Lucjan Landau


Lucjan Landau, urodzony w 1912 roku w Warszawie, był wybitnym polskim inżynierem, który spędził znaczną część swojego życia w Wielkiej Brytanii. Jego osiągnięcia w dziedzinie technologii produkcji prezerwatyw stanowią istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod w tej branży.

Oprócz swojej działalności inżynieryjnej, Landau był również znany jako medium oraz detektyw-jasnowidz, co dodaje tajemniczości jego osobie i życiu. Jego unikalne podejście do różnych dziedzin pozwoliło mu na zyskanie uznania zarówno w sferze technicznej, jak i w obszarze ezoteryki.

Życiorys

Lucjan Landau, po dokonaniu wyboru swoich studiów, rozpoczął naukę w zakresie przetwórstwa gumy na Politechnice Północnej w Londynie. Taki kierunek był dla niego rezultatem oczekiwań rodziny, której interesy koncentrowały się na branży gumowej, a także kosmetykach, mydle oraz perfumach. Rodzina miała nadzieję, iż po ukończeniu nauki, Landau powróci do Polski, aby objąć prowadzenie nad ich przedsiębiorstwem.

Jednakże Landau szybko zrozumiał, że jego przyszłość jest związana z Londynem. Mimo że pozostał w stolicy Wielkiej Brytanii, kontynuował swoje studia. W wolnych chwilach zaczął odkrywać okolicę, a szczególnie obszary takie jak Upper Street, Chapel Market, Islington, Hackney oraz Camden, a także City i West End. W trakcie tych wędrówek regularnie oglądał wystawy sklepowe, zwracając szczególną uwagę na produkty wykonane z gumy.

W korzystając z laboratorium uczelni, Landau skonstruował nową metodę produkcji gumowych gąbek toaletowych. Mimo że nie miał prawa do podejmowania pracy w kraju jako student, zaczął myśleć o założeniu własnej firmy i zatrudnił pracowników. Wkrótce uzyskał odpowiednie zezwolenie na pobyt, które miało obowiązywać tak długo, jak jego firma działała. Nie przestał jednak prowadzić eksperymentów, które prowadziły go do decyzji o rozpoczęciu produkcji lateksowych prezerwatyw, łącznie z tym, że nie istniał wówczas żaden brytyjski producent tego rodzaju wyrobów, a wszystkie dostępne na rynku były importowane z Niemiec i USA.

W poszukiwaniu rynku zbytu dla swoich produktów, Landau nawiązał kontakt z lokalnymi aptekarzami. Został skierowany do Lionela Alfreda Jacksona — dostawcy rozmaitych produktów dla aptek oraz drogerii, który oferował pomoc finansową. Jackson pożyczył mu 600 funtów na utworzenie firmy British Latex Products. Od tego momentu firma ta zaczęła dostarczać prezerwatywy dla London Rubber pod marką Durex, którą Jackson opatentował w 1929 roku jako swój znak towarowy. Choć Jackson posiadał 60% udziałów w British Latex Products, Landau miał pełną swobodę w kwestii projektowania oraz organizacji linii produkcyjnej.

Rozpoczęcie ręcznej produkcji prezerwatyw miało miejsce w 1932 roku. Niestety, w 1934 roku Jackson, chorujący na raka, zmarł, a jego przedsiębiorstwo przeszło w ręce jego brata oraz dwóch sióstr, z którymi Landau miał trudności w relacjach ze względu na wzajemną niechęć. W związku z tym zdecydował się ograniczyć stosunki z kierownictwem London Rubber i skupić na technicznych aspektach wytwarzania.

Pod koniec lat 30. Landau był odpowiedzialny za przeniesienie firmy do nowo wybudowanej fabryki w Chingford. Kiedy wybuchła II wojna światowa, stał się priorytetowym dostawcą dla brytyjskich sił zbrojnych. Dbał o wysoką jakość produktów, mimo że surowce dostarczane do zakładu były zróżnicowane i niejednolite ze względu na wojenne braki. Automatyzacja części procesu produkcji pozwoliła na maksymalizację wydajności.

Po wojnie Landau objął stanowisko dyrektora London Rubber, kontynuując proces automatyzacji, co doprowadziło do wzrostu produkcji z 2 milionów sztuk rocznie w latach 30. do 2 milionów tygodniowo na początku lat 50. Niestety, pojawiły się problemy związane z konfliktem z właścicielami firmy, który zaostrzył się po oskarżeniu o sprzedaż prezerwatyw na czarnym rynku w czasie konfliktu. Po przeprowadzonym dochodzeniu skarb państwowy ukarał właścicieli grzywną, a Landau został oczyszczony z zarzutów.

W 1953 roku Landau zdecydował się odejść z London Rubber, gdyż właściciele nie złożyli mu gratulacji z okazji 21. rocznicy pracy i nie wręczyli mu tradycyjnego zegarka. Po jego odejściu firma postanowiła usunąć go ze swojej historii, a wszystkie osiągnięcia przypisać Lionelowi Jacksonowi. Po tym wydarzeniu Landau zajął się badaniami związanymi ze spirytyzmem i innymi zjawiskami paranormalnymi, w tym mediumizmem. Należał również do London Spiritualist Alliance i Society for Psychical Research.

W 1967 roku Lucjan Landau przeprowadził się na wyspę Man, gdzie kontynuował swoje życie i w końcu zmarł w 2001 roku.

Przypisy

  1. a b c d e f JessicaJ. Borge JessicaJ., KatarzynaK. Nowakowska KatarzynaK., Lucjan Landau – nastolatek z Polski, który stworzył prezerwatywy Durex [online], kobieta.onet.pl, 12.03.2021 r. [dostęp 16.03.2021 r.]

Oceń: Lucjan Landau

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:20