Kamilla Chołoniewska


Kamilla Florentyna Maria Chołoniewska, która przyszła na świat 6 stycznia 1877 roku w Warszawie, to postać o wielu talentach i wyjątkowej karierze. Zmarła 19 grudnia 1936 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie trwały ślad w różnych dziedzinach życia społecznego.

Była nie tylko aktywistką społeczną, lecz także pisarką, dziennikarką, nauczycielką oraz przedsiębiorcą. Jej wszechstronność i determinacja sprawiły, że stała się ważną postacią w swoich czasach.

Życiorys

Kamilla Chołoniewska to postać o niezwykle bogatej historii życia. Ukończyła szkołę średnią Sacré Coeur w Grazu w Austrii, a następnie stała się pierwszą kobietą, która podjęła studia z zakresu historii i geografii na Uniwersytecie Lwowskim. Już w czasie nauki, w 1900 roku, poślubiła Antoniego Chołoniewskiego, który był dziennikarzem i pisarzem, autorem znanej książki „Duch dziejów Polski”.

W swoim życiu mieszkała w wielu miastach, obierając Lwów, Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz oraz Warszawę jako miejsca rezydencji. Kamilla przez długi okres pełniła rolę nauczycielki w żeńskich gimnazjach, angażując się również w zakładanie kilku z tych placówek. Po pewnym czasie objęła funkcję wizytatorki szkolnej w Ministerstwie Wyznań i Oświecenia Publicznego.

W okresie I wojny światowej, Chołoniewska aktywnie organizowała pomoc dla legionistów i osób więzionych z powodów politycznych. Jej zaangażowanie w różnorodne stowarzyszenia kobiece było istotne, a szczególnie wyróżniała się jako przewodnicząca stowarzyszenia Pomocy Naukowej dla Kobiet im. Kraszewskiego, które wspierało studentki wyższym wykształceniem poprzez udzielanie stypendiów.

Kolejnym ważnym osiągnięciem było założenie oraz prowadzenie warsztatu i szkoły kilimkarskiej w Bydgoszczy. Kamilla, jako zwolenniczka wykształcenia kobiet, była inicjatorką oraz jedną z współzałożycielek pierwszego we Lwowie żeńskiego gimnazjum im. Zofii Strzałkowskiej. W instytucji tej przez dwa lata prowadziła zajęcia bezinteresownie.

Wielką pasją Chołoniewskiej było podnoszenie poziomu kultury i życia polskich rodzin poprzez edukację w zakresie nowoczesnych metod gospodarstwa domowego. Angażowała się w tę tematykę, pisząc artykuły do czasopisma „Nasz Dom (Tygodnik Mód i Powieści)” oraz publikując teksty w zagranicznych pismach. Kulminacją jej działalności było wydanie książki „Gospodarstwo domowe i kuchnia racjonalna” w 1929 roku, które zyskało uznanie, a w 1937 roku pojawiło się jej rozszerzone wydanie pod tytułem „Gospodarstwo domowe i racjonalne żywienie”. Kolejne publikacje to m.in. „O koronę” (1899), „Z naszej przeszłości” (1910), oraz „Stanisław Staszic, jego życie i czyny” (1916).

W 1934 roku objęła kierownictwo w Państwowej Szkole Pracy Domowej, gdzie spędziła ostatnie lata swojego życia. Zmarła 19 grudnia 1936 roku w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 162-1-22).

Rodzina

Córka Franciszka Głuchowskiego oraz Kamilli Głuchowskiej z rodziny Grużewskich. Jej dziedzictwo jest związane z wnuczkiem Ludwika Mierosławskiego. Wnukiem Kamilli jest Jacek Chołoniewski.

Przypisy

  1. „Gospodarstwo domowe i racjonalne żywienie” www.lubimyczytac.pl [dostęp 10.01.2020 r.]
  2. Cmentarz Stare Powązki: HELENA POTOCKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 28.05.2019 r.]
  3. W katalogu BN [online], katalogi.bn.org.pl [dostęp 11.01.2020 r.]

Oceń: Kamilla Chołoniewska

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:19