Witold Nazarewicz


Witold Nazarewicz, urodzony 26 grudnia 1954 roku w Warszawie, to dostrzegalny w światowej społeczności naukowej fizyk jądrowy, który niesie ze sobą ogromną wiedzę i doświadczenie. Obecnie pełni funkcję profesora zarówno na Uniwersytecie w Knoxville w stanie Tennessee, USA, jak i na Uniwersytecie Warszawskim. Warto dodać, że w kręgach akademickich często posługuje się skróconą wersją swojego imienia, „Witek”, co sprawia, że jest bardziej przystępny zarówno dla studentów, jak i kolegów po fachu.

Życiorys

Witold Nazarewicz to wybitny polski fizyk teoretyczny, który rozpoczął swoją edukację na Politechnice Warszawskiej, uzyskując w 1977 roku tytuł magistra inżyniera w dziedzinie Fizyki Technicznej oraz Matematyki Stosowanej. W latach 1987-1990 pełnił honorową funkcję prodziekana wydziału, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój akademicki tej instytucji.

Po zakończeniu studiów, kontynuował swoją karierę naukową w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku, gdzie w 1981 roku obronił pracę doktorską. Z kolei w 1986 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim. Warto zaznaczyć, że promotorem zarówno jego pracy doktorskiej, jak i habilitacyjnej był uznawany naukowiec Zdzisław Szymański.

W 1995 roku Witold Nazarewicz został powołany na profesora na Uniwersytecie Stanowym Tennessee w Knoxville, gdzie obecnie nosi tytuł James McConnell Distinguished Professor. Od 1996 roku pracuje także w Oak Ridge National Laboratory, piastując tytuł ORNL Corporate Fellow. Poza działalnością w USA, od 1986 roku związany jest z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie nadal aktywnie prowadzi badania i wykłady.

W roku 2009 zaczął pełnić rolę profesora gościnnego na University of the West of Scotland w Paisley (Szkocja), gdzie otrzymał tytuł doktora honoris causa, co stanowi znaczące uznanie jego dorobku naukowego. W ciągu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był także profesorem gościnny na wielu cenionych uczelniach, takich jak Uniwersytet w Lund, Instytut Nielsa Bohra w Kopenhadze, a także na uniwersytetach w Kolonii, Florencji, Królewskiej Politechnice w Sztokholmie oraz w Kioto i Liverpoolu.

Jest członkiem prestiżowych stowarzyszeń takich jak American Physical Society oraz American Association for the Advancement of Science, a także Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jego badania koncentrują się na złożonych zagadnieniach w zakresie fizyki jądrowej, zwłaszcza dotyczących struktury jąder atomowych oraz dynamiki kwantowych układów otwartych. Witold Nazarewicz należy do grona najczęściej cytowanych fizyków na świecie, co potwierdza jego znaczący wkład w rozwój tej dyscypliny.

W dodatku, pełni rolę edytora w czasopiśmie Reviews of Modern Physics dotyczącej zagadnień fizyki jądrowej. W 2012 roku otrzymał nagrodę im. Toma W. Bonnera, co było kolejny dowodem na jego wkład i osiągnięcia w tym obszarze nauki.

Przypisy

  1. Dr. Witold (Witek) Nazarewicz [online], people.nscl.msu.edu [dostęp 27.02.2022 r.]
  2. Prof. dr hab. Witold Nazarewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.10.2019 r.]
  3. American Men and Women of Science, Thomson Gale 2004
  4. http://test-naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,385341,prof-nazarewicz-laureatem-amerykanskiej-nagrody-dla-fizykow.html

Oceń: Witold Nazarewicz

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:10