Gabriela Pauszer-Klonowska


Gabriela Pauszer-Klonowska, urodzona 26 czerwca 1908 roku w stolicy Polski – Warszawie, to wybitna postać w polskiej literaturze. Była nie tylko pisarką, ale także autorką wielu utworów dedykowanych dzieciom i młodzieży.

Przez lata swojej twórczości zajmowała się również przygotowaniem czytanek szkolnych, które zyskały uznanie w środowisku edukacyjnym. Jej prace w znaczący sposób wpłynęły na rozwój literatury dziecięcej w Polsce.

Oprócz działalności pisarskiej, Gabriela była również utalentowaną tłumaczką, co podkreśla jej różnorodne umiejętności i pasje literackie. Zmarła 30 września 1996 roku, ale jej dorobek pozostaje aktualny i ceniony.

Życiorys

Gabriela Pauszer-Klonowska, córka Zygmunta Pauszera (ur. 1873) i Bronisławy Pauszer z d. Galis (ur. 1876), to postać kulturowa, której działalność pozostawiła trwały ślad w polskiej literaturze. Ukończyła studia na Wydziale Humanistycznym, studiując polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiut literacki miał miejsce w 1929 roku, kiedy to zaczęła publikować jako krytyk w tygodniku „Wiadomości Literackie”. W 1933 roku, pod pseudonimem Gabriela Klaner, ogłosiła szkic „Ghandi, prorok Indyj”. W okresie od 1930 do 1939 była aktywną współpracowniczką Polskiego Radia, co wzbogaciło jej doświadczenie w dziedzinie mediów i literatury.

Przed wybuchem II wojny światowej Pauszer-Klonowska mieszkała razem z mężem w Warszawie, przy ul. Królewskiej 49, co stanowiło istotny kontekst dla jej późniejszej działalności twórczej i zawodowej.

W latach 1939-1940 jej losy zaprowadziły ją do Lwowa. Następnie, w latach 1940-1944, spełniała rolę nauczycielki w Baszkirii, a po wojnie przebywała w Moskwie (1945-1946), gdzie pełniła funkcję redaktorki działu wydawnictw Komitetu dla Spraw Dzieci Polskich.

Od 1946 roku osiedliła się na stałe w Warszawie. Była członkinią Polskiej Partii Robotniczej (PPR) w latach 1944-1948, a następnie przeszła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Jej działalność została doceniona, gdy w 1985 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Dodatkowo, była odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, co potwierdza jej znaczenie w auli kultury i edukacji polskiej.

Życie prywatne

Gabriela Pauszer-Klonowska była osobą o bogatym życiu osobistym. Jej mężem był Stefan Klonowski, który urodził się 12 listopada 1903 roku w Warszawie. Był on znanym literatem, redaktorem oraz tłumaczem, a ich związek wpływał na jego twórczość i działalność literacką.

Twórczość wybrana

Gabriela Pauszer-Klonowska, utalentowana autorka, stworzyła wiele interesujących dzieł, które zdobyły uznanie wśród czytelników i krytyków. Oto wybrane tytuły jej twórczości, które zasługują na szczególną uwagę:

  • Historie nie wymyślone,
  • Miłość,
  • Moje miłe zwierzaki,
  • Ostatnia miłość w życiu Bolesława Prusa,
  • Pani Eliza. Opowieść o Elizie Orzeszkowej,
  • Pani na Puławach,
  • Piękny Potocki,
  • Polska – jego miłość. Opowieść o Julianie Ursynie Niemcewiczu,
  • Rapsodia warszawska. Opowieść o Ignacym Wyssogocie Zakrzewskim prezydencie Warszawy,
  • Światło znad Niemna,
  • Trudne życie. Opowieść o Bolesławie Prusie,
  • W cieniu nałęczowskich drzew,
  • Zwykłe sprawy niezwykłych ludzi.

Przypisy

  1. Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989 r., str. 983-984.
  2. a b Kto jest kim w Polsce 1984. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984 r., s. 722. ISBN 83-223-2073-6.

Oceń: Gabriela Pauszer-Klonowska

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:12