Jerzy Ginalski (profesor)


Jerzy Marian Ginalski, urodzony 10 grudnia 1932 roku w Warszawie, był wybitnym przedstawicielem polskiej sztuki plastycznej. Jego twórczość oraz wkład w rozwój tej dziedziny mają niezatarte znaczenie.

Ważnym momentem w jego życiu była data 8 lutego 2019 roku, kiedy to zmarł w Krakowie, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę artystyczną.

Życiorys

Jerzy Marian Ginalski urodził się 10 grudnia 1932 roku w Warszawie. Swoją karierę akademicką rozpoczął, ukończając studia na Wydziale Metalurgicznym Akademii Górniczo Hutniczej. Następnie kontynuował edukację, kształcąc się w zakresie Projektowania Form Przemysłowych na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

W 1974 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, a po tym wydarzeniu rozpoczął pracę jako naukowiec na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Przyczynił się do rozwoju instytutu, kierując Pracownią Rozwoju Nowego Produktu, a w latach 1978-1981 pełnił funkcję prodziekana tego wydziału. W 1992 roku uzyskał tytuł profesora sztuki plastycznej.

Ginalski przekazywał swoją wiedzę również na Politechnice Krakowskiej oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a także w tamtejszej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania, gdzie był związany z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o..

Specjalizował się w zakresie projektowania form przemysłowych oraz wzornictwa, mając na celu rozwój nowego produktu. Był nie tylko projektantem, ale także pedagogiem i organizatorem kształcenia przyszłych projektantów w dziedzinie wzornictwa. Ginalski był autorem programów badawczych oraz współautorem podręcznika dotyczącego rozwoju nowego produktu.

Był członkiem wielu prestiżowych organizacji, w tym m.in. Komitetu Ergonomii PAN oraz Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki przy Radzie Nauki MNiSW. Niestety, Jerzy Ginalski zmarł 8 lutego 2019 roku w Krakowie, gdzie został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Odznaczenia

Jerzy Ginalski, jako uznany profesor, zdobył wiele ważnych odznaczeń za swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki. Wśród jego wyróżnień znajdują się:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008, w dziedzinie sztuki wizualnej / plastycznej).

Przypisy

  1. a b c d e f Odszedł Profesor Jerzy Ginalski. zbrojowniasztuki.pl. [dostęp 13.12.2022 r.]
  2. a b c d Odszedł Profesor Jerzy Ginalski. mech.pk.edu.pl, 12.01.2019 r. [dostęp 13.12.2022 r.]
  3. a b c d e f g h i Pożegnanie Profesora Jerzego Ginalskiego. wfp.asp.krakow.pl, 13.02.2019 r. [dostęp 13.12.2022 r.]
  4. a b c d Halina Mieczkowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.12.2022 r.]
  5. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 13.12.2022 r.]

Oceń: Jerzy Ginalski (profesor)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:16