Stanisław Poniatowski (podskarbi litewski)


Stanisław Poniatowski, noszący herb Ciołek, jest postacią historyczną o niezwykłym dziedzictwie. Urodził się 23 listopada 1754 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył 13 lutego 1833 roku w Florencji.

Był on nie tylko księciem, ale również podskarbiem wielkim litewskim oraz generałem lejtnantem wojsk koronnych. W 1780 roku pełnił funkcję konsyliarza w Radzie Nieustającej, co podkreśla jego znaczenie w strukturach władzy ówczesnej Polski.

Poniatowski był aktywnym uczestnikiem wydarzeń politycznych, w tym członkiem konfederacji targowickiej, co miało istotny wpływ na bieg historii tej epoki. Dodatkowo, w latach 1776–1792 zasiadał w Komisji Edukacji Narodowej, dążąc do reform edukacyjnych, które miały na celu poprawę poziomu nauczania w Polsce.

W 1789 roku uzyskał m.in. tytuły starosty kaniowskiego, bohusławskiego, korsuńskiego oraz sinnickiego, co dodatkowo zwiększało jego wpływy lokalne. Oprócz tego, był kawalerem maltańskim, co świadczy o jego związku z tą znaną organizacją charytatywną.

Życiorys

Stanisław Poniatowski, będący bratankiem króla, przyszedł na świat jako syn Kazimierza oraz Apolonii Ustrzyckiej. Wiosną 1772 roku rozpoczął długą podróż konną po Anglii, która trwała kilka miesięcy, a następnie spędził osiem miesięcy na studiach w Cambridge. Jego posiadłości w okolicach Warszawy obejmowały kompleks dóbr z siedzibą w Górze i Nowym Dworze, a także jurydykę Skaryszew oraz wsie, takie jak Kamion, Grochów, Gosław oraz Kawęczyn, które nabył w 1780 roku od biskupa płockiego. Już w roku 1781 zainaugurował nową jurydykę w Kamionie.

Na Ukrainie, w roku 1780, kupił starostwo korsuńskie od Kaspra Rogalińskiego, gdzie zaaranżował swoją rezydencję. W kolejnym roku nabył także starostwo winnickie, a w 1785 roku uzupełnił swoje kolekcje, nabywając dobra Horochów na Wołyniu.

W swojej karierze politycznej, Poniatowski był posłem podlaskim na sejm w 1776 roku, a później posłem z ziemi warszawskiej na sejmy w 1778 oraz 1780 roku. W latach 1782-1789 piastował stanowisko szefa Regimentu Gwardii Pieszej Koronnej, a między 1784 a 1791 rokiem był podskarbim wielkim litewskim, wielokrotnie odgrywając rolę posła. W 1780 roku został wybrany marszałkiem stanu rycerskiego na sejmie, na którym bronił Kodeksu Zamoyskiego, a od 1776 roku był aktywnym członkiem Komisji Edukacji Narodowej. Cieszył się dużym zaufaniem Stanisława Augusta, który zabiegał o niego, proponując mu możliwość przejęcia tronu po Katarzynie II, co zaowocowało debiutem w wielkiej polityce.

W roku 1780 towarzyszył Katarzynie II podczas jej spotkania z Józefem II w Połocku oraz w Mohylewie, a następnie objął stołek marszałka Rady Nieustającej. Uczestniczył także jako członek konfederacji Sejmu Czteroletniego w 1788 roku. W tymże roku był także konsyliarzem Departamentu Skarbowego Rady Nieustającej.

W grudniu 1790 roku Poniatowski zrezygnował z urzędu podskarbiego wielkiego litewskiego oraz innych godności cywilnych i wojskowych, co spotkało się z negatywną reakcją społeczeństwa. Jako jeden z liderów stronnictwa królewskiego, opowiedział się za Konstytucją 3 Maja, choć krytycznie ocenił jej trwałość. Po ogłoszeniu konstytucji, w listopadzie 1791 roku, wyjechał do Wiednia. Tam, na prośbę Stanisława Augusta, rozpoczął rozmowy z Leopoldem II oraz Kaunitzem, mające na celu zdobycie wsparcia Austrii dla Polski i konstytucji.

W dniu 17 października 1792 roku przystał do konfederacji targowickiej w Rzymie. W 1794 roku zakupił pałac przy via della Croce, oraz rezydencję poza murami Rzymu przy via Flaminia. Mimo obecności podczas Sejmu grodzieńskiego w 1793 roku, nominowany został do Komisji Edukacji Narodowej. Powrócił do Polski w 1795 roku, jednak po krótkim czasie ponownie wyjechał do Włoch, sprzedając swoje majątki w kraju.

Poniatowski, jako miłośnik sztuki, założył szkołę malarstwa w Warszawie. Na swoich rozległych posiadłościach na Ukrainie wprowadził reformy czynszowe. Po rozbiorach oraz wyprzedaży majątków, osiedlił się w Austrii, a następnie w Rzymie, gdzie nabył willę przy Via Flaminia oraz stworzył kolekcję światowej klasy obrazów, rzeźb i kamei, która została sprzedana Anglikowi Sykesowi w 1826 roku. Zgromadził również znaczną część archiwum Stanisława Augusta.

W Rzymie Poniatowski był w związku z szewcową Cassandrą Luci, która często doświadczała przemocy ze strony swojego męża. Udzielając jej ochrony, rozpoczął z nią związek, owocujący kilkorgiem nieślubnych dzieci. Mimo, iż dwie córki i trzech synów mogło dziedziczyć jego nazwisko, nie przysługiwał im tytuł książęcy, co prowadziło do konfliktów z Kurią Rzymską. W związku z tym postanowił przenieść się do Wielkiego Księstwa Toskanii, gdzie udało mu się zrealizować swoje intencje.

W latach 1820-1823 Poniatowski osiedlił się w Toskanii, a w 1823 roku kupił Palagio delle Pini, starą willę w Rovezzano koło Florencji. Dwa lata później nabył Palazzo Capponi (znany również jako Palazzo Bastogi), który stał się centralnym miejscem dla jego rodziny oraz bogatej kolekcji sztuki. W tym samym okresie, na Via Ponte alle Mosse, zakupił Palazzo Guadagni, również znane jako Palazzo Poniatowski Guadagni, na którym widnieje herb Poniatowskich. Poza tym, w rejonie Florencji, kupił Villa Letizię w Livorno (obecną Villa Poniatowski) oraz Villa di Monterotondo (Villa Maurogordato) i stare opactwo San Lorenzo w Coltibuono w gaiole in Chianti koło Sieny.

Stanisław Poniatowski zmarł nagle 13 lutego 1833 roku. Początkowo pochowany w kościele w swoich dobrach Monte Rotondo, jednak później jego ciało przeniesiono do kościoła Św. Marka we Florencji, gdzie synowie, Karol i Józef, wznieśli mu nagrobek, który został wykonany w 1857 roku przez I. Villę. Rzeźba ta miała przypominać o jego zasługach na rzecz reformy czynszowej chłopów.

Odznaczenia

Stanisław Poniatowski, jako postać o znaczącym dorobku, otrzymał liczne odznaczenia, które świadczą o jego wpływie i uznaniu w XVIII wieku.

  • Order Orła Białego – nadany przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów w roku 1772,
  • Order Świętego Stanisława – otrzymany w 1770 roku, również od Rzeczypospolitej Obojga Narodów,
  • Order Świętego Andrzeja – przyznany przez Imperium Rosyjskie w 1777 roku,
  • Kawaler Orderu Maltańskiego – nobilitacja w 1797 roku przez Katolicki Wielki Przeorat w Rosji.

Życie prywatne

W 1830 roku, po śmierci żony, Cassandra poślubiła księcia. W wyniku tego związku, książę doczekał się dwóch synów, którzy zostali przez niego legalnie uznani przed jego zgonem. Byli to: Józef Michał, który zasłynął jako kompozytor operowy oraz dyplomata włoski i francuski, a także Karol. W 1848 roku, obaj synowie księcia otrzymali włoski tytuł książęcy, co przyczyniło się do powstania współczesnego rodu książęcego Poniatowskich di Monte Rotondo, który łączył w sobie elementy zarówno włoskie, jak i francuskie.

Córki księcia, korzystając z rodzinnych tradycji i wpływów, zdecydowały się na małżeństwa z przedstawicielami włoskiej arystokracji. Warto również wspomnieć, że jedna z wnuczek, margrabianka Maria Anna di Ricci, wyszła za mąż za Aleksandra Walewskiego, znanego naturalnego syna cesarza Napoleona I oraz Marii Walewskiej. Należy zaznaczyć, że po trzech latach od tego wydarzenia, książe był ostatnim osobą uprawnioną do tytułu.

Twórczość

W twórczości Stanisława Poniatowskiego, ważne miejsce zajmuje jego diariusz, który opisuje podróż do Niemiec z 1784 roku. Dokument ten, znany jako Dyaryusz podróży, datowany na 11 maja, jest cennym źródłem wiedzy o tamtym czasie. Rękopis przechowywany jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich i oznaczony sygnaturą 1808/I. Pierwsza edycja tej pracy została przygotowana przez Jacka Wijaczkę i wydana w Kielcach w 2002 roku, a jej szczegóły można znaleźć w publikacji „Prace Instytutu Historii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach”, numer 30. ISBN 83-7133-160-6.

Kolejnym istotnym dziełem jest pamiętnik autorstwa Poniatowskiego, znany jako Notices biographiques du Prince Stanislas Poniatowski écrites sous sa dictée. Rękopis ten znajduje się w archiwum Poniatowskich we Francji i aktualnie jest deponowany w Archives Nationales w Paryżu. Wydanie tego dzieła przez J. Korzeniowskiego ukazało się w czasopiśmie „Revue d’Histoire Diplomatique” w tomie 9 w roku 1895, numer 4. Dodatkowo, polski przekład tej pracy, wzbogacony o drobne uzupełnienia oraz kilka innych dokumentów i listów, został wydany przez J. Łojka w 1979 roku pod tytułem Pamiętniki synowca Stanisława Augusta.

Przypisy

  1. Nieznany książę Stanisław Poniatowski. Skandal z interwencją papieża [online], Krowoderska.pl, 13.01.2021 r. [dostęp 13.01.2021 r.]
  2. Konrad Rzemieniecki, Struktura własności ziemskiej i jej dochodów w województwie kijowskim w 1789 r., w: Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych, T. LXXI, 2011, s. 135.
  3. Marta Męclewska (red.): Kawalerowie i Statuty Orderu Orła Białego 1705–2008. Zamek Królewski w Warszawie, 2008, s. 213.
  4. Henryk P. Kosk, Generalicja polska, t. II, Pruszków 2001, s. 96.
  5. Witold Filipczak, Sejm 1778 roku, Warszawa 2000, s. 347.
  6. Ambroise Jobert, Komisja Edukacji Narodowej w Polsce (1773–1794). Jej dzieło wychowania obywatelskiego, przełożyła i uzupełniła Mirosława Chamcówna, przedmową opatrzył Henryk Barycz, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1979, s. 277.
  7. Volumina Legum, t. X, Poznań 1952, s. 344.
  8. Volumina Legum, t. VIII, Petersburg, s. 582.
  9. Volumina Legum, t. VIII, Petersburg 1860, s. 532.
  10. Kalendarzyk Polityczny Na Rok Przestępny 1788, Warszawa 1788, [b.n.s]
  11. Dyaryusz Seymu Ordynaryinego Pod Związkiem Konfederacyi Generalney Oboyga Narodów W Warszawie Rozpoczętego Roku Pańskiego 1788. T. 1 cz. 1, [b.n.s]
  12. Henryk Schmitt, Dzieje Polski XVIII i XIX wieku, t. II, Kraków 1867, s. 56.
  13. Korwin [Kossakowski] S., Trzeci Maj i Targowica, Kraków 1890, s. 144.

Oceń: Stanisław Poniatowski (podskarbi litewski)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:16