Jerzy Antoni Mikucki


Jerzy Antoni Leon Mikucki, urodzony 12 stycznia 1930 roku w Warszawie, był znaną postacią w polskim świecie nauki, szczególnie w dziedzinie mikrobiologii. Jako nauczyciel akademicki zasłynął nie tylko ze swojego wkładu w badania naukowe, ale również z aktywnej działalności społecznej, która miała na celu rozwój edukacji oraz promocję wiedzy wśród studentów.

Jego życie zakończyło się 15 października 2009 roku w Łodzi, gdzie pozostawił po sobie trwały ślad w społeczności akademickiej oraz wśród swoich uczniów, inspirując ich do dalszego rozwijania wiedzy i pasji w obszarze nauk biologicznych.

Życiorys

Jerzy Antoni Mikucki przyszedł na świat w rodzinie o żydowskich korzeniach. Z drugiej strony matki był wnukiem Antoniego Natansona. W trakcie II wojny światowej był aktywnym członkiem grupy Zawiszaków, działającej przy Szarych Szeregach. Ukończył tajne komplety w Gimnazjum im. Mikołaja Reja, a następnie po wojnie zdobył wykształcenie w Gimnazjum Miejskim oraz w III Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości w 1949 roku.

W młodości był harcerzem VIII Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Pułaskiego, a po zakończeniu II wojny worldowej aktywnie uczestniczył w działalności harcerskiej w Łodzi. W 1954 roku zakończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. W kolejnych latach, bo od 1952 do 1973 roku, pracował w Zakładzie Bakteriologii na tym samym wydziale, gdzie przechodził kolejne szczeble kariery: asystenta, starszego asystenta oraz adiunkta.

W 1964 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w latach 1967-1968 korzystał ze stypendium British Council w Zakładzie Mikrobiologii University of Glasgow. Habilitację obronił w 1972 roku, uzyskując w 1974 roku specjalizację II stopnia z mikrobiologii i serologii. W 1984 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1992 roku tytuł profesora zwyczajnego. Od 1990 do 1992 roku pełnił obowiązki profesora w Centrum Mikrobiologii i Wirusologii Polskiej Akademii Nauk w Łodzi.

W latach 1973-2000 Mikucki kierował Zakładem Mikrobiologii Farmaceutycznej, a w okresie 1992-1997 pełnił rolę kierownika Katedry Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego. W latach 1997-2000 prowadził Międzywydziałową Katedrę Mikrobiologii. Był pomysłodawcą oraz twórcą Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej oraz programów nauczania mikrobiologii na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej. W jego dorobku znalazło się także zorganizowanie Oddziału Analityki Medycznej oraz edukacja w zakresie mikrobiologii dla przyszłych analityków medycznych.

W latach 1976-1981 sprawował funkcję Prodziekana ds. Nauczania i Wychowania na Wydziale Farmaceutycznym. Mikucki był także aktywnym uczestnikiem życia akademickiego, będąc członkiem Senatu AM od 1984 do 2000 roku. Ponadto pełnił rolę prorektora ds. Rozwoju i Organizacji Uczelni w latach 1984-1990 oraz był pełnomocnikiem Rektora ds. Budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego AM w latach 1990-2000. Jego wkład w rozwój uczelni obejmował także członkostwo w Radzie Fundacji AM oraz w Radzie Fundacji Instytutu Stomatologii w latach 1994-2009.

Mikucki był również zaangażowany w działalność badawczą, zasiadając w Komitecie Mikrobiologii Polskiej Akademii Nauk w latach 1993-1995 oraz w Radzie Naukowej Centrum Mikrobiologii i Wirusologii PAN w latach 1990-1998, gdzie w 1996-1998 pełnił rolę wiceprzewodniczącego Rady. Aktywnie działał w Polskim Towarzystwie Mikrobiologów jako wiceprzewodniczący Oddziału Łódzkiego oraz wiceprzewodniczący Zarządu Głównego w latach 1992-1996. Był także członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, gdzie w latach 1997-2003 pełnił rolę wiceprzewodniczącego IV Wydziału Nauk Medycznych oraz członka Zarządu Głównego w latach 2003-2009.

Jego działalność obejmowała także współpracę ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu oraz kierowanie pracami redakcyjnymi w „Medycynie Doświadczalnej i Mikrobiologii”. W swoim dorobku naukowym wypromował 8 doktorów oraz jednego doktora habilitowanego, a także nadzorował ponad 100 prac magisterskich oraz 15 przewodami specjalizacyjnymi I i II stopnia w dziedzinie mikrobiologii i serologii. Jerzy Antoni Mikucki odszedł 28 października i został pochowany na cmentarzu komunalnym Doły przy ulicy Smutnej 1.

Publikacje

Jerzy Antoni Mikucki wyróżniał się bogatą twórczością naukową, będąc autorem i współautorem imponującej liczby ponad 120 oryginalnych prac badawczych oraz przeglądowych. Jego wkład w dziedzinę nauki obejmował również więcej niż 60 streszczeń oraz komunikatów, które były prezentowane na zjazdach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Nie można pominąć faktu, że był współautorem jednej książki, a także autorem i redaktorem 6 skryptów, które przyczyniły się do wszechstronnego rozwoju jego dyscypliny.

Odznaczenia

Jerzy Antoni Mikucki posiada szereg znaczących odznaczeń, które świadczą o jego osiągnięciach i wkładzie w rozwój społeczny oraz edukacyjny. Poniżej przedstawiono zaszczytne wyróżnienia, które otrzymał przez lata swojej działalności:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 9 sierpnia 2000 roku,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Honorowa Odznaka Miasta Łodzi,
  • odznaka Zasłużony dla Akademii Medycznej w Łodzi.

Przypisy

  1. Nekrolog Jerzego Antoniego Mikuckiego w serwisie nekrologi.wyborcza.pl
  2. Nekrolog Jerzego Antoniego Mikuckiego. dzieciholocaustu.org.pl.
  3. Prof. dr hab. Jerzy Antoni Mikucki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.12.2009 r.]
  4. M.P. z 2000 r. nr 31, poz. 644

Oceń: Jerzy Antoni Mikucki

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:8