Pałac Branickich w Warszawie (ul. Nowy Świat)


Pałac Branickich, znajdujący się w sercu Warszawy, to wyjątkowy zabytek, który przyciąga uwagę turystów oraz mieszkańców. Usytuowany przy ul. Nowy Świat 18/20, poszczyci się nie tylko imponującą architekturą, ale także bogatą historią, która wpisuje się w dzieje stolicy Polski.

Ten zabytkowy pałac jest częścią kulturowego dziedzictwa Warszawy, więc warto poświęcić chwilę na jego bliższe poznanie oraz odkrywanie uroków okolicy.

Historia

Na przełomie XVIII wieku, w miejscu, w którym obecnie znajduje się pałac, stał budynek należący do rodziny Badenich. W roku 1852 posiadłość była w rękach Wincentyny Lewińskiej, ale wkrótce przeszła w ręce rodziny Branickich. To właśnie wtedy pałac przeszedł gruntowną przebudowę w stylu renesansowym, którą zrealizował architekt Henryk Marconi.

W jego skład wchodził korpus główny oraz dwie oficyny, które rozciągały się w kierunku ulicy Nowy Świat. Ciekawostką jest, że od 1851 roku w prawej oficynie funkcjonowała apteka, której neogotyckie wnętrza zaprojektował także Marconi.

W 1899 roku nowym właścicielem pałacu został Ksawery Branicki, który postanowił wybudować kilka dużych kamienic czynszowych na placach za pałacem, przy ul. Smolnej.

W okresie II Rzeczypospolitej pałac stał się siedzibą ambasady Wielkiej Brytanii. 3 września 1939 roku, podczas obrony Warszawy, zorganizowano przed pałacem dużą manifestację ludności, po ogłoszeniu wiadomości o wypowiedzeniu wojny III Rzeszy przez Wielką Brytanię i Francję. W czasie niemieckiej okupacji, budynek ten stał się miejscem znanym z działalności cafe-baru, który prowadziła gwiazda operetki, Elna Gistedt.

W wyniku działań II wojny światowej, korpus główny pałacu uległ zniszczeniu. Po wojnie został odbudowany w latach 1949–1950. W pierwszym okresie po odbudowie pełnił rolę Urzędu Stanu Cywilnego dla dzielnicy Śródmieście.

W roku 1965 budynek został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego historyczne znaczenie. Niestety, w 2017 roku właściciel apteki, działającej nieprzerwanie od 1851 roku, zadecydował o jej zamknięciu, a zabytkowe meble zostały wywiezione do magazynu pod Warszawą bez wcześniejszego uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Obecnie pałac jest siedzibą Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dodatkowo, od 1958 roku, pod adresem pałacu znajduje się również Bar Kawowy Piotruś.

Przypisy

  1. Andrzej A. Szmigiel, Kultowe miejsca w Warszawie – bar kawowy „Piotruś” – czyli jeden z ostatnich bastionów powojennej Warszawy, NowaWarszawa.pl, 14.06.2023 r. [dostęp 27.09.2023 r.]
  2. Katarzyna Komar-Michalczyk. Leki z warszawskiej apteki. „Stolica”, s. 36, lipiec−sierpień 2021 r.
  3. a b Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków – stan na 31.03.2019 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 43. [dostęp 29.06.2019 r.]
  4. a b c d Tadeusz Jaroszewski: Księga pałaców Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1985 r., s. 29.
  5. a b c d e Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 1977 r., s. 174.
  6. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r., s. 597.
  7. Wacław Wiernicki: Wspomnienia o warszawskich knajpach. Prószyński i S-ka, 1994 r., s. 84.
  8. Marian Marek Drozdowski: Alarm dla Warszawy. Ludność cywilna w obronie stolicy we wrześniu 1939 r. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1969 r., s. 97–98.

Oceń: Pałac Branickich w Warszawie (ul. Nowy Świat)

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:10