Renata Berger


Renata Berger, urodzona 14 września 1954 roku w Warszawie, to wybitna polska aktorka znana za swoje osiągnięcia w teatrze, filmie oraz telewizji. Oprócz swoich ról w produkcjach filmowych, jest także utalentowaną aktorką dubbingową. Berger zyskała popularność dzięki występom w popularnych serialach telewizyjnych, takich jak Na dobre i na złe oraz Warto kochać.

W 1980 roku ukończyła Wydział Aktorski w PWSFTviT w Łodzi, co otworzyło jej drzwi do kariery artystycznej. Już rok później, w dniu 30 października, zadebiutowała na deskach teatru, zaczynając tym samym swoją aktorską podróż.

Teatr

Renata Berger jest uznawana za wybitną postać w świecie teatru, z bogatą historią występów na polskich deskach teatralnych. Jej kariera sceniczna obejmowała współpracę z wieloma znanymi teatrami: Teatrem Dramatycznym w Słupsku, w którym działała w latach 1980–1982, Teatrem Narodowym w Warszawie w okresie 1982–1990, oraz Teatrem Północnym w Warszawie, gdzie pracowała w latach 1990–1992. Jej współpraca z zespołem Janusza Wiśniewskiego przypadła na sezon 1992/1993.

Spektakle teatralne (wybór)

W 1981 roku wystąpiła w Hamlecie, gdzie odegrała rolę Gertrudy, a reżyserem był Marek Grzesiński. W tym samym roku zagrała w sztuce Biesy jako Aleksy Niłycz Kiriłłow, pod kierownictwem Paweł Nowicki. Alicja w krainie czarów z 1982 roku, w której wcieliła się w postać królowej, również została wyreżyserowana przez P. Nowickiego.

W kontynuacji tego wyjątkowego okresu kariery, w 1982 roku Renata wystąpiła w przedstawieniach takich jak Wizerunek śmierci…, grając anioła, gdzie reżyserem był Roman Kordziński. Warto również wspomnieć o roli Tatiany w Wykładzie o Witkacym, zrealizowanym przez Jowitę Pieńkiewicz oraz o zjawiskowym wystąpieniu w Don Juanie, w którym zagrała Elwirę.

Renata ma na swoim koncie także wiele innych ról. W 1983 roku wcieliła się w postać góralki w Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale, reżyserowanym przez Jerzego Krasowskiego, a w 1984 roku zagrała Febe w Jak wam się podoba, w reżyserii Krystyny Skuszanki.

Na przestrzeni lat 1985 i 1986, prezentowała swoje umiejętności w sztukach takich jak Życie jest snem jako Estrella oraz Dom Bernardy Alba w roli Amelii. Jej talent do różnych ról, od anioła w Dziadach do nauczycielki w Nocy iguany, potwierdzał jej wszechstronność i zdolność do wcielania się w odmienne postacie.

Berger nigdy nie przestała zadziwiać publiczności swoimi umiejętnościami, czego dowodem są role w przedstawieniach takich jak Dzieci Arbatu, Porwanie w Tiutiurlistanie, a także w Roku 1935. Na koniec, w 1994 roku zagrała Gertrudę w Rosencrantz i Guildenstern, w reżyserii Jacka Pazdro.

Filmografia

Filmy

Renata Berger zagrała w wielu znaczących filmach, które wzbogaciły polską kinematografię. Jej debiut miał miejsce w 1983 roku w filmie „Austeria”, gdzie wcieliła się w rolę żony Rudego Josełe. Później, w 1988 roku, wystąpiła w „Dekalogu IX”, a w 1989 zagrała Wypychową, pacjentkę Pasików w „Sztuce kochania”. W 1990 roku pojawiła się w dwóch produkcjach: „Kapitan Conrad” oraz „Superwizja”, gdzie zagrała rolę lekarki. W 1991 roku zagrała w takich filmach jak „Przeklęta Ameryka”, „Papierowe małżeństwo” jako szefowa sklepu, a także w „Niech żyje miłość” oraz „Tak tak”, gdzie pełniła funkcję operatorki dźwięku w telewizji. Jej kolejne role obejmowały występy w „Ewangelii według Harry’ego” jako pielęgniarka w 1993 roku oraz w „Faustynie” z 1994, gdzie zagrała psychiatra. W pięknym 1995 roku zagrała matkę Zygmunta w filmie „Awantura o Basię”, a następnie w „Historie miłosne” w 1997 roku. W 2004 roku zagrała sędziego w „Nigdy w życiu!”, a jej ostatnia rola filmowa miała miejsce w 2009 roku w „Rajskich klimatach”, gdzie wystąpiła jako Zofia Drabik.

Seriale telewizyjne

W świecie seriali telewizyjnych Renata Berger również odnalazła wiele interesujących ról. Debiutując w 1984 roku w „Siedmiu życzeniach” jako Małgorzata Szukalska, stawiała pierwsze kroki w telewizyjnym świecie. W latach 1988–1991 występowała w „W labiryncie”, gdzie zagrała kilka postaci, w tym ciężarną oczekującą na badanie USG oraz Krystynę, uczestniczkę mitingów „Anonimowych Alkoholików”. Kolejne lata przyniosły jej rolę Ireny Ruszkowskiej, matki Beaty w „Żegnaj Rockefeller” z 1992 roku. W 1995 roku wystąpiła w „Archiwiście”, a w 1996 roku ponownie wcieliła się w matkę Zygmunta w „Awanturze o Basię” oraz zagrała wiedźmę Teranon w „Tajemnicy Sagali”. Jej dalsze wcielenia obejmowały rolę Kosteckiej w „Klanie” oraz Andrzejewskiej, byłej żony Stefana w „Z pianką czy bez”. Od 1999 roku jest znana jako doktor Jadwiga Ziemiańska w „Na dobre i na złe”. Pojawiła się również w „Miodowych latach”, „Samo życie”, a także w „Pitbullu” oraz „Siła wyższa”, gdzie zagrała nauczycielkę. Jej ostatnia rola w telewizji miała miejsce w „Koronie królów” w 2018 roku, gdzie wystąpiła jako Stanisława, dwórka królowej Jadwigi.

Dubbing

Obok ról aktorskich, Renata Berger ma na swoim koncie również wiele znaczących występów w dubbingu. Jej kariera w tej dziedzinie rozpoczęła się w 1973 roku, kiedy użyczyła swojego głosu Germaine Pivert w „Przygodach rabbiego Jakuba”. W latach 1993-1994 użyczała głosu misiowi Bum w „Karolinie i jej przyjaciołach”, a przez pięć lat, od 1992 do 1997, wcielała się w postacie w „X-Men”, w tym Mystique. W 1997 roku zagrała wiele ról w „Pokémonie”, w tym Samuraja, Violet oraz Tommy’ego, by wymienić tylko niektóre. Jej duttowanie w różnych odcinkach tego kultowego serialu obejmowało głosy dla różnych bohaterów. W kolejnych latach, w 2000 roku, miała także rolę w „Kajtusiu”, a w 2006 roku zagrała sędziego Whitakera w „Na psa urok”. W 2008 roku powróciła do postaci Sarah Jane w „Przygodach Sary Jane”, a w 2018 roku użyczyła głosu Ellen w „Mary Poppins powraca”.

Przypisy

  1. Agencja Aktorska Plan-Aktor. [dostęp 26.04.2009 r.]

Oceń: Renata Berger

Średnia ocena:5 Liczba ocen:7