Pałac Bogusławskiego to niezwykły budynek, który znajduje się przy ulicy Żelaznej 97, w sercu warszawskiej dzielnicy ul. Żelaznej. Jest on tożsamy z historycznym znaczeniem tego miejsca oraz architektoniczną urodą, która przyciąga zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów.
Warto podkreślić, że pałac stanowi siedzibę domu generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, co dodaje mu wyjątkowego charakteru. Dzielnica, w której się mieści, czyli Wola, jest znana z bogatej historii oraz dynamicznego rozwoju, co sprawia, że miejsce to ma szczególne znaczenie nie tylko dla mieszkańców, ale i dla całej stolicy.
Historia
Budynek ten został wzniesiony w 1807 roku przez Wojciecha Bogusławskiego, który przeprowadził gruntowną przebudowę istniejącego w tym miejscu pałacyku. Historycy odnotowują, że w czerwcu 1780 roku, kiedy w Warszawie przebywał Alessandro di Cagliostro, znany też jako Hrabia di Cagliostro, wystąpił on w tym pałacyku. W tym samym roku miał również zasłużyć się w Warszawie, zakładając egipską lożę wolnomularską.
Budynek znajdował się pomiędzy dwoma parterowymi oficynami. W jednej z nich mieściły się mieszkania, podczas gdy druga służyła jako wozownia oraz stajnie. W 1825 roku pałac zakupił architekt Karol Henryk Gall, który dokonał kolejnych przebudów. W roku 1862 właścicielem stał się ks. Julian Feliński. Razem z bratem, arcybiskupem Zygmuntem, założyli w pałacyku szkołę oraz sierociniec. Opiekę nad placówką sprawowało Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które Feliński założył.
W 1863 roku na dziedzińcu ustawiono rzeźbę Matki Boskiej, wykonaną przez Andrzeja Pruszyńskiego. Ten utalentowany rzeźbiarz stworzył także płaskorzeźbę przedstawiającą Chrystusa, zamieszczoną w tympanonie budynku. Na elewacji umieszczono łaciński napis Parva sed apta, co tłumaczony jako „Mała, ale wygodna”.
W czasach II wojny światowej, w latach 1940–1943, pałacyk znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskiego getta. Siostry ze Zgromadzenia przyjęły pod swoją opiekę około 11 żydowskich dzieci, a także pomagały w przemycaniu ich na stronę „aryjską”, skąd były przekazywane do sierocińców lub rodzin na prowincji. Niestety, w czasie powstania warszawskiego, pałacyk przeszedł przez ogromne zniszczenia spowodowane przez niemieckie oddziały, a dodatkowo spalił się, co spowodowało, że siostry zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
Po wojnie, w 1945 roku, budynek został odbudowany w stylu klasycystycznym przez Beatę Trylińską. W nowej formie różnił się od pierwotnego wyglądu, mimo że portyk dwukolumnowy w elewacji frontowej i czterokolumnowy w ogrodowej pozostały nienaruszone. Oficyny zostały połączone z korpusem głównego budynku, co nadało mu nowoczesną formę.
W 2017 roku, w prawej oficynie palacu, otwarto Muzeum św. Zygmunta Felińskiego, co jeszcze bardziej wzbogaciło ofertę kulturalną i edukacyjną tego historycznego miejsca.
Upamiętnienia
W Warszawie, w obrębie Pałacu Bogusławskiego, znajdują się różnorodne formy upamiętnienia ważnych wydarzeń oraz postaci historycznych. Na szczególną uwagę zasługuje kilka istotnych tablic i pomników, które są świadectwem bogatej historii tego miejsca.
– Pierwszą z nich stanowi tablica, która przypomina o zakupie nieruchomości w 1862 roku przez Zygmunta Szczęsnego Felińskiego dla „Rodziny Maryi”, dokonanym od hrabiego Pusłowskiego.
– Kolejna tablica, znajdująca się na fasadzie budynku od strony ulicy Żelaznej, upamiętnia Janusza Tarnowskiego, istotną postać w dziejach Warszawy.
– Ostatnim z wyróżniających się elementów jest pomnik Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który wraz z dwójką dzieci został odsłonięty przed budynkiem w 2007 roku, stanowiąc ważny symbol rodziny i wartości, które reprezentował.
Przypisy
- Magdalena Abramow-Newerly. Arcypasterz-wygnaniec wychodzi z cienia − wystawa w Muzeum św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 01.2019 r., s. 142.
- Jerzy S. Majewski: Parva sed apta. [w:] Gazeta Stołeczna [on-line]. 07.10.2016 r. [dostęp 18.11.2019 r.]
- Danuta Szmit-Zawierucha. Lucyper o twarzy Cagliostra. „Stolica”. Nr 7-8 (2196-2197) (lipiec-sierpień 2008), s. 36.
- Stanisław Ciepłowski: Wpisane w kamień i spiż. Inskrypcje pamiątkowe w Warszawie XVII–XX w.. Warszawa: Argraf, 2004, s. 366.
- Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 596.
- Stanisław Małachowski-Łempicki, Wykaz polskich lóż wolnomularskich oraz ich członków w latach 1738-1821, w: Archiwum Komisji Historycznej, t. XIV, Kraków 1930, s. 356.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Królikarnia | Łazienki Królewskie w Warszawie | Pałac Branickich w Warszawie (ul. Nowy Świat) | Pałac Błękitny w Warszawie | Pałac Chodkiewiczów w Warszawie | Pałac Fanshawów w Warszawie | Pałac Dembińskich w Warszawie | Pałac Małachowskich w Warszawie | Pałac Pod Karczochem w Warszawie | Pałac Prymasowski w Warszawie | Pałacyk Dziewulskich w Warszawie | Pałac Wesslów | Pałac Uruskich | Pałac Staszica w Warszawie | Pałac Dziekana w Warszawie | Pałac Brühla na Młocinach | Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie | Pałac Borchów w Warszawie | Pałac Krasińskich w Warszawie (Ursynów) | Pałac Krasińskich w WarszawieOceń: Pałac Bogusławskiego w Warszawie