Stanisław Janicki (1798–1855)


Stanisław Janicki, który przyszedł na świat 4 maja 1798 roku w Warszawie, był znaczącą postacią w polskiej nauce i kulturze. W swojej karierze zyskał uznanie jako matematyk, nauczyciel oraz twórca literacki.

Jego działalność miała istotny wpływ na rozwój pedagogiki oraz matematyki w Polsce. Janicki zmarł 8 maja 1855 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę intelektualną.

Życiorys

Stanisław Janicki, pochodzący z szlacheckiej rodziny Janickich herbu Rola, był znaczącą postacią w polskiej historii techniki. Jego syn, Stanisław Janicki, również wniosł wiele w dziedzinie inżynierii i wynalazków. W 1824 roku Janicki uzyskał doktora naUniwersytecie Warszawskim w ramach swoich badań nad maszynami parowymi, co stanowiło pierwszą polską pracę naukową w tej dziedzinie zatytułowaną „O machinach parnych”.

W roku 1825 Rada Politechniczna, kierowana przez Stanisława Staszica, podjęła decyzje o utworzeniu Instytutu Politechnicznego w Warszawie. Aby przygotować odpowiednią kadrę wykładowców dla nowej uczelni, wydelegowała grupę obiecujących absolwentów uniwersytetu na studia za granicą. Stanisław Janicki był jednym z wyróżnionych specjalistów, którzy otrzymali taką szansę.

Na koniec swojego życia Janicki pełnił także funkcję prezesa kolegium kościelnego w warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej. Jego działalność zakończyła się w 1855 roku, kiedy to zmarł w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu ewangelicko-reformowanym (kwatera C-1-7), co dowodzi jego znaczenia nie tylko jako naukowca, ale również jako człowieka zaangażowanego w życie wspólnoty.

Rodzina

Stanisław Janicki, urodzony w 1798 roku, wywodził się z rodziny Ludwika i Tekli z Ulidowskich. Na przestrzeni lat poślubił Helenę z Malczów, która była siostrą Jana Fryderyka Wilhelma oraz Konstantego Bogumiła. To właśnie dzięki żonie zdecydował się na przejście na kalwinizm, w którym wychował swoje potomstwo.

Był ojcem czwórki dzieci, które z powodzeniem kontynuowały rodzinną tradycję. Do jego dzieci należał Stanisław Janicki (1836-1888), . Kolejnym dzieckiem był Władysław Ludwik Janicki (1825-1875), który z kolei stał się ojcem następnego Stanisława Janickiego (1872-1939).

Jego córka Helena była żoną Teofila Floriana Fukiera (1816-1891), dzięki czemu stała się ważną postacią w rodzie Fukierów. Jest ona również znana jako babcia m.in. Henryka Marii Fukiera (1886-1959).

Przypisy

  1. a b Stanisław Janicki, „O machinach parnych”, Warszawa 1823. Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. [dostęp 06.03.2014 r.]
  2. Bolesław Orłowski: Nie tylko szablą i piórem. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 1985.

Oceń: Stanisław Janicki (1798–1855)

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:15