Mieczysław Gantz


Mieczysław Gantz to postać, która zapisała się na kartach historii jako niezwykle ważny polski lekarz specjalizujący się w laryngologii oraz pulmonologii.

Urodził się 30 czerwca 1876 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się 6 grudnia 1939 roku również w Warszawie.

Był on lekarzem żydowskiego pochodzenia, co zwraca uwagę na bogaty kontekst kulturowy i społeczny, w którym działał oraz wpływ, jaki wywarł na rozwój medycyny w Polsce. Jego osiągnięcia w dziedzinie laryngologii i pulmonologii stanowią ważny wkład w polską medycynę, a jego prace są nadal wspominane w środowisku medycznym.

Życiorys

Mieczysław Gantz był synem Adama Gantza, prokurenta handlowego, oraz Heleny z domu Rothaub. Urodził się w 1849 roku, a jego ojciec zmarł w 1913 roku, natomiast matka w 1911. Kształcenie medyczne rozpoczął na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studia zakończył w 1900 roku.

Po ukończeniu nauki wyjechał do Berlina, gdzie specjalizował się w laryngologii. Po powrocie do kraju miał okazję pracować w szpitalu Dzieciątka Jezus, gdzie pracował pod okiem docenta W. Janowskiego. Również wykonywał swoje obowiązki w ambulatorium szpitala dziecięcego Bersohnów i Baumanów. Po powołaniu do życia oddziału przeciwgruźliczego w szpitalu Dzieciątka Jezus, objął funkcję ordynatora tego oddziału.

Poza pracą w szpitalu, był również konsultantem lekarskim w Domu Sierot. Mieczysław Gantz zmarł i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, w kwaterze 33, rządzie 11.

Przypisy

  1. Cmentarze m. st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003 r. ISBN 83-916419-3-7.
  2. Grób Mieczysława Gantza w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie.
  3. Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego, 1974 r.
  4. Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego, 1970 r.

Oceń: Mieczysław Gantz

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:7