Andrzej Rakowski, urodzony 16 czerwca 1931 roku w Warszawie, a zmarły 3 kwietnia 2018 roku w tym samym mieście, był zdolnym polskim muzykologiem. Specjalizował się w dziedzinie akustyki, a jego wkład w rozwój muzyki był znaczący i niezapomniany. Jako profesor sztuk muzycznych oraz nauczyciel akademicki, Rakowski kształcił pokolenia muzyków i badaczy.
W latach 1981–1987 pełnił funkcję rektora Akademii Muzycznej w Warszawie, instytucji, która stanowił ważne centrum edukacji muzycznej w Polsce.
Życiorys
W 1957 roku Andrzej Rakowski zakończył swoją edukację na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej. Rok później, w 1958, ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W 1963 roku zdobył tytuł doktora na Politechnice Warszawskiej, przedstawiając pracę, która badała akustykę instrumentów muzycznych.
W 1977 roku Rakowski uzyskał habilitację z zakresu muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, a pięć lat później, w 1982, otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Jego kariera zawodowa wiązała się w dużej mierze z warszawską PWSM, która później przekształciła się w Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina. W 1968 roku brał udział w zakładaniu Katedry Akustyki Muzycznej, której przewodniczył przez wiele lat, aż do 2001 roku.
Na uczelni tej, w 1989 roku, Rakowski został profesorem zwyczajnym. Ponadto, w latach 1972-1974 pełnił funkcję prorektora PWSM. W okresie 1981 roku stał się przewodniczącym uczelnianej „Solidarności”. Z kolei w latach 1981-1987 zajmował stanowisko rektora Akademii Muzycznej, co podkreśla jego znaczącą rolę w świecie muzycznym.
Rakowski pracował również jako wykładowca na Katedrze Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Był aktywnym uczestnikiem środowiska akademickiego, pełniąc funkcję członka Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz przewodnicząc Komitetowi Akustyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie następnie został honorowym przewodniczącym.
W latach 50. Rakowski pracował również jako inżynier i reżyser dźwięku. W okresie od 1963 do 1970 roku był konsultantem akustycznym Teatru Wielkiego w Warszawie. Zajmował się także projektowaniem akustyki sal koncertowych, co czyniło go osobą wszechstronną w dziedzinie muzyki. W 1963 roku brał udział w zakładaniu Polskiego Towarzystwa Akustycznego, a ponadto był członkiem Polskiego Towarzystwa Fonetycznego oraz Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich. Członkostwo w Polskiej Akademii Nauk jako członek rzeczywisty potwierdza jego wkład w rozwój muzykologii w Polsce.
Andrzej Rakowski odszedł z tego świata, ale jego wkład został doceniony przez środowisko akademickie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze G–1–46.
Odznaczenia i wyróżnienia
Andrzej Rakowski uzyskał szereg istotnych odznaczeń podczas swojej kariery. Wyróżniony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku. Przed 1989 rokiem, w czasie PRL, otrzymał również Krzyż Kawalerski tego samego orderu, a także Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, co podkreśla jego zasługi dla kraju.
Warto również zauważyć, że był laureatem nagród resortowych, które przyznano mu w następujących latach: 1966 (nagroda II stopnia), 1973 (nagroda zespołowa) oraz 1982 (nagroda I stopnia).
Wybrane publikacje
Oto zestawienie wybranych publikacji autorstwa Andrzeja Rakowskiego, które ukazują jego znaczący wkład w dziedzinę muzyki oraz badań nad dźwiękiem.
- Kategorialna percepcja wysokości dźwięku w muzyce, PWSM, Warszawa 1978,
- Kształtowanie i percepcja sekwencji dźwięków muzycznych (red.), Wyd. AM im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2002,
- Podstawowe uwarunkowania dostępu dzieci i młodzieży do kultury muzycznej (opracowanie), Wyd. AM im. Fryderyka Chopina, Warszawa 1986,
- Studia nad wysokością i barwą dźwięku w muzyce (red.), Wyd. AM im. Fryderyka Chopina, Warszawa 1999.
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 03.03.2020 r.]
- Zmarł prof. dr. hab. czł. rzecz. PAN Andrzej Rakowski. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, 04.04.2018 r. [dostęp 04.04.2018 r.]
- M.P. z 2011 r. nr 47, poz. 528
- Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989, s. 1082.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Witold Kondracki | Wacław Mutermilch | Józef Fudakowski | Jerzy Ginalski (profesor) | Zygmunt Pietrzak | Krzysztof Łoziński | Anna Engelking | Mieczysław Jeżewski | Ryszard Wagner (geolog) | Wiesław Jasiobędzki | Luiza Nader | Anna Zadrożyńska | Zbigniew Czerwiński (ekonomista) | Stefan Różycki | Leon Litwiński | Wanda Karpowicz | Stefan Dziembowski | Iwo Białynicki-Birula | Andrzej Tarkowski | Marcin KurzenieckiOceń: Andrzej Rakowski