Elżbieta Grabska-Wallis, urodzona 19 stycznia 1931 roku w Warszawie, była wybitną postacią w dziedzinie historii sztuki. Jej wkład w tę dziedzinę jest niezaprzeczalny, co potwierdza fakt, że uzyskała tytuł doktora nauk historycznych.
Niestety, zmarła 11 czerwca 2004 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo w zakresie badań nad sztuką.
Życiorys
W latach 1948–1953 Elżbieta Grabska-Wallis kształciła się na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując dyplom z zakresu filozofii, specjalizując się w historii sztuki. Dodatkowo, uczęszczała na zajęcia w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zdobyła umiejętności w zakresie konserwacji malarstwa.
W czasach „odwilży” była aktywną współorganizatorką znaczących wydarzeń artystycznych, w tym prestiżowej „Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, która miała miejsce w warszawskim Arsenale w 1955 roku, oraz wystawy Junge Generation w 1956 roku.
Pracowała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego od 1951 do 1981 roku. W okresie 1955–1956 pełniła funkcję redaktora w dziale plastyki w wydawanym przez UW „Przeglądzie Kulturalnym”. W 1963 roku obroniła doktorat nauk historycznych, bazujący na rozprawie dotyczącej Apollinaire’a oraz teoretyków kubizmu z lat 1908-1918, która została opublikowana w 1966 roku. W 1972 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki i edukacji.
W latach 1982–1992 kontynuowała swoją działalność naukową w Instytucie Historii Sztuki KUL, prowadząc liczne monograficzne wykłady na temat twórczości artystów takich jak Brancusi, Gauguin, Kandinsky i Picasso. Była członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jednak po wydarzeniach z 1968 roku, związanych z inwazją na Czechosłowację, zdecydowała się wystąpić z niej w geście protestu.
23 sierpnia 1980 roku przyłączyła się do grupy 64 intelektualistów, pisarzy i publicystów, którzy wystosowali apel do władz komunistycznych, wzywając do dialogu ze strajkującymi robotnikami.
Elżbieta Grabska-Wallis była autorką licznych publikacji dotyczących historii sztuki. Należała do rodziny artystycznej, będąc wnuczką poetki Bronisławy Ostrowskiej oraz rzeźbiarza Stanisława Ostrowskiego.
Odeszła z tego świata w 2004 roku w Warszawie, a jej ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz leśny w Laskach.
Niektóre publikacje i opracowania
Publikacje
Elżbieta Grabska-Wallis, znana ze swoich licznych publikacji, w 1966 roku wydała niezwykle istotną pracę pod tytułem „Apollinaire i teoretycy kubizmu w latach 1908–1918”, która została opublikowana przez Wydawnictwo PIW.
W 2005 roku, w ramach współpracy z Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, napisała książkę pt. „Kim może być artysta-rzeźbiarz na emigracji?: o ostatnich latach życia Stanisława K. Ostrowskiego”. Publikacja ta ukazała się w Warszawie i była wynikiem szerokiej analizy życia artysty na obczyźnie.
Warto również zwrócić uwagę na dzieło „Moderne i straż przednia: Apollinaire wśród krytyków i artystów 1900–1918”, które ukazało się w 2003 roku nakładem Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas” w Krakowie.
Opracowania
W swoim dorobku intelektualnym Elżbieta Grabska-Wallis zrealizowała także szereg opracowań. W 1963 roku, wspólnie z Haliną Morawską, przygotowała książkę „Artyści o sztuce: od van Gogha do Picassa”, która została wydana przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w Krakowie, z późniejszymi wznowieniami w latach 1969 i 1977.
W 1969 roku opublikowała „Joris Karl Huysmans o sztuce”, która zawiera wybór i opracowanie tekstów oraz wstęp jej autorstwa, tłumaczeniem z języka angielskiego zajęła się Halina Ostrowska-Grabska, a książka ukazała się dzięki Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
W 1971 roku Grabska przygotowała kolejną publikację, „Moderniści o sztuce”, również wydaną przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w Warszawie.
Dodatkowo, w 1974 roku, wspólnie z Marią Porzęcką, stworzyła „Historię doktryn artystycznych: wybór tekstów. Cz. 2, Teoretycy, artyści i krytycy o sztuce 1700–1870”, co ukazało się dzięki Państwowemu Wydawnictwu Naukowemu w Warszawie.
Na koniec warto wspomnieć o redagowanej przez nią publikacji „Dzieła czy kicze?”, wydanej w 1981 roku, w której zarówno Elżbieta Grabska, jak i Tadeusz J. Jaroszewski pełnili rolę redaktorów naukowych, przyczyniając się do poszerzenia debaty na temat wartości artystycznej dzieł kultury.
Życie prywatne
Elżbieta Grabska-Wallis to osoba, której życie osobiste miało istotny wpływ na jej działalność i otoczenie. Jest córką Haliny Ostrowskiej-Grabskiej oraz Zdzisława Grabskiego, co podkreśla jej bogate dziedzictwo rodzinne. Warto również wspomnieć, że jest synową profesora Mieczysława Wallisa, znanego autorytetu w dziedzinie socjologii.
Elżbieta pełniła również rolę opiekunki nad spuścizną rękopiśmienniczą swojego teścia, co na pewno naświetla jej zaangażowanie w kultywowanie pamięci o dziedzictwie intelektualnym rodziny. Jej mąż, Aleksander Wallis, był socjologiem, a ich związek trwał do jego przedwczesnej śmierci w 1984 roku.
Przypisy
- Tadeusz Rutkowski: Na styku nauki i polityki. Uniwersytet Warszawski w PRL 1944–1989. W: Dzieje Uniwersytetu Warszawskiego po 1945. Piotr M. Majewski (red.). Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2016 r., s. 537.
- Elżbieta Grabska-Wallis - biogram, Cmentarz zakładowy Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach [online], www.cmentarz-w-laskach.pl [dostęp 15.08.2020 r.]
- Google books: Zeszyty Literackie
- Małgorzata Kitowska-Łysiak: Dr Elżbieta Grabska-Wallis. Strona Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. [dostęp 24.11.2015 r.]
- Księga pamiątkowa w 75-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wkład w kulturę polską w latach 1968-1993, red. ks. Marian Rusiecki, wyd. Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1994 r., s. 385
- Archiwum Cyfrowe Połączonych Bibliotek
- Ostrowski - genealogia rodziny [dostęp 04.12.2015 r.]
- Elżbieta Grabska-Wallis, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 24.11.2015 r.]
- https://web.archive.org/web/20151125124058/http://www.kul.pl/dr-elzbieta-grabska-wallis,art_2745.html [dostęp 25.03.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Paweł Śpiewak | Adam Cygielstrejch | Jacek Jan Nowicki | Jerzy Eisler | Jerzy Prószyński | Stefan Hausbrandt | Maria Radwiłowicz | Jerzy Antoni Mikucki | Jerzy Besala | Seweryn Chajtman | Maria Antonina Czaplicka | Janusz Grzelak | Tomek Bartoszyński | Zygmunt Weyberg | Jan Żaryn | Franciszek Venulet | Karolina Wigura | Andrzej Marks | Rafał Habielski | Stefania SkwirowskaOceń: Elżbieta Grabska-Wallis