Filip Pokutyński


Filip Roman Pokutyński, urodzony 19 sierpnia 1829 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej architektury. Jego życie zakończyło się 28 października 1879 roku w Krakowie, gdzie pozostawił po sobie trwały ślad w rozwoju urbanistyki tego miasta.

Jest on ojcem znanego architektaJózefa Pokutyńskiego, który również przyczynił się do wzbogacenia polskiego dziedzictwa architektonicznego.

Życiorys

Filip Pokutyński był utalentowanym absolwentem Instytutu Technicznego w Krakowie. W latach 1849-1851 kontynuował swoją edukację w berlińskiej Allgemaine Bauschule, a następnie od maja 1851 roku uczęszczał do Akademie der Bildenden Kunste w Monachium, gdzie doskonalił swoje umiejętności w klasie Baukunst. Swój rozwój zawodowy kontynuował w 1852 roku, studiując w wiedeńskim Instytucie Politechnicznym.

W latach 1856–1869 uczył budownictwa w Instytucie Technicznym w Krakowie, a następnie, w latach 1869-1873, pełnił funkcję wykładowcy w Lwowie. Od 1872 roku był aktywnym członkiem Akademii Umiejętności, a także należał do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, wzbogacając działania artystyczne w regionie.

Jako architekt, Pokutyński projektował budowle w stylach historycznych, z szczególnym uwzględnieniem neorenesansu. Jego wkład w dziedzinę architektury obejmował także inwentaryzację zabytków Krakowa, w której był prekursorem rysunku inwentaryzacyjnego, co miało ogromne znaczenie dla ochrony dziedzictwa kulturowego miasta.

Po zejściu z tego świata, Filip Pokutyński spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w narożniku pasa La i Ka, w grobowcu, który jest miejscem spoczynku spokrewnionych rodzin Czechów, Mączyńskich oraz Pokutyńskich.

Ważniejsze realizacje

Filip Pokutyński, znany architekt, ma na swoim koncie wiele istotnych realizacji, które znacząco wpłynęły na architekturę i urbanistykę regionu. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego ważniejszych dzieł:

Te budowle są znakomitymi przykładami talentu i wizji Filip Pokutyńskiego, którego prace nie tylko wzbogaciły krajobraz architektoniczny, ale również wpisały się w historię regionu.

Przypisy

  1. Sylwia Makuch: Kościół parafialny w Bobinie pw. św. Anny matki NMP. www.24ikp.pl, 10.12.2008 r. [dostęp 29.10.2018 r.]
  2. Michał Rożek Przewodnik po zabytkach Krakowa, Wydawnictwo WAM Kraków 2008, s. 248
  3. Karolina Grodziska Opis trasy zwiedzania cmentarza Rakowickiego [w:] Cmentarz Rakowicki w Krakowie, wyd. przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, Agencja Omnipress Warszawa 1988, s. 98
  4. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H.H. Stępień H.H., M.M. Liczbińska M.M., Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 6, ISBN 83-903086-1-4.

Oceń: Filip Pokutyński

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:10