Władysław Wagner był wybitnym polskim inżynierem, znanym przede wszystkim w dziedzinie odlewnictwa. Urodził się 17 marca 1865 roku w Warszawie, a swoją działalność zawodową związał z wieloma istotnymi projektami, które wpisują się w historię polskiej inżynierii.
Wagner zmarł 14 marca 1937 roku w Łodzi, pozostawiając po sobie nie tylko osiągnięcia zawodowe, ale również istotne miejsca w pamięci historycznej jako szambelan papieski. Jego praca przyczyniła się do rozwoju technologii odlewniczej w Polsce, a jego osiągnięcia w tej dziedzinie do dziś są doceniane przez wielu specjalistów.
Życiorys
Władysław Wagner, pochodzący z rodziny odlewników, w młodym wieku musiał stawić czoła trudnościom, gdyż stracił rodziców. W rezultacie rozpoczął swoje zawodowe życie w warszawskiej firmie Rudzki, w której przeszedł praktykę i udało mu się uzyskać wykwalifikowaną posadę odlewnika. Następne lata spędził w Rosji, gdzie zdobywał doświadczenie w różnych fabrykach metalurgicznych, w tym w Zakładach Putiłowskich, a także w zakładach Malewskich oraz w Moskwie, gdzie pełnił funkcje kierownicze, koncentrując się głównie na produkcji odlewów pomników.
W latach 1907–1927 Wagner kierował zakładami Józefa Johna w Łodzi. W 1910 roku zainicjował działalność Towarzystwa Rzemieślniczego „Resursa”, gdzie pełnił rolę pierwszego założyciela oraz prezesa. Jego działalność obejmowała również budowę kościoła św. Stanisława Kostki, a także zorganizowanie komitetu fundacji dzwonu „Zygmunt”. Dzwon ten stworzono przy współpracy rzeźbiarza Kazimierza Bejma oraz odlewnika Stanisława Kwiatkowskiego, mając na celu realizację projektu w zakładzie Józefa Johna.
W 1912 roku Wagner był jednym z głównych organizatorów wystawy rzemieślniczej, która przyniosła znaczące dochody, a te pozwoliły na zakup posesji oraz budowę nowego gmachu przy ul. J. Kilińskiego 117 w Łodzi. Po wybuchu I wojny światowej przebywał w Niemczech i nie mógł wrócić do Łodzi, co zmusiło go do przetrwania w Rosji aż do 1919 roku. Po powrocie do kraju znów objął kierownicze stanowisko w firmie J. Johna.
Był również odpowiedzialny za organizację Szkoły Rzemiosł w Łodzi, przekazanej wkrótce Zgromadzeniu Salezjanów. Dzięki swoim zasługom, w 1920 roku otrzymał tytuł dożywotniego kuratora Resursy Rzemieślniczej. W latach 20. XX wieku angażował się politycznie, zostając radnym Rady Miejskiej w Łodzi z ramienia partii chrześcijańsko-demokratycznej. W 1928 roku kandydował do sejmu z ramienia Bloku Współpracy z Rządem.
Do 1935 roku pełnił funkcję dyrektora Szkoły Rzemiosł w Pabianicach, gdzie odlał wiele znamienitych pomników, w tym pomnik Tadeusza Kościuszki w Łodzi, popiersie króla Władysława Jagiełły w Tuszynie oraz pomnik Legionisty w Pabianicach. Dodatkowo był członkiem Obozu Wielkiej Polski oraz kierownikiem Związku Teatrów Świetlnych. W 1923 roku wspierał fundację odlewu św. Jana Bosko, który umieszczono w Szkole Salezjanów w Oświęcimiu.
Ostatecznie, Władysław Wagner spoczął w części rzymskokatolickiej Starego Cmentarza w Łodzi, gdzie jego pogrzeb odbył się 17 marca 1937 roku po ceremonii w katedrze św. Stanisława Kostki.
Wyróżnienia
Wśród licznych osiągnięć Władysława Wagnera, za które został uhonorowany, można wymienić ważne wyróżnienia, które podkreślają jego wkład w rozwój inżynierii i działalności społecznej.
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Order Świętego Grzegorza Wielkiego,
- Tytuł szambelana Stolicy Apostolskiej.
Wybrane odlewy
W zestawieniu odlewów Władysława Wagnera można znaleźć kilka znaczących dzieł sztuki, które odzwierciedlają jego umiejętności i wizję artystyczną. Wśród nich wyróżniają się:
- dzwon Zygmunt, który zdobi kościół św. Stanisława Kostki w Łodzi,
- pomnik Tadeusza Kościuszki w Łodzi,
- popiersie króla Władysława Jagiełły, znajdujące się w Tuszynie,
- pomnik Legionisty usytuowany w Pabianicach.
Przypisy
- a b c d e f g Święto rzemiosła polskiego w Łodzi. Dziś uroczysty zjazd wojewódzki w dniu jubileuszu Resursy. Sztandary cechowe składają hołd trudom i zasłudze., „Dziennik Łódzki” (80), bc.wbp.lodz.pl, 06.12.1931 r. [dostęp 28.08.2023 r.]
- Kto kandyduje z Łodzi?, „Ilustrowana Republika” (35), bc.wbp.lodz.pl, 04.02.1928 r. [dostęp 28.08.2023 r.]
- a b c Argus, Polityka wyborcza za kulisami kin. Jak robi wybory na ekranie radny Wagner. Związek teatrów świetlnych na usługach Chjeny, „Ilustrowana Republika” (263), docplayer.pl, 25.09.1927 r. [dostęp 28.08.2023 r.]
- a b FranciszekF. Probst FranciszekF. (red.), Zdarzenia i wypadki, „Echo” (75), bc.wbp.lodz.pl, 16.03.1937 r. [dostęp 28.08.2023 r.]
- a b c d e f g h i j k l Campo Santo Łodzi, [w:] StanisławS. Rachalewski StanisławS., Dziennik Zarządu miasta Łodzi R. 20 nr 10, bc.wbp.lodz.pl, 15.10.1938 r. [dostęp 19.05.2023 r.]
- WacławW. Pawlak WacławW., Na łódzkim bruku, 1901-1918, Wyd. Đódzkie, 1986, ISBN 978-83-218-0462-0 [dostęp 28.08.2023 r.]
- MariaM. Sośnierz MariaM., Szkoły zawodowe prowadzone przez instytucje dobroczynne na terenie Wilna, Warszawy i Łodzi, „Saeculum Christianum” (2), 1996.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Michał Malinowski (elektronik) | Henryk Trebert | Stefan Raczyński | Marian Kontkiewicz | Paweł Goldkraut | Stanisław Fiszer (architekt) | Ignacy Stebelski | Witold Lanci | Michał Borecki | Ignacy Banachiewicz | Bogdan Laszczka | Wiesław Holajn | Stanisław Kozierski | Wojciech Suchorzewski | Zygmunt Stanisław Makowski | Lucjan Landau | Tomasz Franciszek Bartmański | Kazimierz Leski | Andrzej Horodecki | Andrzej Zalewski (informatyk)Oceń: Władysław Wagner (inżynier)