Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, znana w skrócie jako AWF, to publiczna uczelnia specjalizująca się w wychowaniu fizycznym, mieszcząca się w stolicy Polski. Historia tej instytucji sięga roku 1929, kiedy to została powołana do życia jako Centralny Instytut Wychowania Fizycznego w Warszawie. Już w 1938 roku, w wyniku przekształceń, zmieniła swoją formę na wojskową szkołę akademicką. Warto zauważyć, że od 1935 roku nosi ona imię wybitnego polskiego wodza i polityka, Józefa Piłsudskiego.
Interesującym aspektem jest również fakt, że z dniem 30 września 1930 roku, Akademia została wyłączona z gminy Młociny i włączona do administracyjnych granic Warszawy. Ta decyzja miała na celu lepsze zarządzanie instytucją oraz jej integrację z infrastrukturą stolicy.
Historia
W 1927 roku, podczas pierwszego posiedzenia Rady Naukowej Wychowania Fizycznego, które odbyło się pod przewodnictwem Marszałka Józefa Piłsudskiego, zaproponowano utworzenie nowej szkoły zawodowej. Jej celem miało być kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na potrzeby szkół oraz wojska. Z tego powodu powołano komitet, który zajmie się budową uczelni nazwanej Centralnym Instytutem Wychowania Fizycznego. Na czoło zespołu wysunięto ministra Spraw Wewnętrznych, generała dr. Felicjana Sławoja-Składkowskiego. Projekt architektoniczny powierzono profesorowi Edgarowi Norwerthowi z Politechniki Warszawskiej, natomiast kierownictwo budowy objął inżynier Maksymilian Dudryk.
Norwerth, podczas wizytacji terenów przeznaczonych pod budowę w Bielanach, dostrzegł potencjał w przestrzeni otoczonej okazałą, mającą wtedy około 50 lat, topolą czarną. Postanowił wykorzystać ją jako punkt centralny przyszłego dziedzińca akademii. Drzewo to zostało starannie zabezpieczone podczas budowy, co doprowadziło do utworzenia wokół niego eleganckiego dziedzińca. W 2009 roku uznano je za pomnik przyrody.
Kamień węgielny pod budowę instytutu został położony 23 czerwca 1928 roku, co zainaugurowało proces wznoszenia nowej uczelni. Na tę ważną uroczystość stawili się liczni dignitarze, w tym Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, dr Gustaw Dobrucki, dyrektor Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, płk Juliusz Ulrych, oraz prezydent Warszawy, Zygmunt Słomiński. Dnia 2 grudnia 1928 roku, w atmosferze radości i nadziei, uroczyście wmurowano akt erekcyjny wraz z tablicą upamiętniającą to historyczne wydarzenie. Na tablicy umieszczono słowa, które przypominały o 10. rocznicy odzyskania niepodległości: „W 10-tą rocznicę Niepodległości za Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego, Prezesa Rady Ministrów prof. Kazimierza Bartla, stanęły mury Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego powołanego do życia wolą i decyzją Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, aby niezmożony był duch i siła fizyczna Narodu”.
Działalność dydaktyczna wystartowała 5 listopada 1929 roku, kiedy to nowym dyrektorem instytutu został płk dr Władysław Leon Osmolski. Zainaugurowano wtedy pierwszy w dziejach uczelni kurs oficerski. Personel pedagogiczny CIWF składał się głównie z oficerów służących wcześniej w Centralnej Wojskowej Szkole Gimnastyki i Sportów w Poznaniu. Instytut stał się wojskową szkołą zawodową, oferującą dwuletnie studia nauczycielskie dla mężczyzn oraz kobiet, a także roczny kurs oficerski. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 1929/1930 odbyła się 29 listopada 1929 roku, zaś formalne połączenie Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie z Centralną Wojskową Szkołą Gimnastyki i Sportów miało miejsce 1 stycznia 1930 roku. W marcu 1930 roku uczelnia otrzymała swój statut, co stanowiło znaczący krok w jej dalszym funkcjonowaniu.
Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 roku, na wniosek pracowników oraz Rady Naukowej Wychowania Fizycznego, instytut zmienił nazwę, przyjmując tytul Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W dniu 2 września 1938 roku wprowadzono ustawę z dnia 23 sierpnia 1938 roku, która przekształciła dotychczasowy instytut w wojskową szkołę akademicką, nadając jej miano Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ministerstwo Spraw Wojskowych sprawowało najwyższy nadzór nad jej działalnością, współpracując z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, przy czym w sprawach dotyczących wojska, Minister Spraw Wojskowych podejmował decyzje samodzielnie. 20 marca 1939 roku nadano statut nowej akademii. 26 maja 1939 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 28 kwietnia 1939 roku, które przyznało akademii prawo nadawania stopnia magistra wychowania fizycznego.
Podczas II wojny światowej na terenie akademii mieściły się koszary Luftwaffe, co doprowadziło do likwidacji laboratoriów, bibliotek oraz urządzeń sportowych uczelni. Szybka odbudowa AWF po wojnie zaowocowała rozpoczęciem zajęć dla 108 studentów już 2 grudnia 1946 roku. Na podstawie dekretu Rady Ministrów z 27 lipca 1949 roku, szkoła przekształciła się w uczelnię cywilną, przyjmując nazwę Akademia Wychowania Fizycznego im. gen. broni Karola Świerczewskiego. Na czele szkoły stanął rektor, a powstał także Wydział Wychowania Fizycznego. Nadzór nad AWF sprawował przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. W owym czasie, z inicjatywy studentów i pracowników, powstał klub sportowy AZS-AWF Warszawa, który istnieje po dziś dzień. W roku akademickim 1952/53 wprowadzono studia zaoczne, a specjalizacje trenerskie i rehabilitacji ruchowej uruchomiono w roku akademickim 1953/54. W listopadzie 1959 roku, w wyniku decyzji ministra Szkolnictwa Wyższego, Ministra Zdrowia oraz przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, uczelnia jako pierwsza w kraju uzyskała prawo nadawania stopnia naukowego doktora w zakresie nauk o kulturze fizycznej.
W październiku 1979 roku, w ramach obchodów 50-lecia uczelni, odsłonięto popiersie Karola Świerczewskiego, wykonane przez Alfonsa Karnego. Niestety, pomnik ten został usunięty w czasie transformacji ustrojowej, która miała miejsce w Polsce w 1989 roku. W dniu 8 czerwca 1990 roku, na mocy decyzji Sejmu, przywrócono uczelni pierwotną nazwę: Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Wydziały
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie posiada trzy kluczowe wydziały, które są niezbędne do realizacji jej misji edukacyjnej oraz badawczej.
- Wydział Rehabilitacji,
- Wydział Wychowania Fizycznego,
- Wydział Wychowania Fizycznego i Zdrowia w Białej Podlaskiej.
Kierunki kształcenia
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oferuje różnorodne możliwości kształcenia, które odpowiadają na potrzeby współczesnego rynku pracy. W ofercie edukacyjnej uczelni znajdują się następujące kierunki:
- fizjoterapia,
- turystyka i rekreacja,
- wychowanie fizyczne,
- sport,
- pielęgniarstwo,
- terapia zajęciowa,
- kosmetologia (w Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej).
Uczelnia kładzie duży nacisk na rozwój zawodowy swoich uczniów, dlatego prowadzi również studia podyplomowe oraz programy doktoranckie.
Władze w kadencji 2020–2024
W skład aktualnych władz Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie w kadencji 2020–2024 wchodzą wybitni specjaliści, których działania mają na celu rozwój placówki oraz wspieranie studentów.
- Rektor: prof. dr hab. Bartosz Molik,
- Prorektor ds. Badań Nauki: dr hab. Paweł Tomaszewski, prof. AWF,
- Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia: dr hab. Ida Wiszomirska, prof. AWF,
- Prorektor ds. Promocji i Rozwoju Uczelni: dr hab. Jolanta Żyśko.
Rektorzy
Rektorzy Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie mogą pochwalić się bogatą historią, która sięga lat pięćdziesiątych. Poniżej przedstawiamy listę osób, które pełniły tę zaszczytną funkcję w tej szanowanej instytucji:
- 1950–1956: mgr Edmund Kosman,
- 1956–1959: prof. dr hab. Stanisław Bilewicz,
- 1959: prof. dr Zygmunt Gilewicz,
- 1960–1971: prof. dr Stefan Wołoszyn,
- 1971–1974: doc. dr Tadeusz Ulatowski,
- 1974–1977: doc. dr Erazm Wasilewski,
- 1977–1981: doc. dr (następnie prof.) Maciej Skład,
- 1981–1987: prof. dr Tadeusz Ulatowski,
- 1987–1990: prof. dr hab. Mieczysław Witkowski,
- 1990–1993: prof. dr hab. Zbigniew Krawczyk,
- 1993–1996: prof. dr hab. Zbigniew Krawczyk,
- 1996–1999: prof. dr hab. Henryk Sozański,
- 1999–2002: prof. dr hab. Henryk Sozański,
- 2002–2005: prof. dr hab. Andrzej Wit,
- 2005–2008: prof. dr hab. Henryk Sozański,
- 2008–2012: prof. dr hab. Alicja Przyłuska-Fiszer,
- 2012–2016: prof. dr hab. Andrzej Mastalerz,
- 2016–2020: prof. dr hab. Andrzej Mastalerz,
- od 2020: prof. dr hab. Bartosz Molik.
To imponująca lista, która świadczy o różnorodności kierunków naukowych oraz wkładzie poszczególnych rektorów w rozwój akademicki uczelni.
Wykładowcy
Poruszając kwestię związane z wykładowcami, należy zaznaczyć, że temat ten jest ściśle powiązany z kategorią dotyczącą wykładowców Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Absolwenci
Związane z tym zagadnieniem jest pojęcie dotyczące osób, które ukończyły edukację w Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Doktorzy honoris causa
W kontekście Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, istnieje niezwykle istotna kategoria, która obejmuje doktorów honoris causa. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest osobom, które znacząco przyczyniły się do rozwoju nauki, kultury lub sportu.
Przypisy
- Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 01.07.2024 r.]
- SuperStudia.pl – Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
- Przeglądanie danych - Pomnik przyrody [online], crfop.gdos.gov.pl [dostęp 28.01.2022 r.]
- REJESTR POLSKICH DRZEW POMNIKOWYCH - Drzewo [online], www.rpdp.hostingasp.pl [dostęp 28.01.2022 r.]
- Wiesław Głębocki: Warszawskie pomniki. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, s. 139–140. ISBN 83-7005-211-8.
- Danuta Szmit-Zawierucha: Ludzie i pejzaże Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Veda, 2005, s. 193. ISBN 83-85584-90-0.
- Poczet rektorów. awf.edu.pl. [dostęp 16.10.2018 r.]
- Dz.U. z 1939 r. nr 47, poz. 300
- Fotoreportaż. „W Służbie Penitencjarnej”. Nr 7, s. 13, 01.04.1939 r.
- Dz.U. z 1938 r. nr 65, poz. 488
- Alojzy Pawełek. Centralny Instytut W. F.. „Junak”. Nr 25, s. 284, 22.06.1930 r.
- Alojzy Pawełek. C. I. W. F i Poznań. „Junak”. Nr 25, s. 282, 22.06.1930 r.
- Zarządzenie Ministra Spraw Wojskowych i Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 22.05.1935 r. w sprawie przemianowania Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie na Bielanach na Centralny Instytut Wychowania Fizycznego Imienia Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego (M.P. z 1935 r. nr 121, poz. 152)
- Zarządzenie Ministra Spraw Wojskowych i Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 09.12.1929 r. w sprawie połączenia Państwowego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie i Centralnej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu (M.P. z 1930 r. nr 50, poz. 81)
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Collegium Verum | Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego | Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie | Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych | Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w Warszawie | Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula | Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego | Wydział Teologiczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie | Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie | Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie | Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie | Akademia Pożarnicza | Uniwersytet Warszawski | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie | Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego | Kampus Ochota | Akademia WIT w Warszawie | Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego | Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie | Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-PraskiejOceń: Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie