Józef Balicki


Józef Balicki był wybitnym polskim architektem, którego życie i twórczość pozostawiły trwały ślad w polskiej architekturze. Urodził się 4 lipca 1924 roku w stolicy Polski, Warszawie. Po wielu latach pracy w tej dziedzinie, zmarł 5 listopada 2014 roku, również w Warszawie.

W swojej karierze Balicki projektował wiele budynków, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju architektury w Polsce, a jego prace są doceniane przez pokolenia architektów i miłośników sztuki budowlanej.

Życiorys

„Józef Balicki przyszedł na świat w rodzinie Erazma Balickiego, reprezentującego herb Ostoja, oraz Marii z domu Rozmaniec. Jego ojciec był inicjatorem powołania Nadniemeńskiego Kółka Łowieckiego, co miało duże znaczenie dla lokalnej społeczności. W momencie wybuchu II wojny światowej, Balicki postanowił zaangażować się w działalność konspiracyjną. Od 1942 roku działał w Oddziale Dywersji VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, który miał swoją siedzibę w powiecie warszawskim.

W ramach swoich działań operacyjnych, Józef Balicki podlegał 2 Rejonowi „Celków” w Markach. W tym czasie posługiwał się pseudonimami Ziuk oraz Stokrotka. Podczas powstania warszawskiego walczył dzielnie, osiągając stopień kaprala. Niestety, po invasji Armii Czerwonej, został aresztowany przez NKWD i deportowany w głąb ZSRR, gdzie spędził czas w łagrze.

Po powrocie do Polski, zrealizował swoje marzenia o wykształceniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie dyplom ukończenia otrzymał w 1952 roku. Jego kariera zawodowa była również powiązana z pasjami życia – był członkiem Polskiego Związku Łowieckiego oraz aktywnym uczestnikiem Polskiego Związku Motorowodnego przez ponad dekadę.

W 1956 roku Balicki zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie „A”. Jako architekt, przyczynił się do powstania wielu obiektów użyteczności publicznej oraz budowli sakralnych, w tym kościoła parafialnego św. Wawrzyńca w Muszakach. Od 1956 roku był również członkiem Warszawskiego Oddziału SARP, co potwierdza jego znaczący wkład w rozwój architektury w Polsce.

Działalność łowiecka

W 1953 roku Józef Balicki stał się członkiem Koła Łowieckiego „Ryś” z siedzibą w Dźwierzutach. Siedem lat później, w 1960 roku, dołączył do O.K.M. im. Św. Huberta, organizacji o bogatej tradycji, założonej w 1884 roku.

W uznaniu jego wkładu i zasług dla rozwoju łowiectwa, Józef Balicki został uhonorowany zarówno Srebrnym, jak i Złotym Medalem, co stanowi znaczące wyróżnienie w tej dziedzinie.

Odznaczenia

Józef Balicki był osobą, która została uhonorowana wieloma odznaczeniami za swoje zasługi i działania w służbie patriotycznej. Do najważniejszych wyróżnień, które otrzymał, zaliczają się:

  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Krzyż Zesłańców Sybiru,
  • Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej,
  • Złoty Medal Zasługi Łowieckiej.

Oceń: Józef Balicki

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:14