Nowy Świat 2.0


W sercu Warszawy, przy ulicy Nowy Świat 6/12, znajduje się Nowy Świat 2.0.

Jest to nowoczesny biurowiec, który z powodzeniem wpisuje się w atmosferę tej historycznej okolicy. Mieści się on pomiędzy zabytkową kamienicą nr 4 a gmachami Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat”.

Budynek

Projekt architektoniczny budynku nosi autorstwo Andrzeja Marka Chołdzyńskiego, właściciela pracowni AMC. Dodatkowo, ten sam architekt brał udział w tworzeniu sąsiadującego budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, który znajdował się na południowy zachód. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce 27 czerwca 2013 roku, a biurowiec został pierwotnie nazwany CBF Nowy Świat Bis.

Budynek został zbudowany na działce o wymiarach 20 m szerokości, ciągnącej się wzdłuż ulicy oraz 80 m głębokości. Jego charakter brzmi biurowo-konferencyjny klasy A, a także handlowo-usługowy. Łączna powierzchnia wynosi aż 9270 m²: powierzchnia biurowa wynosi 4030 m², a handlowa – 1900 m². Każda kondygnacja biurowa ma powierzchnię 1055 m², a obiekt dysponuje miejscami parkingowymi – w liczbie 119.

Podczas prac budowlanych zastosowano wysokiej jakości materiały, w tym szkło, stal, kamień oraz żelbet architektoniczny. Elewacja wykonana jest w nowoczesnym systemie „podwójnej skóry”, co przyczyniło się do osiągnięcia lepszych parametrów termicznych i akustycznych. W dodatkowym zdobieniu elewacji umieszczono pionowe „żyletki”, co nawiązuje do powojennej architektury modernistycznej. Dzięki energooszczędnym rozwiązaniom budynek zdobył certyfikat energetyczny A oraz certyfikat LEED, a jego zabezpieczenia ogniowe zapewniono poprzez zastosowanie żelbetowych półek pomiędzy kondygnacjami.

Nowy obiekt styka się z zamkniętą ścianą kamienicy przy Nowym Świecie 4. Charakteryzuje się subtelnie wygiętym frontem oraz cofniętą górną kondygnacją. Parter budynku dominują wysokie podcienia, które są wspierane na ukos filarów. Poziomy -1, parter oraz antresola zapewnią funkcje handlowe, a poniżej znajdują się dwie dodatkowe kondygnacje parkingowe. Patrząc z zewnątrz, budynek wizualnie wydaje się mieć sześć kondygnacji, ponieważ parter i antresola są widoczne jako jedna całość.

W przestrzeni pomiędzy nowym obiektem a „Domem Partii” (znanym również jako Centrum Bankowo-Finansowym) stworzono mały placyk, który prowadzi do dziedzińca domu partii. Inwestorem projektu jest spółka związana z portfelem MARS FIZ, zarządzanym przez MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, gdzie jedynym akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

Generalnym wykonawcą całej inwestycji była firma Karmar SA. Cały proces budowlany został zrealizowany z najwyższą dokładnością oraz dbałością o detale.

Historia posesji

Historia budynku, który obecnie wchodzi w skład biurowca, jest bogata i sięga aż do 1871 roku, kiedy to na jego terenie funkcjonował Zakład Sierot i Ochrona, czyli instytucja zajmująca się opieką nad dziećmi. Była to inicjatywa Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, które w 1871 roku postanowiło przenieść swoją siedzibę na ul. Freta. Dwa lata później, w 1873 roku, do budynku wprowadził się III Oddział Warszawskiej Straży Ogniowej, która wcześniej miała swoją siedzibę w obiektach znajdujących się pomiędzy Alei Jerozolimską a Smolną.

W tym samym roku na zapleczu trzy kondygnacyjnego budynku wzniesiono cylindryczną wieżę, tak zwaną czatownię, która miała na celu obserwację okolicznych terenów. Siedziba straży pożarnej pozostawała w tym miejscu aż do 1936 roku, kiedy to postanowiła przenieść się na ul. Polną 1, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

W latach 1936-1938 w tylnej części posesji zbudowano nowoczesny kompleks publicznych szkół powszechnych, oznaczonych jako Publiczne Szkoły Powszechne nr 40, nr 45, nr 46 oraz nr 101. Ważnym jest, że zabytkowy gmach oraz czatownia przetrwały tragedię II wojny światowej niemal nienaruszone, co jest z pewnością godne podkreślenia.

Jednakże budynki straży pożarnej oraz szkół zostały ostatecznie zniszczone w 1948 roku, w trakcie przygotowań do budowy siedziby Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Warto zaznaczyć, że wieża czatowni została rozebrana w 1951 roku. Plan dotyczący wyburzenia pozostałych budynków znajdujących się w rejonie ul. Książęcej nie został zrealizowany, co myślę, że wpłynęło na zachowanie części historycznego dziedzictwa tego obszaru.

Nagrody i wyróżnienia

Wyróżnienia otrzymane przez projekt Nowy Świat 2.0 podkreślają jego znaczenie i jakość. W 2015 roku zdobył on I Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii budynek komercyjny.

Przypisy

  1. Nowy Świat 2.0. [w:] Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” S.A. [on-line]. [dostęp 30.10.2024 r.]
  2. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy [online], dzieje.pl [dostęp 20.10.2022 r.]
  3. Główne projekty. [dostęp 03.12.2016 r.]
  4. CBF Nowy Świat. Kameralny biurowiec przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie. [dostęp 30.06.2013 r.]
  5. Nowy Świat BIS. [dostęp 30.06.2013 r.]
  6. Nowa inwestycja. [dostęp 30.06.2013 r.]
  7. CBF Nowy Świat Warszawa Nowy Świat 6/12 – CBF Nowy Świat Bis. [dostęp 30.06.2013 r.]
  8. Michał Wojtczuk. Przezroczysty przy KC. „Gazeta Wyborcza – Stołeczna”, s. 3, 28.06.2013 r.
  9. Zieliński 2008, s. 97.
  10. Zieliński 2008, s. 113.
  11. Zieliński 2008, s. 122.

Oceń: Nowy Świat 2.0

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:5