Adam Zamenhof


Adam Zamenhof to postać, która zapisała się w historii Polski jako wybitny esperantysta oraz uznany lekarz-okulista. Urodził się 11 czerwca 1888 roku w Warszawie, gdzie spędził swoją młodość i zdobywał edukację.

Po zakończeniu studiów medycznych, Zamenhof zyskał tytuł doktora i skoncentrował się na specjalizacji w zakresie okulistyki. Jego wiedza i umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w tej dziedzinie.

W czasie II Rzeczypospolitej pełnił również funkcję kapitana lekarza w Wojsku Polskim, co podkreśla jego zaangażowanie w kwestie zdrowotne żołnierzy oraz charakter patrioty. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 29 stycznia 1940 roku w Palmirach.

Życiorys

Adam Zamenhof był synem Ludwika oraz Klary Zamenhof. Miał dwie siostry, Lidię i Zofię, a także był mężem Wandy. Jako ojciec Krzysztofa, był osobą znaczącą w swoim otoczeniu.

W roku 1934 Adam Zamenhof pełnił służbę jako oficer rezerwy, pozostając w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa Miasto III. Miał przydział do Kadry Zapasowej 1 Szpitala Okręgowego, co podkreślało jego zaangażowanie w służbę zdrowia.

W czasie II wojny światowej, 6 września 1939 roku, objął stanowisko ordynatora Szpitala Starozakonnych w Warszawie, a od 16 września był dyrektorem tego szpitala. Niestety, jego życie tragicznie przerwało aresztowanie przez Niemców 1 października 1939 roku. Adam Zamenhof zginął w masowej egzekucji w Palmirach, co zakończyło jego życie w dramatycznych okolicznościach.

Przypisy

  1. Dr Adam Zamenhof (1888–1940) and his insight into ophthalmology, Wincewicz et al., Journal of Medical Biography, 17.01.2009 r.; 18–22.
  2. Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 216, 731.

Oceń: Adam Zamenhof

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:16