Antoni Świątecki


Antoni Świątecki, urodzony 30 czerwca 1922 roku w Warszawie, a zmarły 30 stycznia 1992 roku w tym samym mieście, był wybitnym polskim inżynierem budownictwa. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauk technicznych zaowocowały uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego, a także tytułu docenta na Politechnice Warszawskiej.

Oprócz kariery akademickiej, Antoni Świątecki był również żołnierzem Armii Krajowej, co podkreśla jego zaangażowanie w walkę o wolność oraz niezależność Polski podczas trudnych czasów II wojny światowej.

Życiorys

Antoni Świątecki rozpoczął swoją edukację w Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W trudnym okresie okupacji niemieckiej zaangażował się w działania jako żołnierz VI Obwodu (Praga), który był częścią Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W sierpniu 1944 roku, podczas przekraczania linii frontu, odniósł poważne rany, które na długo wpłynęły na jego życie. Po wojnie, w 1950 roku, z powodzeniem ukończył studia na Wydziale Inżynierii na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera budownictwa lądowego.

Jego kariera akademicka rozpoczęła się w 1955 roku, kiedy to zaczął pracować na Politechnice Warszawskiej. W 1964 roku obronił swoją pracę doktorską, a sześć lat później uzyskał habilitację, co stanowiło istotny krok w jego rozwoju zawodowym. Specjalizował się w obszarze budowy lotnisk oraz analizie opadów atmosferycznych, co czyniło go ekspertem w swojej dziedzinie. Po pewnym czasie objął stanowisko docenta w Instytucie Dróg i Mostów PW.

Oprócz pracy w macierzystej uczelni, Świątecki wykładał także na Politechnice Łódzkiej oraz na Politechnice Krakowskiej, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami studentów.

Publikacje książkowe

Antoni Świątecki jest autorem wielu znaczących publikacji książkowych, które mają istotne znaczenie w dziedzinie nauki i techniki.

  • W jego pracy pt. Związki – wskaźniki regionalne – opady dobowe – natężenia jednogodzinne, wydanej w 1969 roku przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej, autor porusza zagadnienia związane z opadami oraz ich regionalnymi wskaźnikami. Książka ta, mimo braku numerów stron, jest uznawana za ważny wkład w badania meteorologiczne.
  • Innym znaczącym dziełem jest publikacja pod tytułem Lotniska, współautorstwa Antoniego Świąteckiego, Piotra Nity oraz Piotra Świąteckiego, wydana w 1999 roku przez Wydawnictwo Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Ta książka również nie zawiera numerów stron, jednak pozostaje istotnym materiałem dla osób interesujących się infrastrukturą lotniskową oraz technologiami związanymi z lotnictwem.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Antoni Świątecki. 1944.pl. [dostęp 08.08.2021 r.]
  2. Skład osobowy. Politechnika Warszawska 1985. Warszawa: Politechnika Warszawska, 1985, s. 98. [dostęp 08.08.2021 r.]

Oceń: Antoni Świątecki

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:23