Tede, znany również pod pseudonimami TDF, Fiodor, Jaca oraz DJ Buhh, to postać wybitna w polskim świecie muzycznym. Urodził się 24 lipca 1976 roku w Warszawie, a jego prawdziwe imię i nazwisko to Jacek Maciej Szymon Graniecki. Jako polski raper, autor tekstów, producent muzyczny oraz freestyle’owiec, zdobył uznanie nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Tede to również przedsiębiorca, osobowość medialna, bloger, a nawet aktor niezawodowy, który brał udział w wielu projektach muzycznych, takich jak Trzyha/Warszawski Deszcz oraz Gib Gibon Skład.
Artysta prowadzi swoją działalność artystyczną pod marką Wielkie Joł oraz jest właścicielem firm odzieżowych PLNY Textylia i Trykot TDK Sp. z o.o.. Jego albumy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a ich sprzedaż przekroczyła 300 tysięcy egzemplarzy. Tematyka jego twórczości oraz charyzma przyczyniły się do licznych nominacji – pięciokrotnie był nominowany do Fryderyka. W początkowym okresie swojej kariery często uznawany był za jednego z najlepszych raperów w kraju.
Tede ustanowił rekordy, współpracując z Peją, stając się artystą z największą liczbą albumów, które zadebiutowały na Polskiej liście przebojów – OLiS. W 2011 roku zajął trzecie miejsce w rankingu 30 najlepszych polskich raperów według magazynu „Machina”, a w następnym roku utrzymał tę samą pozycję w zestawieniu serwisu Porcys.
W jego twórczości można spotkać liczne kolaboracje z innymi renomowanymi artystami, takimi jak Natalia Kukulska, Zdzisława Sośnicka, Ewa Farna, Kombi, Patricia Kazadi, O.S.T.R. oraz Pezet. Prowadził także programy telewizyjne, w tym Operacja Tuning w TVN Turbo oraz Bezele w VIVA Polska.
W 2017 roku jego mixtape Volumin IV: Pierdolę Was został uznany za najdroższą polską rapową płytę w sprzedaży wtórnej, co świadczy o jego znaczącej pozycji na rynku muzycznym. W 2016 roku odebrał statuetkę Złotej Felgi za całokształt twórczości w polskim hip-hopie. Jego wpływ na polski rap jest niezaprzeczalny, a działalność artystyczna pozostaje nadal inspiracją dla wielu młodych twórców.
Wczesne lata życia
Jacek Maciej Szymon Graniecki, znany jako Tede, przyszedł na świat 24 lipca 1976 roku w Warszawie, i to w Szpitalu Bielańskim. Dorastając na warszawskim osiedlu Służew nad Dolinką, muzyk rozwijał swoją pasję do muzyki. Jego ojcem jest Maciej Graniecki, który pracuje jako urzędnik państwowy.
W czasie nauki w liceum, Tede zaczął komponować swoje pierwsze teksty, a także poznał Kosiego z zespołu JWP. To właśnie od niego po raz pierwszy usłyszał nagrania z gatunku hip-hop. Raper w swoich początkowych utworach inspirował się stylami amerykańskiego muzyka Jay-Z, podczas gdy jego prawdziwym idolem stał się Wojciech Młynarski, którego utworów słuchał wspólnie z rodzicami.
Kariera muzyczna
1994–2000: Początki kariery, Warszafski Deszcz
Jacek Graniecki, znany szerokiej publiczności jako Tede, swoją artystyczną drogę rozpoczął w 1994 roku. W Warszawie, dołączył do grupy 1 Killa Hertz, gdzie poznał Sebastiana Imbierowicza, znanego jako DJ 600V i Mariusza Sobolewskiego, znanego jako DJ JanMarian. Zespół stworzył kilka utworów, z których zaledwie dwie kompozycje ujrzały światło dzienne. Pierwszą z nich, „Wyłącz mikrofon”, wydano na składance SP Records w 1996 roku, natomiast „1kHz” pojawił się na kompilacji Smak B.E.A.T. Records w 1997 roku. W 1996 roku zespół opuścił DJ 600V, a jego miejsce zajął Jakub Swicki, znany jako Ceube.
Wkrótce na skutek zmian, zespół zmienił nazwę na Trzyha, co było nawiązaniem do hardcore hip-hopu. Album pt. Wuwua, nagrany przez zespół, został wydany na własny koszt w 1997 roku. Utwory grupy znalazły się także na kompilacjach takich jak Wspólna Scena, Znasz zasady oraz Smak B.E.A.T. Records. Zmiany w składzie trwały, a w 1998 roku zespół opuścił Ceube, a dołączył Michał Witak, znany jako Numer Raz. Wkrótce przyjęli nową nazwę Warszafski Deszcz. Debiutancki album zespołu, Nastukafszy…, ukazał się 5 stycznia 1999 roku i szybko zdobył dużą popularność, sprzedając się w nakładzie 50 000 egzemplarzy.
2000–2001: Debiutancki S.P.O.R.T. oraz Bitwa w Płocku
W 2000 roku Tede rozpoczął prace nad swoim pierwszym solowym projektem. W 2001 roku ujawniono jego premierowy singiel „Wyścig szczurów”, będący zapowiedzią albumu. 5 czerwca zadebiutował album pt. S.P.O.R.T., wydany przez R.R.X. W nagraniach udział wzięli znani artyści, w tym Tomasz „Borixon” Borycki, który pojawił się w utworze „Baunsuj ze mną”, oraz duet WSZ oraz CNE, którzy wystąpili w kompozycji „A pamiętasz jak…”. Album zadebiutował na 29. miejscu listy OLiS w Polsce.
Promujący płytę singiel „Wyścig szczurów” osiągnął 500 tysięcy pobrań na platformie Wirtualna Polska. Piosenka umieszczona była na liście 120 najważniejszych polskich utworów hip-hopowych według portalu T-Mobile Music. Sam album zajął 26. miejsce w zestawieniu 120 najważniejszych albumów polskiego hip-hopu w tym samym serwisie.
W przypadku wydarzenia, które miało miejsce we wrześniu 2001 roku, w Płocku zorganizowano bitwę freestyle’ową, która początkowo miała odbyć się w warszawskim klubie Harenda. Mimo tego, że obrońcy tytułu nie stawili się, w starciu wzięli udział tacy artyści jak Pezet, Eldo, Noon, Aes oraz Dizkre, a także skład Gib-Gibon, do którego należeli ścisły duet Borixon, WSZ oraz CNE.
W konfrontacji wystąpili tylko Pezet, Eldo, Tede, WSZ oraz CNE, a przed walką przeprowadzono wywiad z raperami Fokusem oraz Rahimem. Po obfitych emocjach i sporach, Gib-Gibon zdobył tytuł, gdyż Eldo zrezygnował podczas pojedynku. Zdarzenie było relacjonowane na kanale telewizyjnym Viva Polska.
2001–2005: Hajs, Hajs Hajs i Notes
31 stycznia 2003 roku, wydano album Tedego zatytułowany 3h hajs, hajs, hajs, który stworzył sam artysta. W ramach promocji płyty zrealizowano teledyski do singli „Pili gin”, „Zeszyt rymów” oraz „Wielkie Joł”. Na płycie zaistniał gościnnie także zespół Sistars, CNE i HST. Utwory dotarły do 5. miejsca listy OLiS. Promocję albumu zrealizowano poprzez teledyski do „Pili gin”, „Zeszyt rymów” i „Wielkie Joł”. Wyróżniono album w kategorii „najlepszy album hip-hop” w ramach nagrody Fryderyka, a utwór „Wielkie Joł” otrzymał nominację do nagrody Viva Comet w kategorii Przebój 10-lecia w 2010 roku. Ponadto utwór znalazł się w zestawieniu „100 klipów które wstrząsnęło Vivą”, zajmując 69. miejsce.
W 2003 roku Tede, posługując się pseudonimem DJ Buhh, nagrał dwa nielegale, Volumin I: Hałas oraz Volumin II: George W. Buhh, dostępne bezpłatnie na stronie oficjalnej wytwórni Wielkie Joł. Po tym, zrealizował gościnny występ na albumie Natalii Kukulskiej, w utworze „Kamienie”, co zostało negatywnie odebrane przez fanów, którzy zarzucali mu komercjalizację.
6 maja 2004 roku zadebiutował trzeci album solowy Tedego pt. Notes. Również w tym przypadku, w utworze „Jak żyć” wykorzystano sample wokalne Zdzisławy Sośnickiej. W nagraniach gościnnie włączono także do współpracy artystów takich jak Kiełbasa, Kołcz, Numer Raz i duet WSZ z CNE. W 2004 roku Tede rozpoczął współpracę z VIVA, prowadząc program Bezele, łączący elementy satyry i talk-show. Następnie zrealizowano trzeci nielegal pod szyldem DJ Buhh, Volumin III: Buhhmacher, skład z nagraniami, które nie znalazły się na wcześniejszych projektach.
W 2005 roku Tede gościnnie pojawił się na albumie DonGURALesko zatytułowanym Drewniana małpa rock, w utworze „Liryczny wandal”. Kolejne gościnne występy obejmowały „Mówi mówi” z płyty grupy Dreadsquad, a także „No witam!” z płyty WSZ & CNE, zatytułowanej Jeszcze raz. W 2005 roku zakończono emisję programu Bezele, w którym raper wystąpił również w serialu TVN Kryminalni.
2005–2007: Esende Mylffon oraz konflikt z Płomień 81
W 2005 roku konflikty zaczęły się za sprawą grupy Płomień 81, która wydała utwór „Co jest”, co Tede odebrał jako diss. W odpowiedzi nagrał kawałek „Zamknij pysk” z albumu Esende Mylffon. Niedługo później Onar oraz Pezet z grupy Płomień 81 odpowiedzieli utworem „Kiedy powiem na osiedlu”. W encyklopedii dissu, Tede opublikował „Sześćdziesiątkaósemka”, odbierający zarzuty zespołu Płomień 81. Nowator zaatakował poprzez utwór „Usiądź jak stoisz”, a Tede odpowiedział „Sześćdziesiątkadziewiątka” zainspirowany przez Matheo. Natychmiastowy odzew na Nowatora przyniósł utwór „Przed czasem”. W międzyczasie, 8 lipca 2006 roku grupa Płomień 81 wydała „Knebel w pysk”, na co Tede odpowiedział dnia 13 lipca 2006 roku „3 korony”, ujawniając dominację, co wydawało się końcem konfliktu.
22 czerwca 2006 roku Tede zaprezentował czwarty album, Esende Mylffon, który dotarł na 15. pozycję w Polsce. Przed wydaniem, wydano cykl cyfrowego albumu, Esende Mylffon Hałas. Raper prowadził program o podobnej nazwie, Parszywa 13, gamę telewizyjną, która miała miejsce na stacji 4fun.tv. Potem, Tede gościł dwa razy na albumie producenta muzycznego IGS, „Lubię dobre (wersja oryginalna)” oraz „Alchemia (wolny styl)”. W 2006 roku, Tede odbił się od produkcji poprzez pojawienie się na albumie „Liryczny wandal” od DonGURALesko.
Na początku 2006 roku raper ujawnił, że rozpoczął pracę nad odpowiedzią na utwór Onara „Śliski parkiet”, na swojej ostatniej płycie. 20 października raper wydał swój najnowszy album „Mordo ty moja”, będący odpowiedzią na „Śliski parkiet”. Kolejne publikacje wyszły na hip-hopowym portalu hip-hop.pl, które zakończyły walkę do 10 lutego 2007 roku.
2007–2010: Ścieżka dźwiękowa, Note2 oraz konflikt z Peją
W 2007 roku Tede związał się z TVN Turbo, gdzie prowadził program Operacja tuning. 10 grudnia zaprezentowano album DJ Buhh, American Mylffon. Tede zrealizował również rolę dubbingową w filmie Wojownicze Żółwie Ninja, gdzie użyczył głosu żółwiowi Michelangelo. Równocześnie, wydał siódme wydawnictwo w dyskografii pt. Ścieżka dźwiękowa, gdzie występował gościnnie m.in. CNE w utworze „F/S 360 Kickflip”, Natalia Kukulska w „Modopolo” oraz Abel w „Posłuchaj to tutaj” oraz „Dryń, dryń, dryń”. Tede wystąpił również gościnnie na albumie DJ Decksa pt. Działka i na projektach Hugo Toxx oraz James Cole.
10 września 2009 roku premierę miał szósty album Granieckiego Note2. Album zajął 3. miejsce na liście OLiS w Polsce, uzyskując złotą płytę sprzedającą się w 7,5 tysiąca egzemplarzy. 2 października 2009 roku zaprezentowano suplement do szóstego albumu, Note2 Errata. Konflikt z Peją rozpoczął się po incydencie na koncercie Winobranie, gdzie Peja nawoływał publiczność do przemocy wobec osób krzyczących w negatywny sposób. Tede zareagował na to wulgarnym wpisem na Facebooku, co poskutkowało dissami ze strony Pei. Do discordu dołączył suplemantalny materiał Note2 Errata, obejmujący 3 dissy.
Tydzień po premierze, Peja odpowiedział EP-ką Wszystko na mój koszt z 3 dissowymi utworami. Tede w tym samym czasie, przeprowadzając wywiad dla CGM, wyjaśnił swoje stanowisko w sprawie konfliktu. Peja również odniósł się do tego w EP-ce Peja kontruje, 13 października 2009. 24 grudnia 2009 roku, nagrany mixtape A/H24N2, zawierający zestawy dissy na Peję, ukazał się na rynku. Mixtape promowany był przez utwór „Rewolucja” z udziałem Mroza.
Tede wyrażał krytykę co do trasy koncertowej Liroya, w odpowiedzi na co wystąpił w internecie z wulgarnym filmikiem. Odpowiedział także utworem „A.N.T.Y. II”, który znalazł się na mixtape A/H24N2. 1 kwietnia 2010 roku premierę miały skomponowane utwory „Frajerhejt 9.12” oraz „DTKJ” z albumu Czarny wrzesień, który również zawierał dissy względem Tedego. 2 kwietnia zadebiutował jeszcze jeden singiel, wskazujący na album Czas hardcoru, również będący dissem.
2010–2013: FuckTede, Notes 3D i Mefistotedes
Trwałe zmiany również obserwuje na poziomie albumu pod nazwą FuckTede/Glam Rap, który zadebiutował 24 czerwca 2010 roku. Płyta sprezentowała gościnne wystąpienia takich artystów jak Eldo, Pezet, Natalia Lesz oraz Molesta Ewenement. Wydawnictwo osiągnęło 2. miejsce w rankingu OLiS, zdobywając jednocześnie złotą płytę. Teledyski do „Dokąd idziesz Polsko?”, „22 bccustom”, „Kalash”, „Glam rap”, a także „Imprezowy automat” były promocyjnymi utworami płyty. 8 września 2010 roku album zyskał złoty status w Polsce.
W 2011 roku dzieło zdobyło nominację do nagrody VIVA Comet w kategorii „album roku”. Płyta była wyczekiwaną pozycją w plebiscytach Hip-hop.pl oraz WuDoo. Singiel „Kalash” został wyróżniony nominacją do Singla roku 2010, natomiast „Dokąd idziesz Polsko?” dostąpił nagrody Yacha w kategorii Innowacja. 9 grudnia ukazał się ósmy album Tedego Notes 3D, który uplasował się na 23. miejscu listy OLiS. Wydawnictwo promowane teledyskiem do „To jest mój rock” produkowanym przez First Floor Studio. Ponadto, w 2011 roku Tede zadebiutował jako aktor w serialu „Wszyscy kochają Romana” na antenie TVN, ale emisja została wstrzymana z powodu słabej oglądalności.
22 marca 2012 roku premierę miał dziewiąty album solowy Mefistotedes. Płyta uzyskała 3. miejsce na listach sprzedaży w Polsce i była promowana teledyskami do utworów „Syn marnotrawny”, „Jestem z Polski”, „Rok ’97 dobrze pamiętam” oraz „Dwadzieścia lat”. 1 marca 2013 roku zadebiutował dodatek do płyty pt. Paffistotedes, zawierający remiksy utworów z Mefistotedes w wykonaniu P.A.F.F.-a oraz nowych kompozycji. Wydawnictwo sprzedano w limitowanej edycji na płycie CD oraz w digital download, zdobywając status złotej płyty 18 kwietnia 2012 roku.
W 2013 raper stworzył grupę pod nazwą Potwierdzone Info z raperem Dioxem oraz producentem Sir Michu, a 14 października 2013 roku wydali album zatytułowany Przypadek?, który dotarł do 5. miejsca na liście OLiS. Do albumu wypuszczono teledyski do utworów „Jestem stąd”, „Nowy rok” oraz „KiedyGietySą”.
2013–2016: Elliminati, #kurt_rolson i Vanillahajs
11 sierpnia 2012 roku Tede zapowiedział album poprzez filmik wideo. 21 stycznia 2013 roku zapowiedza nowego wydania miała miejsce 22 marca 2013 roku. Tego dnia, album Elliminati zadebiutował na 2. miejscu polskiej listy przebojów OLiS, sprzedając się w nakładzie 15 000 sztuk i uzyskując status złotej płyty 24 kwietnia 2013 roku. Płyta była najczęściej sprzedawana w sieci sklepów Merlin. Album zdobył 110. miejsce w zestawieniu 120 najważniejszych albumów polskiego hip-hopu według serwisu T-Mobile Music i uzyskał 1. miejsce w plebiscycie „Najlepszy album roku 2013” według GlamRap.pl.
3 kwietnia 2013 roku producent Sir Michu zapowiedział nowy album na 2014 roku. Premiera miała miejsce 23 maja, lecz decyzją Tedego przesunięto ją na 17 maja. Tytuł płyty nawiązywał do Kurta Rolsona, postaci z serialu „07 zgłoś się”, w którego rolę wcielał się Marcin Troński. Album osiągnął 3. miejsce w Polsce i status złotej płyty 28 stycznia 2015 roku. Dodatkowo album zdobył nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop.
15 października 2014 roku Tede zapowiedział nowy projekt. 20 marca 2015 roku przełożono premierę albumu z maja na czerwiec. Początkowo album miał być nazwany Vanilla Ice, jednak zmieniono tytuł na Vanillah Ajs, aż ostatecznie na Vanillahajs. Album zyskał uznanie i trafił na listy „Najbardziej wyczekiwanych albumów roku 2015” według magazynu CGM i portalu interia.pl. 18 czerwca 2015 roku premierę miała dwunasta studyjna płyta pt. Vanillahajs, która zdobyła 1. miejsce na liście OLiS, a spirala sukcesów wyniosła ją do statusu złotej płyty 7 lipca 2015 roku. Album trafił do TOP 10 najlepiej sprzedających się płyt 2015 roku.
2016–2019: Keptn’, Skrrrt i Noji?
Na scenie muzycznej Tede wystąpił w programie Dzień dobry TVN. W lutym 2016 roku był gościem klipu rapera Malika Montany, w którym brał udział u boku jednego z byłych liderów gangu pruszkowskiego, Andrzejem Banasiakiem. W październiku 2015 roku zapowiedział nowy album w związku z Vanillahajs Edycja Premium. 18 czerwca 2016 roku premierę miał singiel „Keptn’”, a razem z nim zadebiutował teledysk oraz okładka nowej płyty. Premiera albumu zaplanowana była na koniec 2016 roku. Keptn, jako odniesienie do angielskiego „captain” (kapitan), ujawniał nowe rozdziały muzyki rapowej. 17 października 2016 roku zaprezentowano singiel „Szpanpan”, a także ruszył przedsprzedaż płyty na 2 grudnia 2016 roku.
Najnowszy album Tedego, Keptn’, debiutował na 1. miejscu polskiej listy OLiS. 14 grudnia 2016 roku album zdobył złoty status, sprzedając 15 tys. egzemplarzy. Raper zdobył również tytuł „Album roku 2016” w plebiscycie serwisu GlamRap.pl oraz „Polska Płyta Roku 2016” w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.pl. Tede odbył trasę koncertową, przyciągającą rzesze fanów do miast takich jak Gdańsk, Kraków, czy Berlin, na których prezentował nowości swojego repertuaru.
4 grudnia 2016 roku, Tede zagrał wspólny koncert w Warszawskim klubie Stodoła, znany jako „Poł życia na żywo”, gdzie wykonał utwory z całej swojej bogatej dyskografii. Wydarzenie zostało nagrane i zapowiedziane jako wydanie DVD oraz CD. Znalazło Duch w ognioskujowe wystąpienia w kinach w Polsce. A także, w planach było zrealizowanie wspólnego mixtape z Ablem w ramach akcji Definitywny Stop Narkotykom.
2019–2020: Karmagedon, Stadium X Lecia oraz Disco Noir
W 2018 roku zapowiedziano nowy projekt pt. Karmagedon. 27 grudnia 2018 roku zadebiutował pierwszy singiel „Boatever”. W lutym 2019 roku ogłoszono, że dystrybucją albumu zajmie się Asfalt Distro. Krótką chwilę później premierę miał drugi singiel „One Star” z DJ Timonem. 9 maja 2019 roku zadebiutował szesnasty album solowy Tedego Karmagedon, który dotarł na 1. miejsce w notowaniu OLiS.
29 listopada 2019 roku, nakładem Asfalt Records, ukazał się specjalny album pt. Stadium X Lecia, będący podsumowaniem 10-letniej współpracy z Sir Michem. Album promowany był singlem „Smutna środa”, a jego towarzyszący teledysk ujawniający nie znalazł się na nowym albumie. Wydanie albumu Disco Noir poprzedził bonusowy singiel „Kickdown”, który ukazał się 8 stycznia 2020. 4 czerwca 2020 roku premierę miał 17. solowy album rapera pt. Disco Noir, który zadebiutował na 1. miejscu w notowaniu OLiS.
Dodatkowo, w 2020 roku wytwórnia Wielkie Joł wróciła po okresie zmian i zaprezentowała nagrania ze swojego katalogu na platformach streamingowych. Wśród przewidzianych wydaniach, ukazała się reedycja płyty Esende Mylffon Hałas, która zdobyła 2. miejsce na liście OLiS. W ciągu 48 godzin sprzedano limitowaną edycję na kasecie magnetofonowej, a premierę zaplanowano na 31 lipca 2020 roku.
23 października 2020 roku na dwóch winylach z czerwonymi plamami pojawiła się płyta Karmagedon XXL, będąca reedycją Karmagedon, a także 27 listopada wypuszczono rozszerzone wydanie drugiego albumu Tedego, 3h hajs, hajs, hajs, wydane przez wytwórnię Wielkie Joł oraz Polski Rap. Sukces tego albumu sprawił, że znów powrócił on na 5. miejsce ogólnopolskiego rankingu OLiS i zdobył status platynowej płyty.
Działalność biznesowa
Wielkie Joł
Tede, od roku 2002, przyjął na siebie odpowiedzialność za prowadzenie własnej wytwórni płytowej, znanej jako Wielkie Joł. Ten krok był dla niego istotnym krokiem w rozwoju kariery artystycznej i umożliwił mu realizację wizji muzycznej.
PLNY Textylia
Raper nie ograniczył się jedynie do działalności muzycznej; od lat 90. z sukcesem prowadzi również markę odzieżową PLNY Textylia. Głównym celem tej marki jest tworzenie odzieży takich jak koszulki, czapki, spodnie, bielizna, kurtki oraz różne akcesoria okraszone nutą kultury hip-hopowej.
Pomysł na PLNY narodził się w okresie 1997–1998, kiedy to Tede zaczął marzyć o kolekcji, która miałaby nawiązywać do ubrań noszonych przez amerykańskich raperów. Na początku produkty były dostępne jedynie dla samego założyciela. Wkrótce jednak, współpraca z deskorolkowym przedsiębiorstwem Cider przyczyniła się do szerszej produkcji. Na początku 2006 roku Tede nawiązał współpracę z Michałem Rejentem, co zaowocowało wypuszczeniem linii PLNY Textylia, która trafiła do skateshopów w Polsce.
Rok 2006 był przełomowy – marka weszła do oferty znanego sklepu internetowego hola-hola.pl. Dnia 2011 roku otwarto pierwszy oficjalny sklep, PLNY Stolica, mieszczący się w Warszawie przy ulicy Chmielnej 24. W 2009 roku do oferty dołączono odrębną markę pod nazwą PLNY LALA, dedykowaną kobietom, której projekty są tworem Elisę Minetti. Kolejny sklep tej marki został otwarty we Wrocławiu w 2015 roku, przy ul. Leszczyńskiego 5. Dodatkowo, Tede jest również współwłaścicielem odzieżowego przedsiębiorstwa Trykot TDK Sp. z o.o.
Kariera aktorska
W 2001 roku Tede spróbował swoich sił w świecie filmu, występując w produkcjach Joanny Rechnio, takich jak Mówią bloki człowieku oraz jego kontynuacja Mówią bloki człowieku 2. W tym samym roku brał też udział w filmie Blokersi, stworzonym przez Sylwestra Latkowskiego. Na przestrzeni lat Tede niejednokrotnie zajmował się dubbingiem – w 2005 roku użyczył swojego głosu postaci „Muchy Bzyk” w animacji Zebra z klasą, a także zagrał w 38. odcinku serialu Kryminalni, gdzie wystąpił jako on sam.
W 2006 roku odnotował małą rolę w filmie Francuski numer, a rok później użyczał głosu „Michelangelo” w Wojowniczych Żółwiach Ninja. Jego obecność w telewizji wzrosła w 2009 roku, gdy zagrał Igora w serialu Niania. Następnie w 2011 roku rozpoczął współpracę z telewizją TVN, wcielając się w postać Roberta w serialu Wszyscy kochają Romana. W 2014 roku zagościł w dokumencie Pionierzy stylu – Włodi, który podkreślił jego osiągnięcia.
Życie osobiste
Warto zwrócić uwagę na to, że ojcem Tede jest Maciej Graniecki, który od 1974 do 2017 roku pełnił funkcje urzędnika państwowego.
Ponadto, w 2006 roku media plotkarskie doniosły o jego związkach z Weroniką Rosati. Niestety, ich relacja trwała tylko kilka miesięcy. W późniejszym wywiadzie, udzielonym gazecie „Fakt”, Tede ujawnili, że przyczyną ich rozstania były różnice w podejściu do życia. Raper podczas pracy nad płytą Note2 w utworze „Mamma mija” dał wyraz radości z zakończenia tego związku. Dodatkowo, w programie „Żądło” emitowanym na kanale TVN Style, wyraził swoje negatywne odczucia na temat aktorki.
Kolejnym istotnym epizodem w życiu osobistym rapera była krótka relacja z aktorką Magdaleną Schejbal. Ich związek zakończył się tuż po tym, jak media zaczęły o nim pisać. W wywiadzie dla dwutygodnika „Gala”, Magdalena wyznała, że Tede nie potrafił odnaleźć się w związku z osobą publiczną.
W 2009 roku Tede miał także krótkotrwały romans z dziennikarką Dorotą Gardias. Następnie, w 2011 roku, związał się z piosenkarką Magdaleną Ciećką, jednak ich relacja zakończyła się kilka miesięcy później. Po rozstaniu, Magdalena wielokrotnie wyrażała się w negatywny sposób o raperze.
Na koniec, Tede miał związek z piosenkarką Agatą „Setką” Sieradzką, z którą współpracował twórczo. W 2015 roku w utworze „Wunder-Baum” raper poinformował, że ich związek dobiegł końca, ale oboje nadal utrzymują ze sobą dobre relacje.
Dyskografia
W odniesieniu do twórczości Tedego, istnieje szczegółowy artykuł poświęcony jego dyskografii. Obejmuje on różnorodne albumy, które zdobyły uznanie w świecie hip-hopu. Poniżej znajduje się lista jego albumów studyjnych, które przyczyniły się do jego sukcesu w branży muzycznej.
- S.P.O.R.T. (2001),
- 3H hajs, hajs, hajs (2003),
- Notes (2004),
- Esende Mylffon (2006),
- Ścieżka dźwiękowa (2008),
- Note2 (2009),
- FuckTede/Glam Rap (2010),
- Notes 3D (2010),
- Mefistotedes (2012),
- Odkupienie (2012),
- Paffistotedes (album remiksowy; oraz P.A.F.F.) (2013),
- Elliminati (oraz Sir Michu) (2013),
- Elliminaticket (oraz Sir Michu) (2013),
- Kurt_rolson (oraz Sir Michu) (2014),
- Kurort_rolson (oraz Sir Michu) (2014),
- Vanillahajs (oraz Sir Michu) (2015),
- Keptn’ (oraz Sir Michu) (2016),
- Skrrrt (oraz Sir Michu) (2017),
- Noji? (oraz Sir Michu) (2018),
- Karmagedon (oraz Sir Michu) (2019),
- Disco Noir (oraz Sir Michu) (2020),
- Ka$ablanca (oraz Sir Michu) (2021).
Albumy te stanowią nie tylko ważny element jego kariery, ale również odzwierciedlają rozwój muzyczny i artystyczny Tedego na przestrzeni lat.
Trasy koncertowe
Solowe
W ciągu swojej solowej kariery, Tede zrealizował wiele tras koncertowych, które przyciągały rzesze fanów. Niektóre z nich to:
- Król jest tylko jeden (2006),
- Esende Mylffon Kurortour (2006),
- Elliminatour (2013),
- #tour_rolson (2014),
- Droga Zwycięstwa (2015),
- Kurortour 2015 (2015),
- Tour_bulencje (2016),
- TouRRRne (2017),
- #nojitour (2018-2019),
- #JŁT (2019-2020),
- #noir_tour (2020-2021),
- Tra$ablanca (2021).
Współpraca
Tede również angażował się w różne trasy koncertowe współprace, w tym:
- Potwierdzone_info Tour (oraz Diox) (2013).
Filmografia
Filmy
W obszernej filmografii artysty, zauważamy wiele interesujących projektów. Poniższa tabela przedstawia szczegóły dotyczące jego wystąpień w różnych filmach.
Rok | Tytuł | Reżyser | Postać | Źródło |
---|---|---|---|---|
2000 | Mówią bloki człowieku | Joanna Rechnio | jako on sam | _ |
2001 | Blokersi | Sylwester Latkowski | _ | |
Mówią bloki człowieku 2 | Joanna Rechnio | _ | ||
2005 | Zebra z klasą | Frederik Du Chau | Mucha Bzyk (dubbing) | _ |
Kryminalni | Piotr Wereśniak | jako on sam | _ | |
2006 | Francuski numer | Robert Wichrowski | ||
2007 | Wojownicze Żółwie Ninja | Kevin Munroe | Michelangelo (dubbing) | |
2009 | Niania | Jerzy Bogajewicz | jako Igor | |
2011 | Wszyscy kochają Romana | jako Robert | ||
2014 | Pionierzy stylu – Włodi | Michał Kowal | jako on sam | _ |
2017 | Pół życia na żywo | Marcin Pietkiewicz | _ | |
Kropla prawdy | Duet Konqubinat | _ |
Telewizja
Oprócz filmów, jego dorobek obejmuje również szereg produkcji telewizyjnych. Tabela poniżej ilustruje jego rolę w tych projektach.
Rok produkcji | Nazwa filmu | Reżyser | Postać | Źródło informacji |
---|---|---|---|---|
2004 | Bezele | Jacek Graniecki | jako on sam | _ |
2006 | Parszywa 13 | _ | ||
2007 | Operacja tuning | _ | ||
2008 | Fabryka gwiazd | Maciej Rock | _ |
Przypisy
- a b Tede. rateyourmusic.com. [dostęp 24.09.2023 r.]
- Tede. discogs.com. [dostęp 06.03.2024 r.]
- KonradK. Wojciechowski, „Tato, teraz ja za ciebie zmienię Polskę”. Jak raper TEDE broni wolnych mediów i demokracji, warszawa.wyborcza.pl, 27.01.2024 r.
- MateuszM. Natali, Potwierdzone Info „Przypadek? #niesondze” – premiera, odsłuch i trzeci teledysk, Popkiller, 14.10.2013 r. [dostęp 20.01.2017 r.]
- KarolK. Stefańczyk, „Pionierzy stylu – Włodi” – film dokumentalny, Popkiller, 10.07.2014 r. [dostęp 20.01.2017 r.]
- MateuszM. Natali, Tede „Kurt Rolson” – preorder i tracklista, Popkiller, 24.04.2014 r. [dostęp 09.01.2015 r.]
- Tede i Wujek Samo Zło w „Zebrze z klasą”, Onet.pl, 3.02.2005 r. [dostęp 06.12.2009 r.]
- FilipF. Kalinowski, Kosi: Między prawdą a betonem, Red Bull, 6.06.2015 r. [dostęp 23.06.2017 r.]
- Tede i Rozynek we „Francuskim numerze”, Onet.pl, 23.02.2006 r. [dostęp 20.06.2017 r.]
- Złote płyty CD przyznane w 2021 roku, ZPAV [dostęp 2021-02-06 r.]
- ŁukaszŁ. Fatowy, „Vanilla Ice” – nowa płyta Tedego w 2015, GlamRap.pl, 15.10.2014 r. [dostęp 23.08.2016 r.]
- Fent, Tede: następna płyta będzie się nazywała “Warszawa Hotel”. Dlaczego?, Rap News, 13.10.2017 r. [dostęp 2021-04-11 r.]
- Raper Tede rozkręca biznes porno, Dziennik.pl, 12.10.2007 r. [dostęp 23.06.2017 r.]
- HubertH. Myśliwiec, 100 klipów, które wstrząsnęło VIVĄ!, Muzyko(b)log, 21.03.2011 r. [dostęp 05.04.2017 r.]
- MateuszM. Matwijów, Co przyniesie 2016, czyli najbardziej oczekiwane płyty, GlamRap.pl, 31.01.2016 r. [dostęp 26.10.2016 r.]
- Wojciech Zieliński, Czesław Mozil, Olga Frycz, Tede i Jacek Koman w internetowym serialu promującym Ballantine’s, WirtualneMedia.pl, 20.10.2017 r. [dostęp 06.12.2017 r.]
- MaxymilianM. Hozer, Tede uderza w disco? Znamy tytuł i klimat kolejnej płyty, GlamRap.pl, 2.12.2019 r. [dostęp 03.03.2020 r.]
- Tede na drodze do zwycięstwa: Warszawa i Katowice w ten weekend, GlamRap.pl, 13.01.2016 r. [dostęp 20.01.2016 r.]
- MaxymilianM. Hozer, 2016 Na OLiSie: Lista najchętniej kupowanych płyt w Polsce, GlamRap.pl, 11.01.2017 r. [dostęp 14.01.2017 r.]
- Koncert Tede w Czersku w ramach trasy Noji? Tour, Netfan.pl, [dostęp 14.09.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maria Łucja Nicz-Borowiakowa | Piotr Siejka (muzyk) | Magdalena Emilianowicz | Halina Rapacka | Andrzej Marek Grabowski | Maria Szymanowska | Jadwiga Stańczakowa | Maciej Kuchta | Grzegorz Winkler | Łukasz Ojdana | Karol Latowicz | Onar (raper) | Edward Fertner | Ewa Borowik | Bożenna Biskupska | Alojzy Gonzaga Jazon Żółkowski | Maksymilian Statkiewicz | Tomasz Kuczborski | Andrzej Januszko | Maksymilian BiskupskiOceń: Tede