Jaś Kapela


Jaś Kapela, którego prawdziwe imię to Jan Kapela, to postać niezwykle inspirująca i kontrowersyjna na polskiej scenie publicznej. Urodził się w marcu 1984 roku w Warszawie, gdzie rozwijał swoje zainteresowania i zaangażowanie w różne formy aktywizmu.

Znany jako polski aktywista lewicowy, Kapela jest także freak fighterem, poeta i pisarz, co czyni go wieloaspektową osobowością. Szerokiej publiki zyskał nie tylko dzięki swojej twórczości, ale również poprzez działalność w redakcji Krytyki Politycznej.

Kapela jest również zwycięzcą pierwszego w historii polskiego slamu, co podkreśla jego talent i oryginalność w dziedzinie literackiej. Jego kontrowersyjne wypowiedzi oraz działania przyciągają uwagę i budzą emocje wśród różnych środowisk społecznych.

Życiorys

Jaś Kapela jest postacią o ciekawej biografii. Ukończył Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska, a następnie kontynuował naukę, wybierając filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego praca magisterska dotyczyła poezji kumpelskiej, co świadczy o jego zainteresowaniach literackich oraz zaangażowaniu w twórczość poetycką.

Mieszkał w Warszawie, gdzie 15 marca 2003 roku, w kultowym miejscu jakim jest Stara ProchOFFnia, odniósł swoje pierwsze wielkie zwycięstwo, wygrywając pierwszy w Polsce slam poetycki. To wydarzenie z pewnością zgłasza go do grona najważniejszych postaci współczesnej poezji w Polsce.

Walki freak show fight

MMA

19 lutego 2022 roku miał miejsce debiut Jana Kapeli w formule MMA, gdzie wziął udział w premierowym wydarzeniu nowopowstałej federacji freak show fight – Prime Show MMA. W tej emocjonującej walce, Kapela odniósł zwycięstwo przez TKO w pierwszej rundzie, pokonując Ziemowita Piasta Kossakowskiego.

Następnie, 9 lipca 2022 roku, powrócił do oktagonu podczas kolejnej gali Prime Show MMA, w której zmierzył się z popularnym wokalistą disco polo oraz aktorem, Konradem „Skolimem” Skolimowskim. Niestety, ten pojedynek zakończył się niepowodzeniem dla Kapeli, który przegrał w drugiej rundzie. Po walce okazało się, że odniesione kontuzje były na tyle poważne, że musiał trafić do szpitala na dalsze leczenie.

1 lipca 2023 roku, Kapela stoczył swoją trzecią walkę w tej specjalnej formule podczas wydarzenia Prime 5, które odbyło się we wrocławskiej Hali „Orbita”. Jego przeciwnikiem był Michał „Bagietka” Gorzelańczyk, który miał na swoim koncie już dwie wygrane walki w oktagonie Prime Show MMA. Zawodnicy walczyli dzielnie, jednak pojedynek został przerwany po drugiej rundzie, gdy Kapela zdecydował się nie wychodzić do trzeciej odsłony, co oznaczało zwycięstwo dla Gorzelańczyka.

W planach była jego walka 21 października 2023 roku na trzeciej edycji charytatywnej gali WiP (Walcz i Pomagaj), lecz z powodu problemów zdrowotnych, Kapela musiał zrezygnować z tego występu.

W dniu 13 stycznia 2024 roku podczas gali Prime 7 w Koszalinie odbył się rewanż Kapeli z Michałem Gorzelańczykiem. Chociaż po raz kolejny przegrał, tym razem wyniki wyglądały inaczej, ponieważ był to bliski pojedynek, a decyzja o jego niekorzyści była jednogłośna na kartach punktowych.

Niestandardowe zasady

Równo trzy miesiące później, w Warszawie, podczas gali Prime 8: Zadyma 2.0, Kapela stoczył pojedynek z raperem Maciejem Kaczmarem, znanym również jako „Kaczor BRS”. Początkowo planowane było, że Kapela zmierzy się ze streamerem Jakubem „Paramaxilem” Frączkiem, jednak ze względu na większy konflikt z Kaczmarem, decydenci federacji Prime Show MMA postanowili do tego zmienić kartę walk. Starcie odbyło się na niestandardowych zasadach, a w planach było, by pierwsza oraz trzecia runda toczyły się na zasadach MMA, podczas gdy druga odsłona odbyła się na zasadach K-1. Kapela przegrał w drugiej rundzie przez techniczny nokaut.

Kontrowersje

Jaś Kapela jest osobą budzącą wiele kontrowersji przez swoje wypowiedzi, które dotyczą zarówno polityki społecznej, jak i aktualnych wydarzeń. W jednym z komentarzy dotyczących pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu, stwierdził: „Nie gaście gówna, cud, że się pali”. Takie słowa doprowadziły do licznych dyskusji na temat jego stylu bycia oraz możliwości zniesławienia.

Niektóre wypowiedzi artysty, takie jak te dotyczące rzekomego zażywania narkotyków z Borysem Szycem, zostały uznane za prawnie problematyczne, jednak Kapela szybko się z nich wycofał. Argumentuje swoje działania jako poszukiwanie skuteczności przy użyciu radykalnych metod.

W 2015 roku, w opublikowanym filmie zatytułowanym „Mazurek Kapeli – Polacy witają uchodźców!”, artysta wraz z innymi wykonawcami przerobił tekst hymnu narodowego:

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy, nasza bieda już minęła, migrantów przyjmiemy. Marsz, marsz, uchodźcy, z ziemi włoskiej do Polski, za naszym przewodem, łączcie się z narodem.

W wyniku tej interpretacji, w 2016 roku Sąd Rejonowy w Wołominie uznał, że Kapela naruszył przepisy dotyczące godła, barw i hymnu RP, co skutkowało nałożeniem kary grzywny w wysokości 1000 zł. Wyrok ten został podtrzymany przez Sąd Okręgowy w Warszawie-Pradze w lutym 2018 roku. Po wniesieniu kasacji przez Rzecznika Praw Obywatelskich, 14 października 2019 roku Sąd Najwyższy uniewinnił Kapelę, stwierdzając, że jego działania nie miały znamion społecznej szkodliwości i zasługiwały na aprobatę.

W 2018 roku stworzył wiersz „Nie dla nich” poświęcony żołnierzom wyklętym, który został wcześniej opublikowany przez organizację Ostrowieccy Patrioci oraz Narodowe Siły Zbrojne. Natomiast w 2021 roku wystąpił jako gość w 158. odcinku programu Hejt Park na Kanale Sportowym, co przyciągnęło kilka milionów wyświetleń oraz szerokie zainteresowanie w mediach społecznościowych. Sposób, w jaki prezentował swoje poglądy, spotkał się jednak z krytyką, zwłaszcza po przyjęciu od prowadzącego Krzysztofa Stanowskiego zapłaty w wysokości 700 zł za udział w programie.

W tym samym roku Łukasz Sakowski nominował go do plebiscytu-antynagrody „Biologiczna Bzdura Roku” za zdanie o tym, że „wilki żywią się głównie roślinnie”. Za stwierdzenie, iż „koty to zwierzęta wegańskie”, Kapela zdobył tę nagrodę w 2023 roku.

W trakcie programu „Zadyma” zorganizowanego przez federację Prime Show MMA, 30 czerwca 2022 roku, ujawnił tatuaż, który zawierał kontrowersyjną symbolikę, sugerującą, że Jan Paweł II mógł dopuszczać się czynów pedofilskich. Kiedy przedstawił interpretację skrótu JP2GMD, spotkał się z fizycznym atakiem od jednego z zawodników, Michała „Bagiety” Gorzelanczyka.

Życie prywatne

Jaś Kapela jest drugim dzieckiem Teresy Kapeli, aktywistki katolickiej oraz Piotra Kapeli, który ukończył studia magisterskie z zakresu budownictwa i był przedtem pracownikiem Politechniki Warszawskiej. W jego rodzinie znajdują się także czworo rodzeństwa.

Do roku 2021 Będąc w związku z Hanną M. Zagulską, pozostawał w intymnym życiu osobistym, które dotychczas nie wzbudzało szerokiego zainteresowania mediów. Obecnie mieszka w Zielonce, podwarszawskiej miejscowości.

Twórczość

Poezja

  • 2005 – Reklama,
  • 2007 – Życie na gorąco,
  • 2017 – Modlitwy dla opornych.

Proza

  • 2008 – Stosunek seksualny nie istnieje, powieść,
  • 2010 – Janusz Hrystus, powieść,
  • 2011 – Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu (zbiór felietonów),
  • 2015 – Dobry troll, powieść,
  • 2018 – Polskie mięso,
  • 2019 – Warszawa wciąga. Tu byłem. Tu ćpałem. Tu piłem. Przewodnik po warszawskich klubach,
  • 2019 – Krótki kurs szpiegowania. Wokół literatury szpiegowskiej: przegląd technik i działań operacyjnych (rozmowa z Piotrem Niemczykiem),
  • 2021 – Odwaga, książka dla dzieci i młodzieży; współautorstwo z Hanną M. Zagulską.

Oceń: Jaś Kapela

Średnia ocena:5 Liczba ocen:11