Stefan Michał Dziembowski, urodzony w 1973 roku w Warszawie, to wybitny polski informatyk, który zdobył uznanie jako profesor nauk ścisłych i przyrodniczych. W swojej karierze akademickiej koncentruje się głównie na kryptografii, dziedzinie nauki zajmującej się metodami zabezpieczania informacji.
Obecnie profesor Dziembowski związany jest z Instytutem Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi badania oraz zajęcia dydaktyczne, inspirując przyszłe pokolenia studentów w obszarze technologii informacyjnych i ich zastosowań w praktyce.
Życiorys zawodowy
Stefan Dziembowski rozpoczął swoją edukację w obszarze informatyki, kończąc studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1996 roku. Jego dalsza kariera naukowa wzbogaciła się o stopień doktora, który uzyskał w 2001 roku na Uniwersytecie Aarhus w Danii pod auspicjami Ivana Bjerre Damgårda. Dziembowski miał okazję zdobywać doświadczenie podczas staży podoktorskich, które odbył w renomowanej Politechnice Federalnej w Zurychu, w CNR w Pizie we Włoszech, a także na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, gdzie rozpoczął pracę w 2008 roku.
W 2010 roku profesor Dziembowski wrócił na macierzysty Uniwersytet Warszawski, gdzie objął stanowisko kierownika grupy badawczej, której prace koncentrują się na problematyce kryptografii i bezpieczeństwa danych. Jego dorobek naukowy zaowocował habilitacją, którą uzyskał w 2012 roku, a w 2019 roku został odznaczony tytułem profesora nauk ścisłych i przyrodniczych.
W trakcie swojej kariery koncentrował się na zgłębianiu zagadnień dotyczących ataków fizycznych na urządzenia kryptograficzne, a także na walutach kryptograficznych. Jego osiągnięcia naukowe zostały docenione poprzez przyznanie mu dwóch grantów przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) – Starting Grant w 2007 roku oraz Advanced Grant w 2019 roku. Ponadto, jest kierownikiem projektów finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz Narodowe Centrum Nauki (NCN).
Obecnie Dziembowski jest również członkiem Rady Narodowego Centrum Nauki w kadencji od grudnia 2020 do grudnia 2024 roku.
Publikacje
Stefan Dziembowski ma na swoim koncie liczne publikacje, które zostały zaprezentowane na renomowanych konferencjach, w tym na CRYPTO, Eurocrypt, STOC, FOCS, IEEE S&P oraz CCS.
Warto także zauważyć, że jego badania znalazły odbicie w wielu uznawanych czasopismach naukowych, takich jak m.in. „Journal of Cryptology”, „IEEE Transactions on Information Theory” oraz „Communications of the ACM”.
Wyróżnienia
Stefan Dziembowski jest uznawanym specjalistą, którego osiągnięcia zdobyły szerokie uznanie w środowisku naukowym.
Wśród jego zasług należy wymienić nagrody Best Paper Awards, które otrzymał na renomowanych konferencjach Eurocrypt’14 oraz IEEE S&P’14.
W 2006 roku został laureatem stypendium Marie Curie, co stanowi znaczący krok w jego karierze badawczej.
W 2016 roku uhonorowano go Nagrodą im. prof. Kazimierza Bartla, przyznaną przez Fundację im. prof. K. Bartla, co dowodzi jego wkładu w dziedzinie nauki.
Dodatkowo w 2020 roku otrzymał Polsko-Niemiecką Nagrodę Naukową Copernicus, razem z profesorem Sebastianem Faustem z Politechniki w Darmstadt, co podkreśla międzynarodowy zasięg jego pracy badawczej.
Życie prywatne
Stefan Dziembowski jest synem znanego astrofizyka, prof. Wojciecha Dziembowskiego oraz Anny Dziembowskiej, z domu Jaśkowskiej. Ma również brata, prof. Andrzeja Dziembowskiego, który zajmuje się biologią. Z rodziną Dziembowskich związany jest również znany matematyk, prof. Stanisław Jaśkowski, będący jego dziadkiem.
Przypisy
- Nagroda Copernicus 2020 przyznana [online], Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, 21.04.2020 r. [dostęp 24.09.2020 r.]
- Powołanie nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki | Narodowe Centrum Nauki [online], www.ncn.gov.pl [dostęp 24.09.2020 r.]
- Nagroda im. Prof. Kazimierza Bartla - Fundacja Bartla [online], kbartel.org [dostęp 16.01.2018 r.]
- Stefan Dziembowski (publikacje). dblp.uni-trier.de. [dostęp 18.08.2016 r.]
- Stefan Dziembowski (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 11.08.2016 r.]
- dr hab. Stefan Michał Dziembowski (publikacje). pbn.nauka.gov.pl. [dostęp 14.07.2016 r.]
- Stefan Dziembowski (publikacje). mimuw.edu.pl. [dostęp 08.09.2016 r.]
- Stefan Dziembowski. simons.berkeley.edu. [dostęp 08.09.2016 r.]
- Stefan Dziembowski. Mathematics Genealogy Project. [dostęp 08.09.2016 r.]
- Stefan Dziembowski. crypto.edu.pl. [dostęp 07.09.2016 r.]
- Stefan Dziembowski. dziembowski.net. [dostęp 07.09.2016 r.]
- dr hab. Stefan Dziembowski, prof. UW. mimuw.edu.pl. [dostęp 14.07.2016 r.]
- dr hab. Stefan Dziembowski, prof. UW. usosweb.uw.edu.pl. [dostęp 18.06.2016 r.]
- a b Prof. dr hab. Stefan Dziembowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 08.09.2016 r.]
- The Bare Bounded-Storage Model: The Tight Bound on the Storage Requirement for Key Agreement
- Wojciech Andrzej Dziembowski. prabook.com. [dostęp 02.01.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wanda Karpowicz | Leon Litwiński | Stefan Różycki | Zbigniew Czerwiński (ekonomista) | Anna Zadrożyńska | Luiza Nader | Andrzej Rakowski | Witold Kondracki | Wacław Mutermilch | Józef Fudakowski | Iwo Białynicki-Birula | Andrzej Tarkowski | Marcin Kurzeniecki | Janusz Lipkowski | Magdalena Zowczak | Marta Kightley | Wacław Dąbrowski (mikrobiolog) | Stanisław Gąsiorowski | Jan Antosiewicz | Jan ObalskiOceń: Stefan Dziembowski