Ulica Jakuba Jasińskiego w Warszawie


Ulica Jakuba Jasińskiego to interesująca ulica zlokalizowana w Warszawie, w dzielnicy Praga-Północ. Miejsce to charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem oraz historią, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Warto zwrócić uwagę na lokalne atrakcje oraz wyjątkowy charakter tej części stolicy, który odzwierciedla unikalną architekturę i kulturę regionu.

Historia

Ulica Jakuba Jasińskiego w Warszawie ma swoją historię sięgającą wczesnych lat XX wieku. W aktualnej formie została wytyczona przed 1912 rokiem, a jej zachodnia część obejmuje fragment ulicy Michajłowskiej, która w 1916 roku przyjęła nazwę Łukasińskiego.

Interesującym jest fakt, że w latach 1905-1916 ulica ta funkcjonowała pod nazwą Floriańska. Ulica Michajłowska była częścią gwiaździstego układu ulic, które przecinały plac Weteranów z 1863 roku, a jej końcowy odcinek stanowił początek ulicy Jasińskiego.

Przed 1912 rokiem istniał na środku ulicy odcinek, który zlikwidowano, co pozwoliło na powstanie nowego budynku – gmachu Szpitala Praskiego. Po tej zmianie, ulica została ponownie poprowadzona wzdłuż nieruchomości należących do ul. Szerokiej (dzisiaj ks. I.Kłopotowskiego). Prosta linia tej ulicy wyznaczała południową pierzeję Jasińskiego, gdzie już w połowie XIX wieku znajdowały się budynki gospodarcze.

Do tego czasu zachodni fragment ulicy przecinał strumień, który wypływał w rejonie współczesnego wejścia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Praskim przy ul. Olszowej. Strumień prowadził do skrzyżowania ulic ks. I.Kłopotowskiego oraz Sierakowskiego.

Przed rokiem 1910 przy ul. Michajłowskiej znajdowała się jedynie jedna posesja, na której w roku 1905 zbudowano trzypiętrową kamienicę. Pierzeję nieparzystą wypełniły budowle Szpitala Praskiego, dzisiaj przypisane do al. „Solidarności”al. „Solidarności”.

Na rogu ulic Jasińskiego i Sierakowskiego zrealizowano budynek znany jako morga, zaprojektowany przez Felicjana Rakiewicza. W międzywojniu, pomiędzy ulicami Jasińskiego a ks. I.Kłopotowskiego, zbudowano jedynie kompleks trzech kamienic zaprojektowanych przez Jerzego Wierzbickiego, które były związane adresowo z ul. Szeroką. Z tej epoki przetrwała jedynie kamienica przy ul. Jasińskiego.

Na rogu Panieńskiej i Jasińskiego, obok muru Szpitala Praskiego, znajduje się zachowany schron obserwacyjno-wartowniczy z czasów II wojny światowej, co stanowi ciekawy element lokalnej historii.

Galeria map

Obszar wokół nowoczesnej ulicy Jakuba Jasińskiego na starych mapach Pragi jest fascynującym tematem do badań.

Przeglądając historyczne mapy, można dostrzec, jak znacznie zmienił się ten rejon, ukazując rozwój urbanistyczny i społeczny Warszawy na przestrzeni lat.

Przypisy

  1. Michał Pilich: Warszawska Praga. Warszawa: Fundacja "Centrum Europy", 2005 r., s. 35.
  2. Jacek Olecki: Wojenne tajemnice Warszawy i Mazowsza. Część I. Warszawa: Agencja Wydawnicza CB, 2006 r., s. 82.
  3. Dorota Wilkiewicz: Ulice i uliczki naszej Pragi. Warszawa: Towarzystwo Przyjaciół Pragi, 1999 r., s. 40.
  4. Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 5. Idźkowskiego-Kawęczyńska. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 1999 r., s. 93.

Oceń: Ulica Jakuba Jasińskiego w Warszawie

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:19