Andrzej Horodecki


Andrzej Horodecki, urodzony 3 października 1925 roku w Warszawie, to wybitny polski elektrotechnik, który swoją karierę zbudował na solidnych fundamentach naukowych i profesorskim doświadczeniu. Jego życiorys niestety zakończył się 24 marca 2011 roku.

Jako profesor doktor habilitowany inżynier, Horodecki zyskał uznanie jako wykładowca na uczelniach wyższych, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz pasją do elektrotechniki. Był specjalistą w zakresie metod matematycznych, które wykorzystywał do analizy i wyboru optymalnych układów napędowych.

Życiorys

Andrzej Horodecki był synem Leona Horodeckiego (1898-1967), oficera, oraz Anny, z domu Taraszkiewicz. Podczas drugiej wojny światowej, kształcił się na tajnych kompletach w Liceum im. Stanisława Kostki w Warszawie. Po wojnie ukończył Wydział Elektryczny na Politechnice Warszawskiej w 1950 roku.

W 1948 roku rozpoczął pracę na tej uczelni. Początkowo, w Katedrze Matematyki, gdzie pracował do 1957 roku, a następnie w Katedrze Napędów Elektrycznych, gdzie pozostawał do 1974 roku. Oprócz tego, w 1951 roku został zatrudniony w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie-Międzylesiu, gdzie spędził ponad pięćdziesiąt lat, aż do roku 2001.

Był przez długi czas kierownikiem Zakładu Zautomatyzowanych Napędów w tym Instytucie. W latach sześćdziesiątych prowadził wykłady dotyczące napędu elektrycznego w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Lublinie, która obecnie nosi nazwę Politechnika Lubelska.

W okresie od 1990 do 2007 roku był związany z Politechniką Lubelską, gdzie przez czternaście lat pełnił rolę kierownika Katedry Napędów Elektrycznych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki.

Od 1965 roku był pracownikiem Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk (PAN), gdzie przez dwadzieścia pięć lat piastował funkcję sekretarza naukowego tej instytucji. Również przez piętnaście lat redagował czasopismo Postępy Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki.

Andrzej Horodecki był również autorem i współautorem licznych publikacji, w tym Ocena i wybór układów elektromechanicznego przetwarzania energii, wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w Warszawie w 1984 roku.

Odznaczenia

Andrzej Horodecki to postać, która zdobyła szereg prestiżowych odznaczeń za swoje osiągnięcia. Wśród nich wyróżniają się:

  • Order Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi.

Członkostwo w towarzystwach

Andrzej Horodecki jest członkiem wielu organizacji, które przyczyniają się do rozwoju nauki i kultury w Polsce oraz Europie. Jego aktywność jest zauważalna w różnych towarzystwach, w tym:

  • Towarzystwo Naukowe Warszawskie,
  • Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej,
  • Societe Europeenne de Culture-SEC,
  • Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział Wola.

Przypisy

  1. Jadwiga Ślawska-Szalewicz: Prof. dr hab. inż. Andrzej Horodecki – wspomnienie. okiemjadwigi.pl, 29.03.2011 r. [dostęp 04.12.2016 r.]

Oceń: Andrzej Horodecki

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:25