Józef Fudakowski


Józef Fudakowski h. Dołega, urodził się 23 lutego 1893 roku w Warszawie, a zmarł 19 lutego 1969 w Krakowie. Był to wybitny polski zoolog oraz zoogeograf, który znacząco przyczynił się do rozwoju nauk biologicznych w Polsce. Fudakowski pełnił funkcję profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie dzielił się swoją wiedzą i pasją do zoologii z wieloma pokoleniami studentów.

W swojej karierze był również kustoszem Muzeum Fizjograficznego Polskiej Akademii Umiejętności, co świadczy o jego zaangażowaniu nie tylko w edukację, ale również w popularyzację nauki w społeczeństwie. Jego wkład w rozwój zoologii oraz jego prace badawcze pozostają znaczącym elementem polskiej nauki.

Życiorys

Józef Fudakowski przyszedł na świat w rodzinie Kazimierza Floriana Fudakowskiego h. Dołęga (1831–1901) oraz Anny Wolmer (zm. 1920). Jego kariera akademicka rozpoczęła się w 1918 roku, kiedy to podjął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Początkowo pełnił funkcję asystenta w Zakładzie Anatomii Porównawczej, a później przeszedł do Zakładu Zoologii.

W roku 1920 został zatrudniony w Muzeum Fizjograficznym Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, gdzie początkowo pracował, a następnie zajmował stanowisko kustosza. W 1924 roku obronił swoją pracę doktorską, a w 1934 roku uzyskał habilitację, stając się docentem zoologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas trudnych czasów II wojny światowej, Fudakowski został aresztowany podczas Sonderaktion Krakau, a następnie wywieziony do obozu Sachsenhausen. Po okresie detencji, 8 lutego 1940 roku, został zwolniony.

Po zakończeniu wojny powrócił do pracy jako profesor zoologii oraz prodziekan Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. W 1960 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Prowadził intensywne badania dotyczące fauny tatrzańskiej i jest autorem wielu prac naukowych oraz popularnonaukowych, które koncentrowały się na faunistyce, muzealnictwie przyrodniczym, ochronie przyrody oraz zoogeografii. Jego książka „Świat zwierzęcy Tatr”, wydana w 1951 roku, znana jest jako istotny wkład w tę dziedzinę.

W życiu osobistym był mężem Zofii z Madeyskich h. Poraj (1897–1981), córki Jerzego. Z tego związku przyszła na świat ich córka, Jadwiga (ur. 1930). Fudakowski zmarł w Krakowie, a jego ostatnim miejscem spoczynku jest Cmentarz Salwatorski w Krakowie (sektor SC4-7-5).

Przypisy

  1. a b c Józef Fudakowski h. Dołęga [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 23.03.2023 r.]
  2. Cmentarz parafialny Kraków Salwator - wyszukiwarka osób pochowanych [online], krakowsalwator.artlookgallery.com [dostęp 23.03.2023 r.]
  3. Jan WiktorJ.W. Tkaczyński Jan WiktorJ.W. (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803–2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018 r.
  4. StanisławS. Zieliński StanisławS., Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich : podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933 r.

Oceń: Józef Fudakowski

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:12