Szymon Zajczyk


Szymon Zajczyk, urodzony 18 listopada 1900 roku w Warszawie, to postać niezwykle ważna w dziedzinie historii sztuki oraz fotografii. Zmarł 27 maja 1944 roku w swoim rodzinnym mieście, pozostawiając po sobie bogaty dorobek intelektualny.

Był on historykiem sztuki i fotografem pochodzenia żydowskiego, który zyskał uznanie jako znawca architektury oraz rzeźby żydowskiej. Jego prace koncentrowały się w szczególności na dokumentowaniu dziedzictwa żydowskiego w Polsce, z czego najbardziej znany jest projekt dotyczący drewnianych bożnic wschodniej Polski.

W ramach tego przedsięwzięcia Szymon Zajczyk kierował najdokładniejszym i największym projektem dokumentacyjnym, który obejmował tworzenie tysięcy planów, rysunków oraz fotografii związanych z architekturą bożnic. Jego wkład w zachowanie pamięci o żydowskim dziedzictwie kulturowym jest nieoceniony.

Życiorys

Szymon Zajczyk przyszedł na świat 18 listopada 1900 roku w Warszawie, jako syn Frumy i Gerszona Zajczyków, w rodzinie o zamożnych tradycjach ortodoksyjnych. Jego edukacja rozpoczęła się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębiał tajniki architektury i rzeźby żydowskiej. Zajczyk był uważany za wybitnego specjalistę w tej dziedzinie. W opinii Stanisława Herbsta, Zajczyk był „[w]szyscy cenili w nim najlepszego znawcę architektury i rzeźby żydowskiej, doskonałego fotografika, skrupulatnego pożeracza archiwów”. Niestety, jego żydowskie pochodzenie uniemożliwiło mu zdobycie stałego etatu w środowisku naukowym.

Współpraca Zajczyka obejmowała takie instytucje jak Uniwersytet Krajoznawczy Żydowskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Biuro Inwentaryzacji Zabytków. Podczas pracy z Instytutem Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, pod naukowym przewodnictwem Oskara Sosnowskiego, Zajczyk realizował ambitny projekt dokumentacji drewnianych bożnic wschodniej Polski. Wspólnie z studentami uczelni stworzył cenne zasoby, w tym tysiące planów, rysunków oraz fotografii.

Jego prace dały początek największej i najbardziej dokładnej dokumentacji drewnianych bożnic w Europie Wschodniej, a jego fotografie, które obecnie znajdują się w zbiorach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, przez długi czas stanowiły jedyny, szeroko znany zbiór tego typu materiałów. Po zakończeniu II wojny światowej działalność Zajczyka była kontynuowana przez architektów Marię i Kazimierza Piechotków. Jego fotografie oraz rysunki pomiarowe studentów w znacznym stopniu przyczyniły się do rekonstrukcji wnętrz i elewacji zniszczonych synagog. W 1957 roku ukazała się ich pierwsza książka poświęcona bożnicom, a dwa lata później opublikowano jej angielskie tłumaczenie.

Dokumentacja fotograficzna Zajczyka jest wciąż wykorzystywana w badaniach naukowych. Podczas II wojny światowej, od jesieni 1940 roku Zajczyk, wspólnie z żoną Natalią de domo Hochsinger oraz roczną córeczką Zofią, przebywał w warszawskim getcie. Po wydostaniu się na stronę aryjską ukrywał się u matki Stanisława Herbsta, a następnie w okolicach ulicy Nowogrodzkiej. Niestety, 27 maja 1944 roku, Zajczyk został wydany władzom okupacyjnym i zamordowany. Jego żona i córka przeżyły te tragiczne wydarzenia.

Rodzinne archiwum Zajczyka zostało przekazane do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przez jego córkę, Yael (Zofię) Rosner. Historia jej dzieciństwa spędzonego ukryta w getcie posłużyła za inspirację dla książki przeznaczonej dla młodszych czytelników, wydanej w 2020 roku, pod tytułem Mama zawsze wraca, autorstwa Agaty Tuszyńskiej, z ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Adaptacja teatralna powyższej książki w reżyserii Marka Kality miała swoją premierę w 2022 roku, w ramach wydarzenia Żonkile organizowanego przez Muzeum Polin.

Przypisy

  1. a b c d e EwaE. Manikowska EwaE., Return as Reconstruction, [w:] Contested Holdings: Museum Collections in Political, Epistemic and Artistic Processes of Return, FelicityF. Bodenstein, DamianaD. Otoiu, Eva-MariaE.M. Troelenberg (red.), Berghahn Books, 2022, s. 49, ISBN 978-1-80073-424-1.
  2. EwaE. Manikowska EwaE., Photography and Cultural Heritage in the Age of Nationalisms: Europe's Eastern Borderlands (1867–1945), Taylor & Francis, 2020 r., ebook, ISBN 978-1-000-21301-0.
  3. a b RenataR. Piątkowska RenataR., Fotografia studyjna Szymona Zajczyka i Fanii (Frumy) Zajczyk [online], wmuzeach.pl [dostęp 08.07.2023 r.]
  4. a b c d e Rodzinne pamiątki Zajczyków w kolekcji Muzeum POLIN [online], Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie [dostęp 08.07.2023 r.]
  5. a b c d e f g h RafałR. Żebrowski RafałR., Zajczyk Szymon, [w:] Polski słownik judaistyczny [online], delet.jhi.pl [dostęp 08.07.2023 r.]
  6. Internetowa baza danych i mapa getta warszawskiego - Osoby - Z - Zajczyk Szymon (Nieznane) [online], new.getto.pl [dostęp 08.07.2023 r.]
  7. In memoriam - Pamięci Architektów Polskich [online], www.archimemory.pl [dostęp 08.07.2023 r.]
  8. a b RenataR. Piątkowska RenataR., Pamiątki rodzin Zajczyków i Hochsingerów [online], wmuzeach.pl [dostęp 08.07.2023 r.]
  9. a b c EleonoraE. Bergman EleonoraE., Synagogi i cmentarze żydowskie na Mazowszu, „Rocznik Mazowiecki”, 25, 2013, s. 76.
  10. a b c d e Bożnice były wspólnym wyborem... Maria Piechotka w rozmowie z Arturem Tanikowskim o ratowaniu świata bożnic, studiach na Politechnice Warszawskiej, mężu Kazimierzu, Oskarze Sosnowskim i Szymonie Zajczyku, [w:] ArturA. Tanikowski ArturA. (red.), Frank Stella i synagogi dawnej Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, 2016, s. 70–74, ISBN 978-83-944262-0-0.

Oceń: Szymon Zajczyk

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:20