Adam Bekerman


Adam Bekerman, a właściwie א אדם בקרמן, urodził się w Warszawie w 1915 roku. Jego życie zakończyło się w 1988 roku w Izraelu, gdzie zyskał uznanie jako artysta.

Bekerman był nie tylko malarzem, ale również rzeźbiarzem, który swoją twórczością odnosił się do bogatej kultury i historii Polski. Jego prace są114źródłem inspiracji dla wielu, a jego wkład w świat sztuki został doceniony na całym świecie.

Życiorys

Adam Bekerman urodził się w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją artystyczną edukację w Szkole Sztuk Pięknych. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych odgrywało ważną rolę w jego twórczości. W trakcie II wojny światowej, podczas kampanii wrześniowej, walczył w szeregach Wojska Polskiego. Po tragicznych wydarzeniach, będących następstwem przegranej, wraz ze starszym bratem udał się na uchodźstwo do Związku Radzieckiego.

W 1940 roku trafił do łagru, gdzie niedługo później prawie stracił życie na skutek epidemii tyfusu. Po uzyskaniu amnestii osiedlił się w Chersoniu na Ukrainie, gdzie pozostał aż do repatriacji do Polski, która miała miejsce w 1946 roku. Po powrocie zamieszkał w Łodzi, gdzie stał się członkiem stowarzyszenia artystów żydowskich oraz podjął pracę dydaktyczną w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, gdzie wykładał aż do 1956 roku.

W 1947 roku zdobył uznanie dzięki swojemu projektowi pomnika dla bojowników getta białostockiego. W grudniu 1957 roku, Adam Bekerman wraz z żoną i córeczką zdecydowali się na emigrację do Izraela. Początkowo osiedli w obozie przejściowym, jednak ostatecznie znaleźli swoje miejsce w Riszon le-Cijjon. W nowym kraju, Bekerman pracował jako grafik oraz prowadził lekcje malarstwa. Zyskał uznanie, pełniąc rolę doradcy artystycznego burmistrza Riszon le-Cijjon, Meira Nitzana.

Przypisy

  1. Działalność artystyczna [online], www.motke.co.il [dostęp 18.02.2023 r.]
  2. Adam Bekerman, Information Center of Israel Art

Oceń: Adam Bekerman

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:21