Andrzej Pruszyński


Andrzej Pruszyński był utalentowanym polskim rzeźbiarzem, którego życie i twórczość wywarły istotny wpływ na sztukę rzeźbiarską w Polsce. Urodził się 24 listopada 1836 roku w Warszawie, a jego działalność artystyczna była ściśle związana z tym miastem.

Pruszyński zmarł 7 marca 1895 roku, pozostawiając po sobie znaczące osiągnięcia artystyczne, które do dziś są przedmiotem badań i zainteresowania miłośników sztuki.

Życiorys

Andrzej Pruszyński to osoba, która swoje pierwsze kroki w rzeźbie stawiała pod okiem Jakuba Tatarkiewicza. Po tym okresie, jego edukacja kontynuowana była w renomowanej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie, do roku 1867, kształcił się w Akademii św. Łukasza z siedzibą w Rzymie. W latach 1867–1875 miał zaszczyt prowadzić pracownię rzeźbiarską wspólnie z Leonardem Marconim.

Artysta ten zyskał uznanie jako twórca wielu dekoracji rzeźbiarskich, które zdobią kościoły oraz pałace w Warszawie. Do jego najważniejszych dzieł należy zaliczyć rzeźby wykonane w pałacyku Wilhelma Ellisa Raua i pałacyku Bogusławskiego. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jego dzieł jest „Chrystus niosący krzyż”, który można zobaczyć przed kościołem św. Krzyża.

Wykonał również odlaną w brązie figurę Matki Boskiej Łaskawej, która znajduje się przed kościołem św. Karola Boromeusza. Pruszyński był także autorem licznych rzeźb architektonicznych, sakralnych oraz portretowych.

Ponadto, jego talent objawiał się również w tworzeniu nagrobków, które można znaleźć na Powązkach, w cmentarzu żydowskim oraz na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Jedna z jego rzeźb znajduje się na cmentarzu w Goszczanowie, nieopodal Sieradza.

Pruszyński spoczywa nacmentarzu Powązkowskim, w kwaterze 21-1-2.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: ANDRZEJ PRUSZYŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 24.02.2020 r.]
  2. "Spotkania z Zabytkami", nr 3/4 (277/278)

Oceń: Andrzej Pruszyński

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:23