Chone Szmeruk


Chone Szmeruk to postać niezwykle istotna w polskiej oraz izraelskiej kulturze, urodzony 5 stycznia 1921 roku w Warszawie, a odszedł 5 lipca 1997 roku w tym samym mieście. Był on nie tylko znanym jidyszystą, ale również historykiem kultury oraz literatury żydowskiej.

W swojej karierze naukowej Szmeruk pełnił funkcję profesora na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie wpływał na rozwój studiów nad kulturą żydowską. Jego osiągnięcia zostały docenione w 1996 roku, kiedy to został laureatem Nagrody Izraela, co potwierdza jego doniosły wkład w badania nad kulturą jidysz.

Nie sposób nie wspomnieć, iż był członkiem Narodowej Akademii Nauk Izraela, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w środowisku akademickim oraz badawczym.

Życiorys

Chone Szmeruk przyszedł na świat 5 stycznia 1921 roku w Warszawie. W trakcie II wojny światowej udało mu się uciec do ZSRR, co było skutkiem przerażających wydarzeń, które dotknęły jego najbliższych – jego matka, ojciec oraz siostra zostali zamordowani w obozie zagłady w Treblince przez niemieckich nazistów.

W 1949 roku przybył do Izraela, gdzie osiedlił się w Jerozolimie. Chone szybko nawiązał współpracę z Uniwersytetem Hebrajskim, zajmując się badaniem historii oraz literatury w języku jidysz. Był osobą głęboko zaangażowaną w promowanie kultury jidysz.

W 1990 roku zmarła jego żona Myra, co było dla niego wielką stratą. Niedługo po tym, Chone Szmeruk po raz drugi stanął na ślubnym kobiercu, gdyż jego drugą żoną została Krystyna.

Na początku lat 90. XX wieku, Szmeruk powrócił na stałe do Polski, osiedlając się w Warszawie, gdzie kontynuował swoją działalność artystyczną i naukową. Zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym nagrodę im. Icyka Mangera w 1983 roku oraz Nagrodę Izraela w 1996 roku.

Chone Szmeruk spoczywa na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, w kwaterze 2, w rzędzie 5.

Publikacje

Chone Szmeruk, znany badacz literatury, pozostawił po sobie znaczną listę prac naukowych, które zdobią historię literatury jidysz oraz polskiej. Poniżej przedstawiono niektóre z jego najważniejszych publikacji:

  • 1992: historia literatury jidysz,
  • 2000: legenda o Esterce w literaturze jidysz i polskiej,
  • 2003: świat utracony. O twórczości Isaaca Bashevisa Singera.

Przypisy

  1. a b Shmeruk Chone [online], Wirtualny Sztetl [dostęp 20.05.2023 r.]
  2. Grób Chone Szmeruka w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie.

Oceń: Chone Szmeruk

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:20