Ulica Człuchowska to interesująca arteria miejska znajdująca się w sercu Warszawy. Jej położenie obejmuje dwie dzielnice – Bemowo oraz Wola. Ta ulica jest ważnym punktem komunikacyjnym, który łączy różnorodne tereny stolicy, oferując mieszkańcom oraz turystom dogodny dostęp do wielu atrakcji.
Warto zwrócić uwagę na bogatą historię i rozwój tych dzielnic, które odzwierciedlają się w architekturze oraz infrastrukturze ul. Człuchowskiej.
Historia
„Ulica powstała razem z osiedlem Miasto-Ogród Jelonek w latach dwudziestych XX wieku. W lotniczej fotografii z 1945 roku możemy dostrzec ją jako ubity trakt, który był przedłużeniem obecnej ulicy Szulborskiej, w kierunku zachodnim aż do ulicy Świetlików, a stamtąd kontynuował swój bieg na północny zachód do dzisiejszej ulicy Lazurowej. Jej zachodnią część tworzyła ówczesna ul. Batalionów Chłopskich.
Wszystkie jej odcinki zostały włączone do Warszawy 15 maja 1951 roku pod nazwą ulicy Żeromskiego. Ze względu na wielokrotne występowanie tej samej nazwy w różnych częściach miasta, uchwałą Rady Narodowej m.st. Warszawy z 20 maja 1954 roku zmieniono nazwę na obecnie używaną, czyli ulicę Człuchowską. Nowa nazwa upamiętnia Człuchów, miasto znajdujące się w południowej części województwa pomorskiego.
Od momentu wytyczenia ulica wschodnia nie uległa istotnym zmianom, z wyjątkiem przerwania w rejonie ulic Rzędzińskiej oraz Wincentego Pola, gdzie została zainaugurowana linia kolejowa nr 509 w dniu 17 października 1951 roku, łącząca Warszawę Gdańską z Warszawą Główną Towarową. Fragment ulicy na zachód od ul. Świetlików przeszedł natomiast rewitalizację w latach 70. XX wieku, co miało miejsce podczas zabudowy Jelonek, a droga została wyprostowana oraz skierowana w kierunku ul. Lazurowej na zachodzie, gdzie zakończyła swój bieg.
Pierwszy kurs autobusowy, który odbył się ulicą Człuchowską, zainaugurowano 5 stycznia 1978 roku, a linią 305, która prowadziła do pętli Osiedle Lazurowa znajdującej się w pobliżu skrzyżowania z ul. Rozłogi. Następnie, 25 marca 1979 roku, po zakończeniu budowy dwujezdniowego odcinka z dwoma pasami ruchu w każdą stronę pomiędzy ul. Powstańców Śląskich a Lazurową, komunikacja autobusowa została uruchomiona na cały nowy odcinek. Hala targowa Wola funkcjonuje przy tej ulicy od 1980 roku.
W dniu 9 listopada 2023 roku wydano zezwolenie na realizację projektu drogowego obejmującego przedłużenie ulicy w kierunku zachodnim, pomiędzy ulicami Lazurową i Szeligowską. Deweloperzy, którzy realizują pobliskie osiedla mieszkaniowe, zobowiązali się do budowy tego odcinka drogi. Następnie, uchwałą Rady m.st. Warszawy z 14 marca 2024 roku, nadano nowo budowanemu 190-metrowemu odcinkowi drogi pomiędzy ulicami Lazurową i Żeńców nazwę ulica Człuchowska.
Przebieg
Ulica Człuchowska w Warszawie rozpoczyna się jako wąska jednojezdniowa droga, która stanowi kontynuację ulicy Szulborskiej w okolicach budynku oznaczonego numerem ul. Józefa Sowińskiego 53E. Od listopada 2016 roku ulica kończy się w sposób ślepy, na granicy dzielnic Bemowo i Wola, co uniemożliwia dalszy przejazd w kierunku wschodnim, prowadząc do ul. Szulborskiej.
Następnie trasa krzyżuje się z ulicami: Znaną, Boznańskiej, Stromą i W. Pola. Ulica urywa się przed torami kolejowymi linii nr 509, aby po chwili pojawić się ponownie po drugiej stronie, gdzie krzyżuje się z ulicami: Rzędzińską, Joyce’a, Oświatową, Anieli Krzywoń, Kruszyńską, znowu Anieli Krzywoń oraz Gimnazjalną. W efekcie uliczka prowadzi do skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich.
Za tym skrzyżowaniem, ulica przekształca się w szeroką, dwujezdniową arterię z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Krzyżuje się ona z ulicami: Drogomilską, Okoliczną, Świetlików, Raginisa, Drzeworytników, Okrętową, Siemiatycką, Karabeli oraz Rozłogi. Całość kończy się skrzyżowaniem z ulicą Lazurową, gdzie planowane jest dalsze jej przedłużenie aż do ul. Szeligowskiej.
Komunikacja miejska
Na ulicy Człuchowskiej zorganizowano cztery zespoły przystankowe, które są kluczowymi punktami komunikacyjnymi w tej części Warszawy. W skład tych zespołów wchodzą przystanki Hala Wola, Raginisa, Rozłogi oraz Człuchowska.
Warto również zwrócić uwagę, że na odcinku między ulicą Powstańców Śląskich a Lazurową na obu jezdniach został wyznaczony buspas, co znacznie ułatwia poruszanie się komunikacji miejskiej.
Przypisy
- a b Przemysław Zańko-Gulczyński: Ulica Człuchowska w Warszawie wydłuży się. Trwa budowa przedłużenia Człuchowskiej na Bemowie. Kiedy otwarcie?. muratorplus.pl, 19.02.2024 r. [dostęp 07.05.2024 r.]
- Uchwała nr XCVI/3207/2024 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 14.03.2024 r. w sprawie nadania nazwy obiektowi miejskiemu w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. „Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego”. Dz.Urz.Woj. 2024.3536, s. 1-3, 26.03.2024 r.
- Linia Warszawa Główna Towarowa – Warszawa Gdańska (509) – historia linii. Ogólnopolska Baza Kolejowa, 23.05.2023 r. [dostęp 08.05.2024 r.]
- Linia autobusowa zwykła 305. Trasbus.com – Historia warszawskiej komunikacji miejskiej. [dostęp 08.05.2024 r.]
- Linia autobusowa zwykła 309. Trasbus.com – Historia warszawskiej komunikacji miejskiej. [dostęp 08.05.2024 r.]
- Linia autobusowa pospieszna K. Trasbus.com – Historia warszawskiej komunikacji miejskiej. [dostęp 08.05.2024 r.]
- Mapa Warszawy [online], Urząd m.st. Warszawy [dostęp 19.11.2023 r.]
- Teren prywatny. Właściciel zagrodził ulicę, mieszkańcy zdezorientowani [online], TVN Warszawa [dostęp 13.05.2022 r.]
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 05.05.1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).
- Uchwała nr 15 Rady Narodowej m.st. Warszawy z 20.05.1954 r. w sprawie zmiany nazw ulic m.st. Warszawy. „Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy”. nr 6, poz. 14, s. 27-31, 05.06.1954 r.
- KwirynaK. Handke KwirynaK., Słownik nazewnictwa Warszawy, JacekJ. Sawicki (oprac.), Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 256, ISBN 83-86619-97-X, OCLC 830250448.
- Ortofotomapa Zniszczonej Warszawy. Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A., 01.06.1945 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Daleka w Warszawie | Ulica Daniłowiczowska w Warszawie | Ulica Długa w Warszawie | Ulica Elektoralna w Warszawie | Ulica Dolina Służewiecka w Warszawie | Ulica Dzika w Warszawie | Ulica Drewnicka w Warszawie | Ulica Fabryczna w Warszawie | Ulica Działdowska w Warszawie | Ulica Dziekania w Warszawie | Ulica Czerniakowska w Warszawie | Ulica Czynszowa w Warszawie | Ulica Ciepła w Warszawie | Ulica Ciasna w Warszawie | Ulica Piękna w Warszawie | Ulica Chocimska w Warszawie | Ulica Chmielna w Warszawie | Ulica Celna w Warszawie | Ulica Bugaj w Warszawie | Ulica Browarna w WarszawieOceń: Ulica Człuchowska w Warszawie