dokonano likwidacji archiwum powiatowego, a w roku 1976 powstała ekspozytura Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Skierniewicach, której status przekształcono na oddział terenowy w 1979 roku. Następnie, 1 kwietnia 1985 roku, archiwum stało się Oddziałem w Łowiczu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Mławie
Znajduje się pod adresem: ul. Narutowicza 3, 06-500 Mława. Oddział w Mławie powstał 21 lipca 1950 roku jako część powiatowego Archiwum Akt Nowych w Warszawie, obejmując powiaty: ciechanowski, mławski oraz przasnyski.
W 1952 roku przemianowano go na Powiatowe Archiwum Państwowe w Mławie, a następnie, w 1956 roku, dołączono powiat żuromiński oraz, w latach 1966-1976, powiat makowsko-mazowiecki. W ciągu lat archiwum przeszło kilka zmian: w 1976 roku przekształcono je w Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, oddział w Mławie, a w 1997 roku utworzono również zasoby po zlikwidowanym oddziale działdowskiego APW. Aktualnie obszar działalności oddziału obejmuje pięć powiatów: ciechanowski, działdowski, mławski, płoński oraz żuromiński.
Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Otwocku
Archiwum to zlokalizowane jest pod adresem: ul. Górna 7, 05-400 Otwock. Historia tego oddziału sięga 10 listopada 1954 roku, kiedy to powstało z zakresie powiatów: garwoliński, mińsko-mazowiecki oraz otwocki, a od 1956 roku również rycki.
W 1956 roku archiwum zyskało nową siedzibę, co pozwoliło na dalszy rozwój jego działalności. Zmiana nazwy na Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Oddział w Otwocku, miała miejsce w 1976 roku.
Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Pułtusku
Adres tego oddziału to: ul. Zaułek 22, 06-100 Pułtusk. Powiatowe Archiwum Państwowe w Pułtusku zostało założone 30 maja 1970 roku, w celu objęcia swoim zasięgiem powiatów pułtuskiego, makowskiego oraz wyszkowskiego.
Uroczyste otwarcie miało miejsce 11 maja 1973 roku, a tymczasowa siedziba znajdowała się przy ul. Zaułek 2. Po reformie administracyjnej nastąpiło przekształcenie archiwum w Oddział Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, co sprawiło, że obejmowało obszar województwa ostrołęckiego oraz teren miasta i gminy Pułtusk. W 1986 roku oddział przeniósł się do nowej siedziby mieszczącej się w zaadaptowanym kościele poewangelickim przy ul. Zaułek 22.
Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku
Zlokalizowane jest pod adresem: ul. Stefana Okrzei 1, 05-822 Milanówek. Archiwum Państwowe w Warszawie było także obecne w Nidzicy, gdzie ekspozytura znajdowała się przy ul. Jagiełły 2a. Niestety, 8 marca 2017 roku została zlikwidowana, a jej dokumentacja trafiła do oddziału w Milanówku.
Przypisy
- Magdalena Wiercińska nowym dyrektorem AP w Warszawie. archiwa.gov.pl. [dostęp 01.03.2023 r.]
- O Archiwum. [w:] Archiwum Państwowe w Warszawie [on-line]. warszawa.ap.gov.pl, 27.05.2015 r. [dostęp 09.07.2018 r.]
- Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Grodzisku Mazowieckim.
- Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Łowiczu.
- Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Mławie.
- Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Otwocku.
- Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Pułtusku.
- Archiwum Państwowe w Warszawie, likwidacja ekspozytury w Nidzicy.
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytucje i organizacje rządowe":
Budynek Głównego Urzędu Miar w Warszawie | Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka | Biuro Kultury m.st. Warszawy | Kompleks Urbanistyczny Wymiaru Sprawiedliwości | Nadwiślański Oddział Straży Granicznej | Komisja Nadzoru Finansowego | Ambasada Słowenii w Warszawie | Urząd Transportu Kolejowego | Sąd Apelacyjny w Warszawie | Sąd Okręgowy w Warszawie | Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie | Ambasada Tunezji w Warszawie | Ambasada Sri Lanki w Polsce | Ambasada Słowacji w Polsce | Ambasada Południowej Afryki w Polsce | Ambasada Nowej Zelandii w Warszawie | Ambasada Malty w Warszawie | Ambasada Luksemburga w Warszawie | Ambasada Libanu w Warszawie | Ambasada Królestwa Niderlandów w WarszawieOceń: Archiwum Państwowe w Warszawie