Zbigniew Czerwiński (ekonomista)


Zbigniew Czerwiński urodził się 9 października 1927 roku w Warszawie, a zmarł 22 maja 2010 roku w Poznaniu. Był to znakomity polski ekonomista, który zdobył tytuł profesora zwyczajnego nauk ekonomicznych.

Jego kariera akademicka związana była z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie znacząco wpłynął na rozwój metodologii w dziedzinie ekonomii. Czerwiński był również doktor filozofii, co świadczy o jego szerokim zakresie wiedzy oraz intelektualnych zainteresowaniach.

W swoim dorobku naukowym specjalizował się w metodologii modelowania ekonometrycznego oraz rachunkach optymalizacyjnych. Jego badania odkrywały powiązania między ekonometrią, ekonomią matematyczną oraz badaniami operacyjnymi, co czyniło jego prace cennym wkładem w rozwój tych dyscyplin.

Życiorys

Zbigniew Czerwiński był synem wykształconego oficera Wojska Polskiego oraz dyplomaty, pułkownika Andrzeja Czerwińskiego. W trudnych czasach II wojny światowej przebywał w różnych miejscach, takich jak Wilno, Warszawa oraz powiat myślenicki, gdzie aktywnie uczestniczył w działalności partyzanckiej Armii Krajowej i w formacji zwanej Rzeczpospolitą Raciechowicką. Po zakończeniu wojny, w latach 1945–1949, odbył studia na Uniwersytecie Poznańskim, zgłębiając wiedzę pod opieką wybitnych profesorów, takich jak Edward Taylor i Kazimierz Ajdukiewicz.

W 1957 roku uzyskał tytuł doktora filozofii, prezentując pracę na temat „Zagadnienie prawomocności indukcji w ujęciu probabilistycznym”. Jego dalsze formowanie naukowe kontynuował podczas rocznego stażu na Uniwersytecie Harvarda, pod kierunkiem prestiżowego profesora Wassily’ego Leontiefa w latach 1958–1959. W 1963 roku Czerwiński uzyskał habilitację na Uniwersytecie Warszawskim, prezentując temat, który dotyczył matematycznych aspektów planowania cen. Jego akademicka kariera znalazła kulminację w uzyskaniu tytułu profesora nadzwyczajnego w 1972 roku, a następnie profesora zwyczajnego w 1977 roku.

W trakcie swojej kariery wykładał na wielu zagranicznych uczelniach, w tym w takich miastach jak Lund, Glasgow oraz Tsukuba. Co więcej, zainicjował utworzenie grupy założycielskiej NSZZ „Solidarność” na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, co miało istotne znaczenie w historii ruchów społecznych w Polsce.

W jego życiu osobistym znaczącą postacią była żona Elżbieta Czerwińska, która również piastowała tytuł profesora na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Wśród bliskich Czerwińskiego znajdował się stryj Wojciech Czerwiński oraz siostrzenica, Anna Lenartowicz. Zmarł, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w polskiej nauce i edukacji, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu, w polu 5-5-39-3.

Kariera naukowa w Polsce

Zbigniew Czerwiński był wybitnym ekonomistą, którego kariera naukowa w Polsce obejmowała liczne istotne stanowiska i inicjatywy. Jego zawodowe osiągnięcia to m.in.:

  • 1965–1991 – pełnienie funkcji kierownika Zakładu Ekonometrii w ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu,
  • 1978–1991 – dyrektorowanie Instytutu Cybernetyki Ekonomicznej,
  • 1976–1979 – bycie członkiem Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej,
  • 1981–1993 – sprawowanie roli redaktora naczelnego „Przeglądu Statystycznego”.

Dodatkowo, Czerwiński był zaangażowany w działalność naukową jako członek Prezydium Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Nauk Ekonomicznych. Zasiadał także w Komitecie Redakcyjnym „Ruchu Prawniczego, Ekonomicznego i Socjologicznego”. W swoim dorobku posiadał ponad 150 publikacji, co podkreśla jego znaczący wkład w rozwój nauk ekonomicznych.

Po śmierci został pochowany naCmentarzu Junikowo w Poznaniu.

Odznaczenia

W uznaniu za wybitne osiągnięcia, Zbigniew Czerwiński został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które podkreślają jego wkład w dziedzinę ekonomii. Oto lista przyznanych mu wyróżnień:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • medale akademickie.

Przypisy

  1. Zbigniew Czerwiński - publikacje. Katalog biblioteki UE w Poznaniu. [dostęp 20.01.2015 r.]
  2. Michał Sobkowski: Michał Sobkowski - rodzina w bazie „Ludzie nauki”. [dostęp 19.12.2012 r.]
  3. a b Prof. zw. dr hab. Zbigniew Czerwiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.10.2010 r.]
  4. Informacje na stronie um.poznan.pl

Oceń: Zbigniew Czerwiński (ekonomista)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:21