Ulica 29 Listopada w Warszawie


Ulica 29 Listopada to ważny szlak komunikacyjny w warszawskiej dzielnicy Ujazdowa, wpisujący się w lokalny krajobraz. Ujazdowa jest znana z pięknych terenów zielonych oraz architektury, co czyni ją atrakcyjnym miejscem zarówno do życia, jak i spacerów.

Ta ulica rozciąga się od ulicy Czerniakowskiej, która jest jednym z głównych wątków komunikacyjnych w tej okolicy, aż do ulicy Szwoleżerów, która również odgrywa znaczącą rolę w strukturalnym układzie miasta.

Dzięki swojemu położeniu, ulica 29 Listopada łączy różne obszary Ujazdowa, stając się istotnym punktem na mapie Warszawy.

Historia

Ulica 29 Listopada w Warszawie ma bogatą historię, sięgającą lat po 1831 roku. Została ona wytyczona jako droga dojazdowa do koszar Grodzieńskiego Huzarskiego Pułku Lejb-Gwardii, zlokalizowanych pod obecnym numerem 3b. W przeciwną stronę ulicy znajdowały się obszary uprawne, które należały do wojska. Choć powszechnie odnoszona była jako Huzarska, ta nazwa nie była oficjalna. W przededniu 1893 roku zaczęto zastępować drewniane baraki koszarowe nową, murowaną zabudową.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, około roku 1925, rozpoczęto również przekształcenie istniejących budynków według projektu Kazimierza Tołłoczki na koszary Oddziału Przybocznego Prezydenta RP. W tych samych murach mieścił się 1. Dywizjon Artylerii Konnej im. gen. Józefa Bema. Jednakże koszary stanowiły jedynie część wojskowej architektury w okolicy. W pobliżu znajdowały się inne zabudowania wojskowe, w tym kirasjerskie koszary, które wybudowano pomiędzy ulicą Łazienkowską a kanałem na osi Zamku Ujazdowskiego, a także koszary huzarskie i ułańskie, które znajdowały się pomiędzy kanałem na osi Zamku Ujazdowskiego a ulicą Szwoleżerów.

W latach 1902-1904 zbudowano w pobliżu cerkiew św. Olgi, która służyła żołnierzom pułków huzarskich i ułańskich. Obok niej w 1911 roku postawiono pomnik Michaiła Dmitriewicza Skobielewa. W miarę jak zachodziły przemiany, ulicy nadano obecne imię, odnoszące się do Nocy Listopadowej – wydarzenia z nocy z 29 na 30 listopada 1830 r., które zapoczątkowało powstanie listopadowe. Zgodnie z tradycją, 29 listopada obchodzony jest w Wojsku Polskim Dzień Podchorążego. Oficjalne nadanie nazwy ulicy miało miejsce 5 lipca 1921 roku.

W okresie międzywojennym istotnym momentem była decyzja o zburzeniu cerkwi św. Olgi oraz pomnika Skobielewa. Do 1939 roku cała zabudowa funkcjonowała nadal w ramach potrzeb wojska, a Fundusz Kwaterunku Wojskowego zrealizował budowy domów dla podoficerów.

W trakcie niemieckiej okupacji zmieniono nazwy ulicy, na polską Husarska oraz niemiecką Husarenstrasse. W 1944 roku, niestety, część pawilonów koszarowych uległa zniszczeniu, a ich wypalone pozostałości usunięto w czasach powojennych. Ocalałe budynki stanowią dzisiaj spójną zabudowę nieparzystej pierzei ulicy, która w 2005 roku została nadbudowana dodatkową kondygnacją. Warto również zauważyć, że historyczna nawierzchnia ulicy, doceniając jej znaczenie, została wpisana do gminnej ewidencji zabytków w 2017 roku.

Ważniejsze obiekty

Na warszawskiej ulicy 29 Listopada znajdują się istotne obiekty, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

  • 29 listopada 1 – siedziba 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego im. mjr. Stefana Bronisława Starzyńskiego,
  • 29 listopada 3b – Hotel Łazienkowski.

Przypisy

  1. BIP Warszawa - oficjalny portal stolicy Polski [online], bip.warszawa.pl [dostęp 11.07.2023 r.]
  2. Andrzej Krzysztof Kunert: Pamięć II wojny światowej w nazewnictwie ulic Warszawy [w:] Śladami nazw miejskich Warszawy. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2012, s. 66. ISBN 978-83-62189-21-2.
  3. Tomasz Szarota: Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Studium historyczne. Warszawa: Czytelnik, 2010, s. 49. ISBN 978-83-07-03239-9.
  4. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 365. ISBN 83-86619-97X.
  5. Mapa Warszawy [online], mapa.um.warszawa.pl [dostęp 22.11.2020 r.]

Oceń: Ulica 29 Listopada w Warszawie

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:8