WSZ, czyli Wujek Samo Zło, to artysta znany na polskiej scenie hip-hopowej. Obejmuje on osobę Macieja Albina Gnatowskiego, który przyszedł na świat 20 lutego 1974 roku w Warszawie. Często określany jest także jako Osama Bin Zło. Jako raper, freestyle'owiec, autor tekstów oraz konferansjer, ma na swoim koncie znaczące osiągnięcia. Jego styl oraz charyzma sprawiają, że jest rozpoznawalną postacią w mediach.
Największą popularność zyskał dzięki współpracy z Tomaszem „CNE” Kleyffem, z którym występował w licznych projektach. Oprócz tego, WSZ jest współzałożycielem takich formacji jak Gib Gibon Skład oraz Baku Baku Skład. Jego twórczość wzbogaciła także współpraca z wieloma znanymi artystami, w tym: Slums Attack, Kaliber 44, Paresłów, Waco, DJ 600V, Sistars, Abradab, Transmisja, DonGURALesko, Matheo, Tede, DJ Decks, Numer Raz, Proceente oraz DJ Haem.
WSZ ma na swoim koncie wiele wspólnych projektów oraz wydarzeń, w tym prowadzenie turnieju Hip-hop Night Battle oraz festiwalu Rap History Warsaw. Jego talent i pasja doprowadziły go do finału Wielkiej Bitwy Warszawskiej 2011, co tylko potwierdza jego status jako jednego z ważniejszych postaci polskiego hip-hopu.
Życiorys
Maciej Gnatowski, znany pod pseudonimem Cygan, rozpoczął swoją przygodę artystyczną w latach 90. XX wieku, kiedy to dołączył do zespołu Wujek Samo Zło, który tworzyli również Tomasz „CNE” Kleyff oraz inni artyści. Choć zespół nie zdobył większej popularności, jego nazwa zainspirowała Gnatowskiego do przyjęcia nowego pseudonimu artystycznego. Po raz pierwszy WSZ zaczął być dostrzegany przez szerszą publiczność, uczestnicząc w konkursie Super MC w 1998 roku, co skutkowało jego freestyle’m na albumie producenckim DJ-a 600V – Produkcja hip-hop z tego samego roku.
W międzyczasie do equipo dołączył do Baku Baku Skład, który wspierał Kaliber 44 podczas koncertów. Wspólnie z Tymonem nagrał utwór „Czasem mylę”, który znalazł się na kompilacji różnych artystów dołączonej do magazynu Klan w 1999 roku. Raper występował również jako freestyle’owiec w zespole reggae Transmisja w utworze „Ojciec matka”, który trafił na album Lekkie urojenie. Rok później wystąpił gościnnie na płytach Slums Attack – I nie zmienia się nic oraz Kaliber 44 – 3:44, a także nagrał utwór razem z CNE, zatytułowany „Czy to, co robimy”, zamieszczony na składance firmy R.R.X. Pokaż walory.
W 2001 roku, wspólnie z Tede, Gnatowski jako Gib Gibon Skład wziął udział w jednej z najbardziej znanych polskich bitew hip-hopowych – Bitwie Płockiej, gdzie zmierzył się z formacją Obrońcy Tytułu, której liderem był Eldo. Pojedynek ten zakończył się zwycięstwem Gib Gibon Skład w kontekście beefu, który trwał pomiędzy Tede a Eldo. W tym samym roku Gnatowski wystąpił w głośnej produkcji Sylwestra Latkowskiego – Blokersi, gdzie jego skit znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu. Uczestniczył także w dokumentalnym filmie Joanny Rechnio zatytułowanym „Mówią bloki człowieku 2”, który zrealizowano dla MTV Polska.
W 2001 roku WSZ gościł na pierwszym albumie żeńskiego duetu Paresłów – Galaktao, debiucie solowym Tedego – S.P.O.R.T., a także w płytach producenckich Waco – Świeży materiał oraz DJ-a 600V – Wkurwione bity. Gnatowski zadebiutował również jako prezenter w telewizji VIVA Polska, gdzie, razem z CNE, prowadził program hip-hopowy Megazin.
Jego pierwszy album studyjny, zatytułowany Te-Rap-Ja, powstał we współpracy z CNE i zadebiutował w 2002 roku dzięki wydawnictwu Warner Music Poland. W produkcji albumu uczestniczyli DJ Feel-X, Tede, Igor, Korzeń oraz Majki. Wśród gości znaleźli się: Filip, Doni, Foster, Gutek oraz Malajka. Utwór „Każdy szczegół” z tej płyty zdobył popularność, osiągając 59. miejsce na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia, a do niego zrealizowano również teledysk. Te-Rap-Ja zyskała uznanie w stowarzyszeniu ZPAV, jako jedna z najlepiej sprzedających się płyt, a także do utworów „Rapowe ziarno” oraz „Jak” powstały klipy, z gościnnym udziałem aktora Henryka Gołębiewskiego.
Materiał promowano podczas licznych koncertów w Polsce, w tym m.in. dla osadzonych w Zakładzie Karnym we Włocławku oraz w talk-show telewizyjnym Kuba Wojewódzki, a także programie TVP 30 ton – lista, lista przebojów.
W 2003 roku WSZ wraz z CNE oraz Kołczem wystąpił na mixtapie Tedego – DJ Buhh – Volumin II: George W. Buhh. Jego zwrotki znalazły się także na albumie zespołu Sistars – Siła sióstr. W tym samym roku twórcy rozpoczęli prace nad programem Rap Kanciapa w stacji VIVA Polska, a w roku następnym Gnatowski rymował na drugiej płycie Tedego – Notes oraz na debiutanckim albumie Abradaba – Czerwony album. Wziął także udział w turnieju Mega Club Freestyle Battle w Katowicach, aczkolwiek bez sukcesu.
W 2004 roku utwory „Jak” oraz „Chcą ciągnąc od nas”, pochodzące z debiutu WSZ i CNE, zostały użyte w polskim wydaniu gry wideo Tony Hawk’s Pro Skater 4.
Kolejny album duetu, pt. Jeszcze raz, zadebiutował w 2005 roku w wytwórni Wielkie Joł. Utwory „Jeszcze raz” oraz „Gangsterka” zostały wsparte teledyskami, a produkcja „Pierwiastek” z gościnnym udziałem raperki Ani Sool. Album był także promowany podczas trasy G-Shock Basket Music Tour 2005, w ramach której organizowano turnieje streetballowe. Powstał klip do utworu „Rywalizacja”, w którym wzięli udział WSZ, CNE oraz Numer Raz.
Gnatowski zyskał także popularność jako aktor dubbingowy w filmie animowanym Zebra z klasą, gdzie użyczył głosu Muchy Bździka, oraz w epizodzie w serialu Kryminalni, gdzie zagrał samego siebie w odcinku „Hip-hop”, współtworząc go z Pezetem oraz Tede.
WSZ poprowadził program Tramwajowa Hip Hop Lista, a również uczestniczył w finale WBW 2005, niestety opadł w pierwszej rundzie. W 2006 roku WSZ oraz CNE przenieśli się do MTV Polska, prowadząc program Rap Pakamera i samodzielnie audycję Tramwajówka. Po drodze raperzy wystąpili w filmie dokumentalnym Mateusza Szlachtycza – Grzesiuk, chłopak z ferajny, oraz w prestiżowej bitwie freestyle w Teatrze Starym w Krakowie, podczas której przedstawili Mickiewicza i Słowackiego, w hołdzie dla Stanisława Grzesiuka.
WSZ w 2007 roku uczestniczył w Grand Prix WBW 2006 i ponownie w 2008 roku, a także brał udział w Wojnie o Śląsk. W późniejszych latach artysta pojawił się gościnnie na albumach takich wykonawców jak Efekt Działania, Numer Raz czy DJ Abdool, a także na projektach DonGURALesko, Matheo, Anioł oraz DJ Decks. Również w 2009 roku Gnatowski wykonał gościnne występy w serialu TVN 39 i pół, grając w przygodowym filmie Andrzeja Maleszki – Magiczne Drzewo oraz na płytach Numera Raz i Procenta, jak również mixtape’ach DJ-a Tuniziano i DJ-a Frodo. Po raz kolejny uczestniczył w turnieju WBW.
W 2010 roku Gnatowski odegrał postać Małolata w komedii romantycznej Fenomen w reżyserii Tadeusza Paradowicza. Po odejściu z MTV Polska, dołączył do TVN Warszawa jako reporter terenowy. W 2010 roku, jego skity znalazły się na kompilacji Grube jointy, a współpraca z Kruszem przyniosła mixtape WhatEver FM, wydany 20 lutego 2011 roku w wytwórni Wielkie Joł. W 2011 roku zdobył 5. miejsce w turnieju WBW 2011, co stanowiło jego najlepszy wynik podczas tej imprezy.
Z kolei od 2012 roku Gnatowski prowadzi program Zwariowane zadania na antenie iTV. Od 2013 roku rozpoczął audycję Rap kanapa w tej samej stacji, a od 2020 roku jest stałym komentatorem w tabloidowym programie TVP Info „Jedziemy!”
W 2018 roku wystartował w wyborach na radnego dla dzielnicy Wola, reprezentując komitet Wygra Warszawa. Wyraził chęć skupienia się na problemach i przyszłości młodzieży. W przeszłości popierał działania Prawa i Sprawiedliwości, w tym kandydata tej partii na prezydenta Warszawy, Patryka Jakiego.
Walki freak fight
Boks
16 maja 2019 roku w stolicy Polski, Warszawie, miała miejsce ważna chwila w karierze rapera, który wyszedł na ring bokserski po raz pierwszy. Jego rywalem był Gabriel Al-Sulwi, znany szerzej pod pseudonimem „Arab”. Pojedynek ten nie trwał zbyt długo, gdyż zakończył się już w drugiej rundzie technicznym nokautem na korzyść Al-Sulwiego.
Niestandardowe zasady
W marcu 2024 roku, federacja działająca w świecie freak fight, Prime Show MMA, ogłosiła poprzez swoje kanały w mediach społecznościowych, że Gnatowski, znany również jako „Wujek Samo Zło”, weźmie udział w prestiżowym turnieju II Igrzysk Gladiatorów. Wydarzenie to miało miejsce 13 kwietnia 2024 roku w Warszawie podczas gali Prime 8: Zadyma 2.0.
W walkach półfinałowych zastosowano zasady niestandardowe. Raper w parze z Rafałem Pazikiem stoczył walkę przeciwko duetowi Łukasz „Kamerzysta” Wawrzyniak i Łukasz „Magical Jr.” Malanowski. Forma rywalizacji obejmowała boks w małych rękawicach, a starcia odbywały się w rundzie bez limitu czasowego.
Wspólnie z partnerem, Gnatowski zdołał wyeliminować obu przeciwników, co umożliwiło im awans do finału. W tej decydującej rozgrywce znalazło się także dwóch innych rywali, a każdy z uczestników walczył indywidualnie. Niestety, w finale Gnatowski musiał uznać wyższość Rafała Pazika, przegrywając przez techniczny nokaut, mimo że wcześniej w tym etapie zdołał pokonać Huberta „Dredziastego” Węzka poprzez dyskwalifikację.
Dyskografia
WNW, znany również jako WSZ, może poszczycić się interesującą i różnorodną dyskografią, która dokumentuje jego znaczącą karierę w polskim hip-hopie.
Albumy
| _ | Single
|
Oprócz wydanych albumów, artysta ma również wiele singli, które wpisały się w krajobraz polskiej muzyki.
Album | Rok | Utwór | Źródło |
---|---|---|---|
DJ 600V – Produkcja hip-hop | 1998 | „Freestyle” (gościnnie: WSZ) | _ |
Liryka Records (kompilacja) | 1999 | Neon – „Prawo jazdy” (gościnnie: WSZ) | _ |
Klan CD#06 (kompilacja) | WSZ, Tymon – „Czasem mylę” | _ | |
Transmisja – Lekkie urojenie | „Ojciec matka” (gościnnie: WSZ) | _ | |
Slums Attack – I nie zmienia się nic | 2000 | „Nasze znajomości” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ |
Pokaż walory (kompilacja) | WSZ & CNE – „Czy to, co robimy” | _ | |
Kaliber 44 – 3:44 | „Takie jakie jest” (gościnnie: WSZ & CNE) „Baku Baku to jest skład” (gościnnie: WSZ & CNE) „Baku Baku ciężkie jest jak cut” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ | |
Paresłów – Galaktao | 2001 | „Delektuj się” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ |
Blokersi (ścieżka dźwiękowa) | WSZ – „Koncert podwyższonego ryzyka” (Skit) | _ | |
DJ 600V – Wkurwione bity | „Mikrofonowi ludzie” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ | |
Tede – S.P.O.R.T. | „A pamiętasz jak…” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ | |
Waco – Świeży materiał | „Ukryte zwierzę” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ | |
DJ 600V – V6 | „Mikrofonowi ludzie (Remix)” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ | |
DJ Buhh – Volumin II: George W. Buhh | 2003 | „Kurort” (gościnnie: WSZ & CNE, Kołcz) „Trening” (gościnnie: Kołcz, WSZ & CNE) | _ |
Sistars – Siła sióstr | „Bierz, bierz…” (gościnnie: Ania Szarmach, WSZ & CNE) | _ | |
Tede – Notes | 2004 | „Ekipa Wielkie Joł” (gościnnie: Kiełbasa, Kołcz, Numer Raz, WSZ & CNE) | _ |
Abradab – Czerwony album | „Tu mam swój skład (Baku Baku)” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ | |
Efekt Działania – Chaos | 2006 | „Niezależni” (gościnnie: DJ DFC, WSZ & CNE) „To ten skład” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ |
Hiphopstacja 3 (kompilacja) | WSZ & CNE – „Gangsterka” | _ | |
Numer Raz i DJ Abdool – Dokładnie tak | 2007 | „Kolor szary – Jay-Z” (gościnnie: WSZ) | _ |
DonGURALesko & Matheo – Manewry mixtape. Z cyklu janczarskie opowieści | „Jedziemy z tym” (gościnnie: WSZ) „Skit” (gościnnie: WSZ) „Skit” (gościnnie: WSZ) | _ | |
Anioł – Zza kulis | „Zza kulis” (gościnnie: WSZ & CNE) „Zza kulis” (Remix) (gościnnie: WSZ & CNE) | _ | |
DJ Decks – Mixtape 4 | 2008 | „Spontan” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ |
Numer Raz – Ludzie, maszyny, słowa | 2009 | „Stan nastuk” (gościnnie: WSZ & CNE) | _ |
Proceente – 2012 / Podróż do źródeł czasu | „2012 (Radio Edit)” (gościnnie: WSZ) | _ | |
Proceente – Galimatias | „2012” (gościnnie: WSZ) | _ | |
DJ Tuniziano – Polski blender | „Kabaty forest” (gościnnie: WSZ, Sir Michu) | _ | |
EMATeI/DJ Haem – Palenie mikrofonów nie powoduje wack’a ani choroby w wersach | „Tu na wolnym – Freestyle Joint” (gościnnie: WSZ, Białas) | _ | |
DJ Frodo – The Originals Mixtape | „Intro” (gościnnie: WSZ) | _ | |
Grube jointy (kompilacja) | 2010 | WSZ – „Skit WSZ – „Skit 2″ WSZ – „Skit 3″ | _ |
Teledyski
Prezentujemy zbiór teledysków, które są związane z twórczością artysty WSZ. Zawarte poniżej informacje przedstawiają szczegółowe dane dotyczące jego najpopularniejszych utworów, obejmujące tytuły, lata wydania, reżyserów oraz albumy, z których pochodzą.
Tytuł utworu | Rok wydania | Reżyser | Album | Źródło |
---|---|---|---|---|
„Każdy szczegół” (z CNE) | 2002 | – | Te-Rap-Ja | _ |
„Jak” (z CNE) | – | _ | ||
„Rapowe ziarno” (z CNE) | – | _ | ||
„Gangsterka” (z CNE) | 2005 | Grupa 13 | Jeszcze raz | _ |
„Jeszcze raz” (z CNE) | _ | |||
„Pierwiastek” (z CNE, gościnnie: Ania Sool) | 2006 | – | _ | |
Numer Raz, WSZ, CNE, Filip Rudanacja, DJ Bart – „Rywalizacja” | Grupa 13 | – | _ | |
Proceente – „2012” (gościnnie: WSZ) | 2009 | Mariusz Gałązka | Galimatias | _ |
„#Hot16Challenge” | 2014 | – | – | _ |
„Ochotnik” (z Filip Samo Siejka) | – | Wszystko gra | _ | |
„Western” (z Filip Samo Siejka; gościnnie: Joka, DJ Grubaz) | Kickin Films | _ |
Filmografia
Filmografia WSZ, znanego rapera, jest prezentowana w formie tabeli, która szczegółowo przedstawia jego najbardziej znaczące wystąpienia filmowe i telewizyjne. Poniżej znajduje się zestawienie tych projektów.
Tytuł | Rok | Uwagi | Źródło |
---|---|---|---|
„Mówią bloki człowieku 2″ | 2001 | jako on sam, film dokumentalny, reżyseria: Joanna Rechnio | _ |
„Blokersi” | jako on sam, film dokumentalny, reżyseria: Sylwester Latkowski | _ | |
„Zebra z klasą” | 2005 | jako Mucha Bździk, rola dubbingowana, film animowany, reżyseria: Paweł Leśniak (reż. oryginalna Frederik Du Chau) | |
„Kryminalni” | odc. 38, jako on sam, serial fabularny, reżyseria: Piotr Wereśniak | ||
„Grzesiuk, chłopak z ferajny” | 2006 | jako on sam, film dokumentalny, reżyseria: Mateusz Szlachtycz | _ |
„39 i pół” | 2009 | odc. 35, jako Maciek, serial fabularny, reżyseria: Łukasz Jaworski | _ |
„Magiczne Drzewo” | jako raper, film fabularny, reżyseria: Andrzej Maleszka | ||
„Fenomen” | 2010 | jako Małolat, film fabularny, reżyseria: Tadeusz Paradowicz | |
„Na Wspólnej” | 2014 | jako on sam, serial | _ |
Przypisy
- MateuszM. Paczkowski MateuszM., PRIME 8 odbędzie się zgodnie z planem! Znamy nowe miejsce organizacji imprezy! [online], MMA PL, 03.04.2024 r. [dostęp 03.04.2024 r.]
- JacekJ. Bulenda JacekJ., "Wujek Samo Zło" wystąpi w Igrzyskach Gladiatorów na gali Prime Show MMA 8: Zadyma 2.0 [online], Silesion.PL, 16.03.2024 r. [dostęp 16.03.2024 r.]
- MaxymilianM. Hozer MaxymilianM., Wujek Samo Zło doszedł do finału Turnieju Gladiatorów [online], GlamRap.pl, 13.04.2024 r. [dostęp 14.04.2024 r.]
- MateuszM. Paczkowski MateuszM., PRIME MMA 8: Wielka niespodzianka! Wujek Samo Zło i Pazik lepsi od faworytów Igrzysk Gladiatorów! [online], MMA PL, 13.04.2024 r. [dostęp 14.04.2024 r.]
- MateuszM. Paczkowski MateuszM., Znamy pary ćwierćfinałowe Igrzysk Gladiatorów na PRIME 8! Jedna para wyraźnym faworytem? [online], MMA PL, 09.04.2024 r. [dostęp 14.04.2024 r.]
- JanJ. Michalczewski JanJ., Wujek Samo Zło ekspertem od geopolityki na antenie TVP Info [online], GlamRap.pl, 16.07.2022 r. [dostęp 24.03.2023 r.]
- FENT, Arab znokautował Wujka Samo Zło podczas gali FEN 24!, Rap News, 16.03.2019 r. [dostęp 02.07.2020 r.]
- Wujek Samo Zło – Ochotnik OFFICIAL VIDEO. youtube.com. [dostęp 22.02.2015 r.]
- Wujek Samo Zło feat. Joka, Dj Grubaz – Western (Official Video). youtube.com. [dostęp 22.02.2015 r.]
- Łukasz Szewczyk: Wujek Samo Zło prezenterem iTV. media2.pl, 21.03.2013 r. [dostęp 21.03.2013 r.]
- Łukasz Szewczyk: „Rap Kanapa” i „Lista Retro Polo” – nowości w iTV. Mniej Ezo TV. media2.pl, 21.03.2013 r. [dostęp 21.03.2013 r.]
- CNE i WSZ w MTV. hip-hop.pl. [dostęp 22.09.2012 r.]
- Więzienny rap – koncert WSZ i CNE. hip-hop.pl. [dostęp 22.09.2012 r.]
- WSZ & CNE – Te-RaP-Ja. hiphopedia.info. [dostęp 22.09.2012 r.]
- MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie). glamrap.pl. [dostęp 18.03.2012 r.]
- Numer Raz, WSZ, CNE, Filip Rudanacja, DJ Bart – „Rywalizacja”. hip-hop.pl. [dostęp 12.09.2012 r.]
- Aloha Ent. – „2012 ft. WSZ”. hip-hop.pl. [dostęp 22.09.2012 r.]
- Gazeta Wyborcza, Wybory samorządowe 2018 – GNATOWSKI Maciej Albin. Państwowa Komisja Wyborcza. [dostęp 11.04.2020 r.]
- Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014 r.
- Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005 r. ISBN 83-89738-75-9.
- WSZ. hiphopedia.info. [dostęp 14.07.2010 r.]
- WSZ. wielkiejol.com. [dostęp 14.07.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Anna Nakwaska | Aga Wińska | Józef Kucharski (artysta) | Julian Krzewiński | Antoni Rutkowski (muzyk) | Włodzimierz Dembowski | Andrzej Mularczyk | Marek Karewicz | Krzysztof Varga | Antoni Eugeniusz Dzierzbicki | Maria Bardzka | Włodzimierz Rutkowski | Wojciech Albiński (1977) | Noon | Andrzej Precigs | Rena Rolska | Zbigniew Frieman | Barbara Kosmal | Ryszard Bakst | Tadeusz Frenkiel-NiwieńskiOceń: WSZ (raper)