Eugeniusz Miniszewski


Eugeniusz Jerzy Miniszewski, urodzony 22 listopada 1912 roku w Warszawie, był postacią wyjątkową w polskiej historii. Jego życie zakończyło się 22 kwietnia 2011 roku w Turku, gdzie pozostawił po sobie ważne ślady w edukacji oraz polityce.

Był nie tylko nauczycielem, ale również posłem na Sejm PRL II kadencji, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy publiczne oraz wkładzie w rozwój polskiego społeczeństwa.

Życiorys

Eugeniusz Miniszewski był synem Albina i Wacławy. Ukończył Uniwersytet Warszawski, gdzie zdobył wykształcenie wyższe. W okresie między 1937 a 1939 rokiem pracował w banku w Warszawie, jednak jego życie uległo drastycznym zmianom w czasie II wojny światowej.

W trakcie niemieckiej okupacji brał czynny udział w tajnym nauczaniu, co świadczy o jego zaangażowaniu w walkę z okupantem. Po upadku powstania warszawskiego został przymusowo wywieziony do okolic Skawiny, gdzie musiał zmierzyć się z trudnościami oblicza dni powojennych.

Po zakończeniu wojny, Eugeniusz Miniszewski podjął pracę jako nauczyciel w gimnazjum w Rypinie. Jego kariera zawodowa wzbogaciła się, gdy przyjął posadę w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Turku, gdzie w latach 1951-1974 pełnił funkcję dyrektora. Jego działalność edukacyjna była wspierana przez przynależność do Związku Nauczycielstwa Polskiego, a w 1948 r. dołączył do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Jako przedstawiciel PZPR został wybrany na radnego w Powiatowej Radzie Narodowej w Turku, a w 1957 roku uzyskał mandat posła na Sejm PRL II kadencji, reprezentując okręg Kalisz. W parlamencie aktywnie pracował w Komisji Handlu Wewnętrznego oraz Komisji Oświaty i Nauki, przyczyniając się w ten sposób do formułowania polityki edukacyjnej kraju.

W 1955 roku został odznaczony Medalem 10-lecia Polski Ludowej, co stanowi dowód uznania jego zasług na rzecz społeczności. Po zakończeniu życia, Eugeniusz Miniszewski został pochowany na cmentarzu parafialnym w Turku, gdzie spoczywa wśród innych zasłużonych obywateli tej ziemi.

Przypisy

  1. GROBONET - wyszukiwarka osób pochowanych - Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku [online], grobonet.com [dostęp 07.01.2021 r.]
  2. a b Eugeniusz Miniszewski. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 02.01.2021 r.]
  3. M.P. z 1956 r. nr 3, poz. 27

Oceń: Eugeniusz Miniszewski

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:15