Józef Gitler-Barski był znaczącą postacią w społeczności żydowskiej w Polsce, który z pewnością pozostawił po sobie niezatarte ślady. Urodził się 3 marca 1898 roku w Warszawie, a swoje życie zakończył w tym samym mieście 28 maja 1990 roku.
Jego wykształcenie z dziedziny ekonomii otworzyło mu drogę do pracy w wielu znaczących instytucjach. Był sekretarzem generalnym Jointu w Polsce w latach 1945-1950, co wskazuje na jego zaangażowanie w pomoc społeczności żydowskiej w trudnych powojennych czasach.
Następnie pełnił funkcję dyrektora naczelnego PKO w latach 1950-1953, co jeszcze bardziej podkreśla jego znaczenie w sektorze finansowym.
Józef Gitler-Barski był także nieprzerwanie związany z przemysłem cukierniczym, pełniąc rolę dyrektora w Zakładach Przemysłu Cukierniczego im. 22 Lipca, gdzie jego kierownictwo wpłynęło na rozwój branży.
W latach 1958-1961 zasiadał jako radny w Stołecznej Radzie Narodowej, co świadczy o jego aktywnym uczestnictwie w życiu publicznym i politycznym Warszawy.
Życiorys
W młodzieńczych latach, Józef Gitler-Barski podjął studia na Uniwersytecie w Monachium, gdzie jego zainteresowania szybko przerodziły się w aktywną działalność polityczną. W Bawarii, w trakcie burzliwego okresu rewolucyjnego lat 1918–1919, dołączył do Związku Spartakusa, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach tego okresu. Jego działalność polityczna nie uszła uwadze władz; w 1919 roku został aresztowany i deportowany do Polski.
Po powrocie do kraju zajął się studiami z zakresu ekonomii, które odbywał w Wolnej Wszechnicy Polskiej w latach 1924–1928. Już od 1922 roku pełnił liczne kierownicze role w organizacjach takich jak Joint i Centos, które zajmowały się opieką nad dziećmi pozbawionymi wsparcia. Jednocześnie był aktywnym członkiem Związku Zawodowego Pracowników Handlowych i Biurowych, a także Komunistycznej Partii Polski, co doprowadziło do jego kolejnego aresztowania przez władze sanacyjne.
W obliczu II wojny światowej, Gitler-Barski znalazł się w warszawskim getcie, gdzie przebywał od listopada 1940 aż do lutego 1943 roku. W trakcie tego trudnego okresu nawiązał współpracę z Polską Partią Robotniczą (PPR) oraz kontynuował działalność związaną z Centosem. W lutym 1943 roku udało mu się uciec z getta wraz z małżonką Celiną oraz córką Ireną na tzw. stronę aryjską. Następnie, od lipca 1943 do kwietnia 1945, wraz z rodziną był więziony w obozie Bergen-Belsen, gdzie aktywnie uczestniczył w Tajnym Komitecie Więźniów, organizując pomoc dla współwięźniów.
Po wyzwoleniu obozu przez alianckie siły zbrojne w kwietniu 1945 roku, Gitler-Barski wrócił do Polski, angażując się w życie społeczności żydowskiej jako działacz Centralnego Komitetu Żydów w Polsce (CKŻP). Sprawował tam wiele odpowiedzialnych funkcji zarówno w sferze społecznej, jak i państwowej. W latach 1945-1950 był sekretarzem generalnym Jointu, po czym objął stanowisko dyrektora naczelnym PKO, które pełnił w latach 1950–1952.
Rok 1953 przyniósł mu kolejne wyzwanie – został aresztowany na podstawie oskarżenia o szpiegostwo. Po opuszczeniu zakładu karnego, przez pewien czas był wicedyrektorem Zakładów Przemysłu Cukierniczego im. 22 Lipca, a w 1956 roku awansował na dyrektora, funkcję, którą sprawował aż do przejścia na emeryturę w 1967 roku. Zrealizował wiele ambitnych projektów, w tym połączenie Zakładów Przemysłu Cukierniczego z Zakładami Syrena, co przyczyniło się do znacznego wzrostu produkcji.
Jego aktywność polityczna trwała również w latach 1958-1961, kiedy to pełnił mandat radnego Stołecznej Rady Narodowej. Zasiadał w szeregu kluczowych organów PZPR, innymi słowy, był członkiem Komitetu Ekonomicznego Komitetu Wojewódzkiego w Warszawie oraz KC. Ponadto, Gitler-Barski w sposób regularny publikował artykuły, zazwyczaj na tematy ekonomiczne w takich czasopismach jak Fołks Sztyme, Biuletyn ŻIH oraz Bleter far geszychte.
Ważną częścią jego działalności było również angażowanie się w badania naukowe; zasiadał w Radzie Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej. Jako przewodniczący Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego, a później jako jego honorowy przewodniczący, podejmował się wielu inicjatyw mających na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego społeczności żydowskiej.
W 1986 roku opublikował 'Przeżycia i wspomnienia z lat okupacji’, zbiór artykułów oraz niepublikowanych wcześniej prac. Jego zaangażowanie w działalność TWWP oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a także w Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa, potwierdziło jego znaczącą rolę w polskiej nauce i kulturze.
Wielokrotnie uhonorowany, odznaczenia, jakie otrzymał, to m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1946), Order Sztandaru Pracy II klasy (1960) oraz Medal 1000-lecia Państwa Polskiego (1965), a także odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1977).
Józef Gitler-Barski zmarł w Warszawie na zawał serca. Ostateczny spoczynek znalazł na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej (kwatera 8, rząd 1).
Życie prywatne
Józef Gitler-Barski był mężczyzną o głębokich więzach rodzinnych. Żył w związku małżeńskim z Celiną Gitler-Barską, z d. Klinkowsztejn, która przyszła na świat w 1901 roku i odeszła w 1990 roku. Wspólnie wychowali dwoje dzieci, a wśród nich szczególne miejsce zajmowała Irena Landau.
Przypisy
- Całą wojnę byłam świadoma, że mnie lada chwila zastrzelą. Teraz byle czego się nie boję. Wywiad z Ireną Landau | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 24.08.2023 r.]
- „Życie Warszawy”, nr 129 z 5 czerwca 1990, s. 12 (nekrolog).
- „Fołks–Sztyme”, nr 23 z 8 czerwca 1990.
- Radni Warszawy, „Życie Warszawy”, nr 30 z 4 lutego 1958, s. 1.
- M.P. z 1947 r. nr 25, poz. 136.
- Grób Józefa Gitler-Barskiego w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie.
- W 1955 zakłady wyprodukowały 22 242 ton słodyczy, w 1960 – 26 861, zaś w 1965 – 42 166, z czego 25,6% przypadło jednak na Syrenę. Zob. Mieczysław Kozłowski, Dzieje firmy E. Wedel, Warszawa 1993, s. 70–72.
- a b Michał Grynberg (oprac.): Pamiętniki z getta warszawskiego. Fragmenty i regesty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1988, s. 373. ISBN 83-01-08364-6.
- a b Michał Grynberg (oprac.): Pamiętniki z getta warszawskiego. Fragmenty i regesty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1988, s. 372. ISBN 83-01-08364-6.
- W niektórych publikacjach Józef Gitler lub Józef Barski.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Tadeusz Perkowski | Jacek Najder (dyplomata) | Andrzej Bondarewski | Jarosław Bratkiewicz | Stanisław Dubois | Katarzyna Doraczyńska | Zbigniew Brzeziński | Janusz Wilhelmi | Kornel Morawiecki | Dariusz Witkowski | Franciszek Fiedler | Zdzisław Żandarowski | Adolf Ciborowski | Artur Michalski | Marek Opioła | Jerzy Rejt | Jacek Cichocki | Kazimierz Bagiński | Maria Eiger-Kamińska | Antoni WieniawskiOceń: Józef Gitler-Barski