Elżbieta Ołdak


Elżbieta Sabina Ołdak, urodzona 1 listopada 1952 roku w Warszawie, to znana postać w dziedzinie medycyny. Jej życie zakończyło się 2 sierpnia 2021 roku w Białymstoku, pozostawiając po sobie znaczący ślad w polskim społeczeństwie.

Była wybitnym lekarzem, specjalizującym się w pediatrii oraz zdrowiu publicznym. Nie tylko posiadała ogromną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne doświadczenie w swojej dziedzinie, co uczyniło ją cenionym ekspertem.

W swoim dorobku miała tytuł profesora nauk medycznych, co potwierdza jej zaangażowanie w rozwój polskiej medycyny oraz edukację nowych pokoleń lekarzy.

Droga zawodowa i naukowa

Elżbieta Ołdak jest wybitnym specjalistą w dziedzinie medycyny, która swoją edukację rozpoczęła od ukończenia I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku w 1971 roku. W kolejnych latach, od 1971 do 1977, studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku, uzyskując dyplom lekarza z wyróżnieniem. W 1981 roku zdobyła specjalizację pierwszego stopnia, a trzy lata później, w 1984 roku, uzyskała specjalizację drugiego stopnia w zakresie pediatrii. W 2004 roku otrzymała tytuł specjalisty zdrowia publicznego.

W wyniku swojej pracy naukowej, Ołdak obroniła dysertację, która dotyczyła ilościowej oceny zmian morfologicznych błony śluzowej jelita cienkiego w kontekście klinicznym i biochemicznym u dzieci z zespołem złego wchłaniania, co pozwoliło jej na uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk medycznych w 1984 roku.

W latach 1986–1987 miała możliwość odbycia stażu naukowego w renomowanym szpitalu klinicznym Necker – Enfants Malades, który znajduje się w Paryżu (Francja). W 1994 roku uczestniczyła w szkoleniu w Rzymie, realizując wieloośrodkowy program badawczy dotyczący zastosowania Gamma-Veniny P w leczeniu wspomagającym w terapii antybiotykowej i kortykoidowej zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci.

Na podstawie rozprawy habilitacyjnej zatytułowanej Znaczenie podwyższonego stężenia immunoglobuliny E w surowicy krwi pępowinowej w prognozowaniu rozwoju choroby atopowej w okresie niemowlęcym, Ołdak uzyskała w 1998 roku stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w dziedzinie medycyny. W 2010 roku otrzymała tytuł naukowy profesora nauk medycznych, co potwierdza jej wysokie osiągnięcia i wpływ na rozwój pediatrii oraz zdrowia publicznego.

Zatrudnienie – stanowiska

Elżbieta Ołdak rozpoczęła swoją karierę zawodową zaraz po ukończeniu studiów, pracując przez dwa lata na oddziale Noworodkowo-Niemowlęcym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

W 1979 roku zdecydowała się na zmianę miejsca pracy, przenosząc się do Zakładu Propedeutyki Pediatrii AMB, który obecnie funkcjonuje jako Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

W 1989 objęła stanowisko adiunkta w Klinice Chorób Zakaźnych Dzieci, która obecnie znana jest jako Klinika Obserwacyjno-Zakaźna Dzieci UMB z siedzibą w UDSK w Białymstoku.

W 1994 roku Elżbieta Ołdak została powołana na stanowisko kierownika tej kliniki, które zajmowała do 2017 roku.

Współpraca krajowa i międzynarodowa

Elżbieta Ołdak była kierownikiem lub głównym wykonawcą około trzydziestu projektów badawczych, co świadczy o jej dużym doświadczeniu oraz zaangażowaniu w obszarze mikrobiologii i chorób zakaźnych.

W swojej karierze naukowej brała czynny udział w licznych międzynarodowych wydarzeniach związanych z jej dziedziną. Uczestniczyła w VII Kongresie Klinicznej Mikrobiologii i Chorób Zakaźnych, który odbył się w Wiedniu, Austria, w 1995 roku.

Dodatkowo, jej obecność na IX szkoleniu Europejskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych Dzieci (ESPID) w 2001 roku w Istanbule, Turcja, poświadczyła jej wiedzę w zakresie epidemiologii chorób, które można zapobiec dzięki szczepieniom.

Podczas Forum poświęconego profilaktyce zakażeń rotawirusowych u dzieci w Pradze, Czechy, w 2006 roku, Elżbieta Ołdak miała także możliwość wymiany doświadczeń oraz wiedzy z innymi specjalistami w tej dziedzinie.

Aktywność dydaktyczno-naukowa i organizacyjna

Prof. Elżbieta Ołdak prowadzi bogatą działalność dydaktyczno-naukową, będąc zaangażowaną nie tylko w edukację przeddyplomową w zakresie pediatrii i chorób zakaźnych na kierunku lekarskim, ale również w oddziale stomatologii oraz English Division w swojej uczelni. Jej doświadczenie obejmuje również prowadzenie kursów szkoleniowych dla Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Chorób Zakaźnych i Epidemiologii, jak i szkoleń organizowanych przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Dodatkowo, aktywnie uczestniczyła w wielu konferencjach oraz kongresach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W ramach pracy naukowej, była odpowiedzialna za kierowanie specjalizacją dla 17 lekarzy, a także pełniła funkcję promotora dla 3 przewodów doktorskich oraz opiekuna 2 prac habilitacyjnych. Jej wkład w rozwój młodych naukowców jest nieoceniony, ponieważ recenzowała liczne prace licencjackie, magisterskie oraz habilitacyjne. Dodatkowo, kierowała pracą Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Obserwacyjno-Zakaźnej, gdzie pod jej kierunkiem dwie prace otrzymały nagrody za wartość merytoryczną w latach 2005-2007.

W obszarze innowacji edukacyjnych, prof. Ołdak opracowała elektroniczny atlas przypadków klinicznych dotyczących chorób zakaźnych u dzieci, który został przedstawiony w formie dydaktycznego filmu. Jej zaangażowanie obejmowało również współpracę przy planowaniu oraz organizacji nowego lokalu Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Dzieci UMB w UDSK, która rozpoczęła swoją działalność na początku 2003 roku.

Oprócz tego, od 2010 roku prof. Ołdak została wpisana na listę ekspertów w obszarze profilaktyki zakażeń rotawirusami, wirusami ospy wietrznej i półpaśca oraz zakażeń meningokokowych. Jest również autorką oraz współautorką około 170 publikacji naukowych, które ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach. Wśród tych publikacji można znaleźć 135 prac pełnotekstowych oraz rozdziały w podręcznikach medycznych, w tym „Infekcje jelitowe u dzieci”, w redakcji A. Panasiuka, wydane przez PZWL w Warszawie w 2018 roku.

Członkostwo w towarzystwach naukowych, najważniejsze funkcje

Elżbieta Ołdak jest osobą aktywnie zaangażowaną w działalność naukową oraz różnorodne towarzystwa medyczne. Jej członkostwo obejmuje szereg istotnych organizacji, które odzwierciedlają jej wkład w rozwój pediatrii i medycyny zakaźnej.

  • członek Rady Społecznej WS Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku w kadencji 2004 – 2006,
  • Polskie Towarzystwo Pediatryczne (od 1996),
  • Polskie Towarzystwo Wakcynologiczne (od 2006),
  • Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (od 2000),
  • Polskie Towarzystwo Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego (od 2004),
  • członek European Society of Pediatric Infectious Diseases (od 2009).

Działalność społeczna

Przewodniczyła Zespołowi Kontroli Zakażeń Szpitalnych UDSK w Białymstoku oraz Zespołowi ds. Antybiotykoterapii SP DSK w latach 2005-2010,

Aktywnie uczestniczyła w pracach Senackiej Komisji ds. Nagród i Wyróżnień, a także Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Wychowania Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,

Była członkiem Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku, gdzie oceniała projekty badań naukowych, reprezentując pediatrów i opiniując badania realizowane na dzieciach.

Odznaczenia i wyróżnienia

Elżbieta Ołdak to osoba, która zdobyła uznanie w swojej branży dzięki wielu osiągnięciom dydaktycznym oraz naukowym, które zostały nagrodzone w różnorodny sposób. Wiele z jej osiągnięć doceniono zarówno indywidualnie, jak i w ramach zespołowych przedsięwzięć.

  • zespołowe i indywidualne Nagrody Rektora AMB/UMB za osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne, przyznawane w latach 1983, 2006 oraz 2008,
  • Srebrny Krzyż Zasługi, odznaczony w 2001 roku.

Prywatnie

Elżbieta Ołdak miała niezwykle bogate życie osobiste, w którym szczególnie wyraźną postać odgrywała jej siostra, Barbara Bień, znana geriatra oraz profesor nauk medycznych. Ich relacja była dla niej źródłem wsparcia oraz inspiracji.

W chwilach wolnych od obowiązków zawodowych, Elżbieta pasjonowała się turystyką, co dało jej możliwość odkrywania nowych miejsc i kultur. Równocześnie, taniec stanowił dla niej ważny element życia, pozwalający na wyrażenie siebie i czerpanie radości z ruchu.

Przypisy

  1. l, Ostatnie pożegnanie Prof. dr hab. n. med. Elżbiety Sabiny Ołdak [online], Okręgowa Izba Lekarska, 04.08.2021 r. [dostęp 14.07.2024 r.]
  2. Biuletyn OIL w Białymstoku, „Biuletyn OIL”, ROK XXXIII (1-140), Białystok: Okręgowa Izba Lekarska, 02.2022 r., s. 36-37, ISSN 1233-1449 [dostęp 03.07.2024 r.]
  3. Choroby infekcyjne przewodu pokarmowego [online], Księgarnia Medyczna PZWL [dostęp 02.07.2024 r.]
  4. Higiena rąk wśród personelu medycznego – co jeszcze można zrobić [online], Evereth Publishing [dostęp 02.07.2024 r.]
  5. INFOR.PL – portal nowoczesnych księgowych, przedsiębiorców, kadrowych – podatki, rachunkowość, kadry, prawo pracy, sektor publiczny - kalkulatory, wskaźniki, ujednolicone akty prawne, quizy [online], www.infor.pl [dostęp 02.07.2024 r.]
  6. Klinika Obserwacyjno - Zakaźna Dzieci, J. Waszyngtona 17, Białystok - Umów wizytę [online], placowki.mp.pl [dostęp 02.07.2024 r.]
  7. Prof. dr hab. Elżbieta Sabina Ołdak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.07.2024 r.]
  8. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności. [online], Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności. [dostęp 02.07.2024 r.]
  9. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nagrody rektora rozdane. [online], Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nagrody rektora rozdane. [dostęp 02.07.2024 r.]
  10. Publikacje UMB [online], 212.33.76.61 [dostęp 02.07.2024 r.]

Oceń: Elżbieta Ołdak

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:17