Maciej Matthew Szymanski


Maciej Matthew Szymański, znany także jako Kruczkowski, to postać, której życie i działalność zasługują na szczególne zainteresowanie. Urodził się 24 lutego 1926 roku w Warszawie, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego działalność w czasach II wojny światowej przyniosła mu miano bohatera, gdyż jako d działacz podziemia niepodległościowego walczył o wolność Polski w szczególnie trudnych warunkach.

Szymański był kapitanem Wojska Polskiego i aktywnym członkiem Związku Jaszczurczego. Jako żołnierz Polski Podziemnej w Narodowych Siłach Zbrojnych, do 1947 roku angażował się w działania, które miały na celu przywrócenie niepodległości kraju. Jego udział w powstaniu warszawskim jest świadectwem jego determinacji i poświęcenia dla sprawy narodowej.

Po wojnie Maciej Matthew Szymański stał się również utalentowanym architektem, pisarzem i rysownikiem. Jego twórczość artystyczna oraz literacka wpisuje się w bogatą historię kultury polskiej. Po eożyciu w Polsce, zdecydował się na emigrację, osiedlając się w Vancouver, gdzie zmarł 5 maja 2015 roku.

Życiorys

Maciej Matthew Szymanski był uznawanym architektem, który przyszedł na świat jako drugi syn doktora Karola Szymańskiego oraz Anny, pochodzącej z rodziny Trajdosów. Warto wspomnieć, że bratem jego matki był znany działacz polityczny i redaktor, Mieczysław Trajdos. Jego ojciec, jako lekarz, prowadził szpital psychiatryczny w Warcie, co miało znaczący wpływ na jego życie. Szymanski początkowo uczęszczał do szkoły prowadzonej przez oo. Marianów na Bielanach w Warszawie, a w czasie II wojny światowej kontynuował naukę w liceum im. Joachima Lelewela, gdzie zdobył maturę.

Tragiczne okoliczności wokół niego zaistniały, gdyż jego ojciec został ofiarą zbrodni katyńskiej. W 1941 roku, Szymanski wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty NSZ oraz do Związku Jaszczurczego (ZJ). W 1944 roku przystąpił do Armii Krajowej, gdzie był przypisany do I Obwodu „Radwan” w Zgrupowaniu „Chrobry II”, działając w kompanii „Warszawianki”, w plutonie IV. Jego doświadczenia wojenne były związane z walką pod dowództwem kapitana Piotra Zacharewicza, ps. Zawadzki, w miejscu zwanym Domem Kolejowym, położonym na rogu ulic Żelaznej i Chmielnej. Obiekt ten nie został zdobyty w czasie trwania powstania.

Po zakończeniu walk, ewakuował się z Warszawy razem z cywilami do Częstochowy, następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na wydziale architektury. Niestety, ciągłe prześladowania byłych żołnierzy podziemia skłoniły go do powrotu do Warszawy, gdzie mieszkała jego rodzina. W 1949 roku z powodzeniem ukończył studia, jednak jego życie nadal wiązało się z niebezpieczeństwem ze strony Urzędu Bezpieczeństwa. W związku z aresztowaniami i śmiercią wielu jego przyjaciół, postanowił opuścić Polskę.

Razem z żoną, Hanną z Kamlerów, oraz garstką przyjaciół, wyruszyli kutrem rybackim do Szwecji, gdzie spędzili dwa lata. W 1951 roku emigracja doprowadziła ich do Kanady. Po przybyciu do Montrealu, Maciej Matthew Szymanski przez długi czas pracował jako architekt w renomowanej firmie Dawson and Szymanski – Architects. Do jego wybitnych realizacji należy siedziba Royal Bank of Canada w Quebecu, Ambasada Polski w Ottawie, konsulat polski w Montrealu, a także wiele centrów społecznych oraz kościołów, zbudowanych w Kanadzie. Co więcej, jego projekty obejmowały także gmachy lotniskowe w Abu Zabi oraz projekty na Dalekim Wschodzie i Karaibach.

W 1996 roku, po przejściu na emeryturę, Szymanski zdecydował się na krótką podróż do kraju – w odróżnieniu od swojego młodszego brata ciotecznego Wiktora Natansona, także powstańca, który osiedlił się na stałe w Kanadzie. Ostatecznie zamieszkał w Vancouver z rodziną, mając dwie córki, Dorotę i Annę. W okresie przed swoją śmiercią, zajmował się się działalnością kombatancką i pisarstwem, pisząc głównie w języku polskim, nie tylko o swoich wspomnieniach, ale również o rozwoju Polski oraz jej społeczeństwa po wojnie.

Maciej Matthew Szymanski odszedł na zawsze w wyniku leukemii 5 maja 2015 roku. Jego prace i wspomnienia, które pozostawił po sobie, są dziś dostępne w Internecie, pozwalając nam lepiej poznać jego życie oraz wkład w architekturę i kulturę.

Odznaczenia i wyróżnienie

Maciej Matthew Szymanski, jako osoba o znacznym dorobku, został wyróżniony i odznaczony licznymi medalami i tytułami w uznaniu za swoje osiągnięcia.

  • Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego, przyznany w 1944 roku,
  • Krzyż Armii Krajowej, otrzymany w 1990 roku,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy, nadany w 1989 roku,
  • Został kapitanem Wojska Polskiego na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2000 roku,
  • członek Royal Architectural Institute of Canada,
  • membre de l’Ordre des Architectes du Québec.

Dzieła

W dorobku Macieja Matthew Szymańskiego znajdują się liczne dzieła, które w sposób unikalny ukazują złożoność jego przemyśleń oraz doświadczeń. Oto niektóre z nich:

  • Ja-Jo Pamięta (dziadzio pamięta – dla anglojęzycznego potomstwa),
  • 4 Pluton – Stan Osobowy (Losy uczestników Kompanii „Warszawianki”),
  • Moje Abecadło,
  • Rodziny rozdzielone przez historię,
  • Powstańcze Blizny,
  • Widziane znad Pacyfiku,
  • Krucjata przeciw Golgocie,
  • Luźne Uwagi Agnostyka Frasobliwego,
  • Akademia ku Czci,
  • O Ojcach Paulinach,
  • Mieczysław Trajdos i jego Siostra Aleksandra,
  • List do Związku NSZ,
  • Wywiad z Maciejem Szymańskim – Montreal 1996.

Każde z tych dzieł jest ważnym świadectwem zarówno historii, jak i osobistych refleksji autora.

Przypisy

  1. MaciejM. Szymański, Ja-Jo Pamięta, Rozdział 7 ''Powstanie Warszawskie'' [online] [dostęp 18.03.2019 r.] [zarchiwizowane 08.08.2020 r.]
  2. https://web.archive.org/web/20160304074653/http://www.szymanski.biulpol.net/D.%26Sz.%20Log%20Book.pdf Spis projektów Dawson & Szymanski do 1990 r.
  3. Maciej Matthew Szymanski MRAIC, http://szymanski.biupol.net
  4. NSZ - NSZ - Narodowe Siły Zbrojne [online], www.nsz.com.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  5. YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 18.11.2017 r.]
  6. Maciej Matthew Szymanski, Ja-Jo pamięta, Tom I i II, Warszawa 2002
  7. http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/maciej_szymanski s.117

Oceń: Maciej Matthew Szymanski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:17