Aleja Chińska (Łazienki Królewskie)


Aleja Chińska jest kluczowym elementem, którym wyróżniają się Łazienki Królewskie w Warszawie. To główna aleja parku, która pełni rolę centralnej osi, łączącą jego północną oraz południową część.

Powstanie Alei Chińskiej datuje się na lata 80. XVIII wieku, kiedy to została ona stworzona na podstawie historycznej Drogi Wilanowskiej. Inicjatorem tego projektu był król Polski, Stanisław II August, który miał wizję rozwoju tego pięknego parku.

Dziś Aleja Chińska rozciąga się na długości 1130 metrów, co czyni ją imponującą częścią kompleksu parkowego, idealną do spacerów i relaksu.

Historia

Dawna Droga Wilanowska, pierwotnie prosta trasa komunikacyjna, łączyła Zamek Ujazdowski z Wilanowem. W latach osiemdziesiątych XVIII wieku, w odpowiedzi na panujące wówczas w wyższych elitach europejskich społeczeństw zainteresowanie tzw. chinoiserie, a więc uwielbieniem dla kultury Dalekiego Wschodu, szczególnie Chin, dokonano istotnych zmian. Drogę Wilanowską przekształcono w Aleję Chińską, wzbogacając ją o liczne zdobienia w stylu chińskim.

Wzdłuż Alei Chińskiej, w urokliwym otoczeniu Łazienek Królewskich, usytuowano chińskie altany, mostki oraz pergole. Równocześnie, aby podkreślić orientalny klimat tego miejsca, posadzono wiele egzotycznych roślin. W punkcie, gdzie Aleja krzyżuje się z Promenadą Królewską, zrealizowano projekt Mostu Chińskiego, autorstwa Jana Chrystiana Kamsetzera. Konstrukcja ta umożliwiała wygodne przejście dla odwiedzających Łazienki Królewskie, a Most Chiński funkcjonował do 1823 roku.

W dziesięcioleciach XIX i XX wieku, Aleja Chińska uległa znacznemu przekształceniu, ograniczając się do odcinka przebiegającego przez Łazienki Królewskie. W XX wieku, nawierzchnię gruntową zastąpiono nawierzchnią asfaltową, co spowodowało stopniową utratę jej pierwotnego, orientalnego charakteru.

Rewitalizacja

Nowy etap historii Alei Chińskiej rozpoczął się w XXI wieku, w 2011 roku. Inicjatywa ta została podjęta przez Fundację Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej. W rezultacie zawarto czterostronne porozumienie, które umożliwiło współpracującym od lat firmom, KGHM Polska Miedź oraz China Minmetals Corporation, zainicjowanie i znaczące finansowanie rewitalizacji Alei Chińskiej.

W toku tych prac, przywrócono alei jej dawny blask; m.in. dokonano wymiany asfaltowej nawierzchni na bardziej historyczną nawierzchnię gruntową. W celu podkreślenia orientalnego charakteru miejsca, aleję ozdobiono lampionami w stylu chińskim. W dodatku, na północy alei, w rejonie dawnej lokalizacji Mostu Chińskiego, powstał Ogród Chiński, którego projekt stworzył profesor Edward Bartman. Realizacja Ogrodu Chińskiego była możliwa dzięki współpracy z Muzeum Rezydencji Księcia Gonga w Pekinie.

Całkowity proces rewitalizacji Alei Chińskiej oraz budowy Ogrodu Chińskiego trwał od 2012 do 2014 roku, wpisując się w szersze działania mające na celu ochronę i promocję kultury.

Przypisy

  1. Ogród Chiński - Łazienki Królewskie w Warszawie [online], www.lazienki-krolewskie.pl [dostęp 09.11.2016 r.]
  2. Fundacja Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej SINOPOL - Rewitalizacja Alei Chińskiej [online], sinopol.pl [dostęp 09.11.2016 r.]
  3. Chińska Aleja w Łazienkach Królewskich | Sekrety Warszawy [online], sekretywarszawy.pl [dostęp 09.11.2016 r.]
  4. a b Rewitalizacja Alei Chińskiej w Łazienkach Królewskich - Wydarzenia - Łazienki Królewskie w Warszawie [online], www.lazienki-krolewskie.pl [dostęp 09.11.2016 r.]

Oceń: Aleja Chińska (Łazienki Królewskie)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:11