August Karol Diehl


August Karol Diehl, urodzony 13 sierpnia 1837 roku w Warszawie, a zmarły 27 lutego 1908 roku w tym samym mieście, był znaczącą postacią w polskim Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Obdarzony talentem do pracy duszpasterskiej, biblista, wydawca oraz superintendent generalny tegoż Kościoła w latach 1879–1908, Diehl zyskał uznanie za swoje wkłady w rozwój wspólnoty.

Wywodził się z rodziny handlowców, będąc synem kupca Augustyna Diehla oraz Christiany Wilhelminy z Hummlów, którzy mieli swoje korzenie w Lesznie, wśród kalwińskich rodzin. Warto wspomnieć, że jego stryjeczny dziadek, pastor Karol Diehl (1765-1831), również pełnił funkcję superintendent-a Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Królestwie Polskim.

Po przyjęciu święceń w 1860 roku, Diehl rozpoczął swoją posługę jako wikariusz w warszawskiej parafii kalwińskiej. Rok później, w 1861 roku, został proboszczem parafii ewangelicko-reformowanej w Lublinie. W 1879 roku po śmierci Józefa Spleszyńskiego, objął stanowisko I proboszcza parafii kalwińskiej w Warszawie oraz superintendenta generalnego Jednoty Warszawskiej. Jego wkład w rozwój Kościoła obejmował nie tylko liderowanie, ale także współpracę z komisją zajmującą się tłumaczeniem Nowego Testamentu. Sam przygotował własny przekład oraz wydał Katechizm Heidelberski. Ponadto odegrał kluczową rolę w zakończeniu budowy kościoła ewangelicko-reformowanego w Warszawie.

W życiu osobistym August Karol Diehl był żonaty z Anną Marią z Semadenich (1843–1876), starszą siostrą przyrodnią pastora Władysława Semadeniego. Para doczekała się siódemki dzieci. Wśród nich była Bronisława (1876-1961), która weszła w związek małżeński z Stefanem Skierskim. Diehl był także właścicielem istotnego księgozbioru, który w 1947 roku został przekazany do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Inwentarz tego zbioru jest obecnie przechowywany w Gabinecie Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej.

Niestety, August Karol Diehl przeszedł do historii, zyskując trwałe miejsce w pamięci wspólnoty, a jego doczesne szczątki spoczywają na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie (kwatera E-4-7).

Przypisy

  1. K.K. Bem K.K., Słownik Biograficzny duchownych ewangelicko-reformowanych. Pastorzy i diakonisy Jednoty Małopolskiej i Jednoty Warszawskiej 1815-1939, 2015 r., s. 32-40.
  2. Helena H. Kozerska, Wanda W. Stummer, Katalog rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, „Prace Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”, 1 (5), 1963 r., ISSN 0509-7185.
  3. śp. August Karol Diehl

Oceń: August Karol Diehl

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:7