Michał Robert Janocha, urodzony 27 października 1959 roku w Warszawie, to postać o bogatym dorobku naukowym i duchowym. Jest polskim duchownym rzymskokatolickim oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii. Jego osiągnięcia naukowe zostały docenione przez środowisko akademickie, co zaowocowało mianowaniem go na stanowisko profesora nadzwyczajnego zarówno na Uniwersytecie Warszawskim, jak i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Od 2015 roku Michał Janocha pełni również funkcję biskupa pomocniczego w archidiecezji warszawskiej, co ukazuje jego zaangażowanie w życie duchowe i religijne społeczności.
Życiorys
Michał Janocha przyszedł na świat 27 października 1959 roku w Warszawie. Należy do rodziny polityka Jana Olszewskiego, co zwiastuje jego przyszłe zaangażowanie w życie publiczne. W młodości uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, gdzie z pewnością rozwijał swoje zainteresowania humanistyczne.
W latach 1978-1982 studiował historię sztuki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, uzyskując tytuł magistra w 1983 roku. Kolejne pięć lat, do 1987, poświęcił na studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Tam, 28 maja 1987 roku, przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Józefa Glempa w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.
Po inkardynacji do archidiecezji warszawskiej, w latach 1988-1993 Michał Janocha kontynuował edukację w zakresie historii oraz historii sztuki na Akademii Teologii Katolickiej. W 1993 roku uzyskał doktorat z nauk humanistycznych, w oparciu o dysertację zatytułowaną „Ikonografia Mszy Świętej w średniowiecznej i nowożytnej sztuce polskiej”. Habilitację uzyskał w 2003 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, po czym rozpoczął pracę naukową i dydaktyczną.
Wczesne lata kariery duszpasterskiej to czas pracy jako wikariusz i katecheta w parafii w Izabelinie (1987-1988), a następnie kapelan w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach (1990-1994). W 2009 roku został rezydentem w parafii św. Zygmunta w Warszawie.
W latach 1988-1990 pracował także w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W 1989 roku współzałożył miesięcznik społeczno-religijny „Credo”, czynnie uczestnicząc jako redaktor naczelny w latach 1989-1993. Był również członkiem Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów w archidiecezji warszawskiej oraz konsultorem Rady ds. Kultury Episkopatu Polski.
W latach 1992-2011 Michał Janocha prowadził zajęcia na Akademii Teologii Katolickiej (później przemianowanej na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Był asystentem, adiunktem i profesorem nadzwyczajnym. W latach 2002-2011 kierował Katedrą Historii Kultury Chrześcijańskiego Wschodu w Instytucie Historii Sztuki. W tym czasie działał także jako wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Kariera Michała Janochy zdobywała na znaczeniu, a jego prace dotyczące sztuki bizantyńskiej oraz teologii sztuki były wysoko cenione. W 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, a jego pierwsze święcenia biskupie miały miejsce 14 czerwca tego samego roku, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Jako biskup przyjął zawołanie „Marana tha”, co oznacza „Przyjdź, Panie”. Michał Janocha w ramach Konferencji Episkopatu Polski odgrywa również rolę przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, a w 2018 roku wszedł w skład Redakcji Mszy Świętej Radiowej. Jego obecność w instytucjach kulturalnych, takich jak Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, a także Zamek Królewski w Warszawie, podkreśla jego zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2020 roku prezydent RPAndrzej Duda wyróżnił Michała Janochę, nadając mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. To znaczące odznaczenie podkreśla jego wkład w polską kulturę oraz naukę.
W 2018 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a zaledwie pięć lat później, w 2023 roku, został uhonorowany Złotym Medalem tego samego tytułu. Co więcej, w tym samym roku wyróżniono go również Medalem „Pro Bono Poloniae”, co dodatkowo świadczy o jego zaangażowaniu na rzecz Polski.
Michał Janocha jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba w 1999 roku. Zdobył także nagrodę „Przeglądu Wschodniego” w kategorii autorów krajowych za swoją książkę pt. Ukraińskie i białoruskie ikony świąteczne w dawnej Rzeczypospolitej. Problem kanonu, która została opublikowana w 2002 roku. Kolejną nagrodą, którą otrzymał, była Feniks „Pro Autore”, przyznana przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich za książkę Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności, wydaną w 2009 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Czesław Sokołowski | August Karol Diehl | Kazimierz Gostyński | Wojciech Józef Morawski | Władysław Korniłowicz | Tadeusz Puder | Jerzy Szotmiller | Urszula Nałęcz | Andrzej Zuberbier | Lech Tranda | Michał Godlewski (duchowny) | Jerzy Powiertowski | Antoni Kieniewicz | Piotr Kieniewicz | Teodor Lenkiewicz | Adam Boniecki (duchowny) | Alfred Władysław Kurzawa | Edmund Holtz | Adolf Józef Jełowicki | Karol NiemiraOceń: Michał Janocha