Mieczysław Milecki, znany również jako Mieczysław Loretz, to postać, która znacząco wpisała się w historię polskiego teatru oraz kina. Urodził się 9 listopada 1907 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył w tym samym mieście 23 lutego 1988 roku.
Był on nie tylko utalentowanym aktorem, ale również reżyserem radiowym, co podkreśla jego wszechstronność artystyczną. Milecki zyskał uznanie dzięki występom zarówno na scenie teatralnej, jak i w produkcjach filmowych oraz telewizyjnych. Jego wkład w kulturę i sztukę jest nie do przecenienia.
Ponadto, warto nadmienić, że jego życie było jednocześnie związane z historią Polski, gdyż był żołnierzem Armii Krajowej, co świadczy o jego patriotyzmie i oddaniu sprawie narodowej.
Życiorys
Mieczysław Milecki urodził się 9 listopada 1907 roku w Warszawie jako syn Edwarda Loretza. W 1927 roku zakończył swoją edukację na Oddziale Dramatycznym przy Konserwatorium Warszawskim. Jego debiut na scenie miał miejsce 8 stycznia 1929 roku, kiedy to zagrał rolę Adolfa w Włamaniu Adama Grzymały-Siedleckiego, w reżyserii Stanisława Stanisławskiego na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.
Przed wybuchem II wojny światowej występował w teatrach takich jak Bydgoszcz i Wilno, a także na warszawskich scenach, w tym w Teatrze Narodowym oraz Teatrze Polskim. W trakcie okupacji niemieckiej pracował jako barman. Po tragicznych wydarzeniach związanych z akcją ZWZ, w wyniku których zginął Igo Sym, Mieczysław Loretz został osadzony na Pawiaku z uwagi na represje wobec środowiska artystycznego. Jako żołnierz Armii Krajowej walczył w powstaniu warszawskim, a po jego upadku trafił do szpitala jenieckiego w Zeithain.
Po zakończeniu wojny wrócił na sceny warszawskie, gdzie grał w Teatrze Polskim w latach 1946–1958, a następnie w Teatrze Narodowym (1958–1966) oraz w Teatrze Dramatycznym (1966–1988). Oprócz działalności aktorskiej zajmował się również reżyserią radiową. W 1979 roku odzyskał status zasłużonego członka ZASP.
Milecki w występujących rolach telewizyjnych zagrał w Teatrze Telewizji, m.in. w przedstawieniach takich jak Makbet Williama Szekspira w reżyserii Maryny Broniewskiej (1959), Proces Joanny D’arc w Rouen w roku 1431 Anny Seghers w reżyserii Konrada Swinarskiego (1960), Choucas Zofii Nałkowskiej w reżyserii Andrzeja Szafiańskiego (1961) oraz Wujaszek Wania Antona Czechowa w tej samej reżyserii (1962). Grał także Cyd Pierre’a Corneille’a (1963), Kordiana Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Antczaka (1963) oraz w Weselu Stanisława Wyspiańskiego jako dziennikarz (1963)
W swojej karierze aktorskiej wystąpił w Ostatniej broni führera z cyklu „Stawka większa niż życie” napisanym przez Andrzeja Szypulskiego oraz Zbigniewa Safjana, a reżyserowanym przez Andrzeja Konica w roli profesora Matthiasa (1965). W 1966 roku wystąpił w Oszukanej według Thomasa Manna, gdzie zagrał doktora Kneppergesa w reżyserii Ludwika René. Inne znane tytuły to Dziewczęta z Nowolipek Poli Gojawiczyńskiej w reżyserii Stanisława Wohla jako profesor (1970), Pan Tadeusz Adama Mickiewicza w reżyserii Adama Hanuszkiewicza jako Jankiel (1970), Akcja V Jerzego Janickiego w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego jako Schokora (1973) oraz Poczdam w reżyserii Romana Wionczka, gdzie zagrał Bolesława Bieruta (1972).
Największą sławę zdobył jako ksiądz Komodziński w adaptacji Nocy i dni Marii Dąbrowskiej, wyreżyserowanej przez Jerzego Antczaka. Jego ostatnia rola teatralna to postać Konrada w „Dziadach-Improwizacjach” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, wystawianych w warszawskim Teatrze Studio.
Prywatnie był mężem Haliny Michalskiej (1914–2012), również aktorki. Ich syn, Piotr Loretz (ur. 1946), jest aktorem i menadżerem piosenkarki Edyty Geppert.
Mieczysław Milecki zmarł 23 lutego 1988 roku w Warszawie. Jego miejsce spoczynku znajduje się w XIX-wiecznym grobie rodzinnym na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, usytuowanym przy ulicy Młynarskiej w Warszawie (sektor Al2-1-3).
Filmografia
W bogatej karierze Mieczysława Mileckiego można znaleźć wiele znakomitych ról filmowych, które pozostawiły trwały ślad w polskiej kinematografii. Jego debiutancki występ miał miejsce w produkcji z 1934 roku – Czy Lucyna to dziewczyna?, a w ciągu kolejnych lat artysta brał udział w licznych filmach oraz serialach, które zyskały uznanie widzów.
Rok 1937 przyniósł mu rolę Jurka w filmie Płomienne serca, a w 1938 roku zagrał konkurenta do ręki Janiny w Dziewczyna szuka miłości. Szlakiem mew także z 1938 roku ukazał Mileckiego jako postać pływającą w morzu, a w 1939 roku zadebiutował jako oficer w Geniusz sceny.
W okresie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu artysta występował w ważnych filmach jak Testament profesora Wilczura, gdzie zagrał Stefana, oraz w Dwie godziny z 1946 roku, w której wcielił się w doktora Brusa – narzeczonego Teresy. Kolejnym znaczącym dziełem była Trudna miłość z 1954 roku, gdzie Milecki odgrywał sekretarza Michalika.
W 1963 roku zagrał major Janiszewski w filmie Daleka jest droga, a także pułkownika MO w Zbrodniarz i panna. Jego wszechstronność ujawniła się w kolejnych latach, kiedy to wystąpił w licznych produkcjach telewizyjnych. Przykładem może być rola sierżanta w Nieznany z 1964 roku oraz oficer w oflagu w Pierwszy dzień wolności. Milecki wcielił się także w rolę ojca „Pingwina” w filmie Pingwin.
Rok 1965 przyniósł mu sukces w postaci roli doktora w Tatarak, a w 1967 roku zagrał Szczebieniewa, męża Zinaidy w Pavoncello. W tym samym roku zadebiutował w słynnym serialu Stawka większa niż życie, gdzie odegrał pułkownika Rhode, przełożonego Hansa Klossa. Idąc śladami popularności, Milecki zagościł również w serialach takich jak Dzieci z naszej szkoły i Do przerwy 0:1.
W kolejnych latach jego talent objawił się w rolach lekarzy, jak w Paragon gola oraz Układ krążenia. W latach 70. Milecki zdobył serca widzów rolą profesora Helmut Eikene w Egzekucja w ZOO, a także w Noce i dnie, gdzie zagrał księdza Komodzińskiego. Jego ostatnie znane wystąpienia obejmowały rolę doktora Mieczysława Mazura w Zielona miłość oraz profesora Łaciaka w Przed odlotem.
Ordery i odznaczenia
Mieczysław Milecki był osobą odznaczoną wieloma nagrodami i wyróżnieniami w uznaniu za swoje zasługi. Wśród jego osiągnięć znajdują się następujące ordery i odznaczenia:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany w 1977 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymany w 1966 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, który został mu nadany 13 listopada 1953 roku,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej przyznany 19 stycznia 1955 roku.
Nagrody
W ciągu swojej kariery Mieczysław Milecki zdobył wiele uznawanych nagród za swoje osiągnięcia w teatrze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Państwowa Nagroda Artystyczna III stopnia (zespołowa) w dziale teatru, którą otrzymał za rolę tytułową w sztuce Sprawa Pawła Eszteraga Sandora Gergely’ego, zrealizowanej w Państwowym Teatrze Kameralnym w Warszawie w 1950 roku,
- Nagroda Radia i TV za rolę w słuchowisku Noc listopadowaStanisława Wyspiańskiego, przyznana w 1958 roku.
Przypisy
- „Szlakiem mew” (1938) [online], stare-kino.pl, 06.10.2023 r. [dostęp 09.11.2023 r.]
- Przyznanie Państwowych Nagród Naukowych i Artystycznych. „Nowa Kultura”. Rok I, Nr 19, s. 1, 06.08.1950 r. Warszawa: Związek Literatów Polskich. [dostęp 16.08.2024 r.]
- M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 - Uchwała Rady Państwa z dnia 19.01.1955 r. nr 0/196 – na wniosek Ministra Kultury i Sztuki - wymieniony jako Loretz Mieczysław.
- M.P. z 1953 r. nr 106, poz. 1422 „w związku z 40-leciem pracy Państwowego Teatru Polskiego w Warszawie” - wymieniony jako Milecki-Loretz Mieczysław s. Edwarda.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Samuel Goldwyn | Paweł Juszczenko | Katarzyna Chrzanowska | Alicja Wieniawa | Michał Browarski | Andrzej Brzeski (aktor) | Gaba Kulka | Jaś Kapela | Czesław Skonieczny | Robert Majewski (muzyk) | Krzysztof Czyżewski | Sławomir Zemło | Leszek Kowalewski (aktor) | Bogdan Łopieński | Louis Marcoussis | Maria Sadowska (ur. 1976) | Izaak Celnikier | Antoni Austen | Adam Bekerman | Wojciech GąssowskiOceń: Mieczysław Milecki