Witold Szaniawski jest postacią, która na zawsze pozostanie w pamięci jako jeden z ważnych działaczy w historii Polski. Urodził się 19 marca 1917 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się 18 września 2003 roku.
Był on podpułkownikiem Wojska Polskiego oraz znaczącym uczestnikiem ruchu oporu podczas II wojny światowej. Szaniawski odegrał kluczową rolę w tworzeniu i organizowaniu działalności obwodu Armii Krajowej o nazwie „Rajski Ptak”.
W trakcie swej służby był także dowódcą II „Nadbużańskiego” dywizjonu 7 pułku Ułanów Lubelskich AK, co podkreśla jego wojskowe umiejętności oraz żołnierską odwagę. Kolejnym ważnym elementem jego kariery była funkcja komendanta Ośrodka III w Wyszkowie.
Życiorys
Witold Szaniawski urodził się w rodzinie arystokratycznej, której herb nosił nazwę Junosza. Jego dziadkowie byli właścicielami majątku w Babicach, w pobliżu Lutomierska, natomiast jego ojciec, Feliks, zarządzał majątkiem w Śwityczach, położonym w okolicach Wysokiego Litewskiego. W 1936 roku ukończył edukację, zdając maturę w Gimnazjum Księży Marianów na warszawskich Bielanach. Następnie, w latach 1937-1939, był uczniem Szkoły Podchorążych Kawalerii, która mieściła się w Grudziądzu. W tym samym roku został przydzielony do 7 pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego, który stacjonował w Mińsku Mazowieckim.
W czasie II wojny światowej, w kampanii wrześniowej 1939 roku, pełnił funkcję dowódcy I plutonu w 2 szwadronie swojego pułku kawalerii. Walczył w kluczowych bitwach, takich jak te pod Szczukami i Suchowolą. Po klęsce Mazowieckiej Brygady Kawalerii, w trakcie nocnej potyczki pod Suchowolą, która miała miejsce z 23 na 24 września 1939 roku, powrócił do Mińska Mazowieckiego. Podczas okupacji niemieckiej zaangażował się w działalność konspiracyjną.
W październiku 1939 roku objął stanowisko leśniczego w Osinach, które położone były w gminie Somianka. Równocześnie, operując pod pseudonimem „Luśnia”, pełnił ważną rolę jako komendant Ośrodka III – Wyszków w ramach Obwodu „Rajski Ptak” Okręgu „Białowieża”. Witold był jednym z inicjatorów i współzałożycieli konspiracyjnego 7 pułku ułanów w Armii Krajowej, działającego pod kryptonimem „Jeleń”. W tej strukturze dowodził II „Nadbużańskim” dywizjonem, który składał się z dwóch szwadronów – 2 i 5, operujących na terenie Ośrodka Wyszków. Wziął również udział w akcji „Burza”.
W 1944 roku doszło do jego deportacji do ZSRR, gdzie wcielono go do 4 Zapasowego pułku kawalerii w Hrubieszowie. W trakcie walk z UPA na terenie Sołokiji, w pobliżu Bełza, odniósł rany. Po aresztowaniu przez NKWD, a później przez UB 15 kwietnia 1945 roku, został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat pozbawienia wolności. W latach 1945-1954 przebywał w więzieniu w Wronek. Po opuszczeniu zakładu karnego, w okresie od 1954 do 1986 roku, Witold Szaniawski pracował dla firmy „Inco-Veritas” i został zrehabilitowany w 1994 roku.
Od 1999 roku przez jedną kadencję pełnił rolę członka (sekretarza) Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był również przewodniczącym Koła Żołnierzy 7 Pułku Ułanów Lubelskich z siedzibą w Warszawie oraz Honorowym Prezesem Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. Witold Szaniawski zmarł, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie został pochowany 29 września 2003 roku.
Ordery i odznaczenia
W uznaniu za wybitne osiągnięcia oraz odwagę w służbie narodowej, Witold Szaniawski otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń. Wśród nich można wymienić:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1999),
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 13129,
- Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami,
- Krzyż Walecznych,
- Krzyż Partyzancki,
- Krzyż Kampanii Wrześniowej,
- Medal Wojska Polskiego,
- Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”,
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
- Krzyż Armii Krajowej.
Te odznaczenia świadczą o jego odwadze oraz zaangażowaniu w obronę Ojczyzny.
Upamiętnienie
W 1996 roku Witold Szaniawski został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Mińska Mazowieckiego. To wyróżnienie odzwierciedla jego znaczący wkład w życie lokalnej społeczności.
Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Wyszkowie z dnia 25 czerwca 2009 roku, podjętej na wniosek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, rondo znajdujące się na skrzyżowaniu ulicy Pułtuskiej oraz alei Marszałka J. Piłsudskiego w Wyszkowie otrzymało imię podpułkownika Witolda Szaniawskiego. To upamiętnienie przypomina mieszkańcom o dokonaniach tego wybitnego człowieka.
Przypisy
- Honorowi obywatele Mińska Mazowieckiego. [dostęp 23.12.2012 r.]
- Elżbieta Szczuka: Rondo im. ppłk Witolda Szaniawskiego. nowywyszkowiak.pl. [dostęp 20.07.2012 r.]
- Anna Miciukiewicz: Funkcje i zadania struktur zbrojnych. wolomin.tylko.to. [dostęp 20.07.2012 r.]
- Krzysztof Szczypiorski: Podpułkownik Witold Szaniawski. [w:] Rocznik Mińsko-Mazowiecki [on-line]. mazowsze.hist.pl. [dostęp 19.07.2012 r.]
- isap.sejm.gov.pl/Download?id=WMP20000060132&type=2
- Łukomski Ł., Polak P., Suchcitz S., Kawalerowie Virtuti Militari 1792 - 1945, Koszalin 1997.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Olgierd Stołyhwo | Mieczysław Daab | Roman Szymański (generał) | Leszek Mroczkowski | Michał Światopełk-Mirski | Kazimierz Wiśniewski (oficer) | Kazimierz Wasiłowski | Grażyna Zasacka | Antoni Listowski | Danuta Gałkowa | Julian Eugeniusz Kulski | Józef Sawczuk | Romuald Błaszczyński | Leszek Zabłocki | Zbigniew Galperyn | Bolesław Konarski | Adam Felczyński | Jadwiga Piłsudska | Zofia Jarkowska-Krauze | Jerzy Bartnik (żołnierz AK)Oceń: Witold Szaniawski