Wiktor Ziajowski


Wiktor Ziajowski to postać, której życie i praca odcisnęły trwały ślad w historii polskich bibliotek. Urodził się 16 października 1872 roku w Warszawie, gdzie spędził znaczną część swojego życia. Jego działalność zawodowa nierozerwalnie związana była z Biblioteką Ordynacji Krasińskich, w której pracował przez wiele lat, przyczyniając się do jej rozwoju i znaczenia w polskim świecie literackim.

Wiktor Ziajowski zmarł 15 marca 1953 roku w tym samym mieście, w którym przyszło mu na świat. Jego osiągnięcia w dziedzinie bibliotekarstwa oraz poświęcenie dla kultury polskiej są godne upamiętnienia.

Życiorys

Wiktor Ziajowski rozpoczął swoją przygodę w Bibliotece Ordynacji Krasińskich w 1895 roku. Już wtedy miał za sobą zdobytą edukację na etapie czterech klas gimnazjalnych oraz pozytywnie zdany egzamin czeladniczy, który umożliwił mu pracę jako rękawicznik. Związanie z tą instytucją trwało imponujące 46 lat, podczas których pracował zarówno w magazynie, jak i czytelni.Był znanym i cenionym pracownikiem, który znany był z sumiennego podejścia do obowiązków oraz znakomitej znajomości księgozbioru, co często okazywało się nieocenionym wsparciem dla naukowców korzystających z zasobów biblioteki. W społecznej pamięci pozostał jako „pan Wiktor”.

W czasie II wojny światowej, w 1941 roku, niemiecki Główny Zarząd Bibliotek w Generalnym Gubernatorstwie postanowił przenieść go do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, gdzie pełnił funkcje magazyniera, woźnego oraz szatniarza.

W 1945 roku jego długoletnią karierę zawodową upamiętnił artykuł w „Bibliotekarzu”, autorstwa Zofii Kossonogowej, która informowała o jego jubileuszu 50-lecia pracy. Na mocy uchwały Prezydium Krajowej Rady Narodowej, z dnia 12 czerwca 1946 roku, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, co było wyrazem uznania dla jego wkładu w rozwój biblioteki.

Wiktor Ziajowski zmarł 15 marca 1953 roku. Po jego śmierci, został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 98-2-5, gdzie spoczywa do dzisiaj, upamiętniając jego długą i zasłużoną działalność.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: FRANCISZEK ZIAJOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 15.05.2020 r.]
  2. M.P. z 1946 r. nr 122, poz. 224 „za ofiarną, wydajną, 50-letnią pracę” - wskazany jako Wiktor Ziajewski.

Oceń: Wiktor Ziajowski

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:20