Irena Kummant-Skotnicka


Irena Kummant-Skotnicka, znana pod pseudonimami „Luga” oraz „Janina”, to wybitna postać współczesnej historii Polski. Urodziła się 26 lutego 1924 roku i na zawsze zapisała się w pamięci jako jedno z ważnych nazwisk związanych z powstaniem warszawskim.

W trakcie tego dramatycznego okresu w dziejach Polski, Irena pełniła rolę łączniczki, a także sanitariuszki, co podkreśla jej niezwykłą odwagę i zaangażowanie. Dodatkowo, jej pasja do fotografii sprawiła, że dokumentowała wydarzenia, które na zawsze odmieniły życie wielu Polaków.

Zmarła 6 sierpnia 2003 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii. Jej życie jest przykładem poświęcenia dla ojczyzny oraz troski o innych w najtrudniejszych chwilach.

Życiorys

Irena Kummant-Skotnicka ukończyła Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, a w swojej młodości była aktywna w harcerstwie. W czasie II wojny światowej włączyła się w działania konspiracyjne, zostając członkiem Oddziału Dywersji Bojowej ODB-3.

Podczas trwania powstania warszawskiego była obecna w Śródmieściu północ, gdzie pełniła funkcję łączniczki w Zgrupowaniu Bartkiewicz. Służyła w plutonie 1147 pod dowództwem porucznika Kazimierza Pogorzelskiego, który po tragicznej śmierci dowódcy 2 sierpnia został przemianowany na pluton im. Rygla. Była także autorką cyklu fotografii przedstawiających żołnierzy tego plutonu oraz przeprowadziła fotoreportaż dokumentujący zdobycie Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu. Ze względu na rygorystyczne przepisy, nie każdy miał prawo wykonywania zdjęć; dozwolenia były konieczne, ponieważ żandarmeria powstańcza usuwała wszelkie nieautoryzowane działania, aby zapobiegać szpiegostwu i dywersji.

W czasie powstania jej brat, porucznik Leopold Kummant, ps. „Ryski”, również uczestniczył w walkach. Po kapitulacji powstania, Irena opuściła Warszawę razem z cywilami, w trakcie czego przemycała negatywy swoich zdjęć.

W okresie powojennym pracowała w Zarządzie Głównym PCK, a następnie jako redaktor techniczny w Wydawnictwie Czasopism Technicznych NOT. Jej prace fotograficzne można znaleźć w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, co podkreśla jej znaczący wkład w dokumentację tamtych wydarzeń.

Przypisy

  1. Jewsiewicki 1989 r., s. 24.
  2. Jewsiewicki 1989 r., s. 17.
  3. Jewsiewicki 1989 r., s. 13.
  4. Jewsiewicki 1989 r., s. 90.
  5. a b Z kamerą... 1994 r., s. 121.

Oceń: Irena Kummant-Skotnicka

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:17