Agnieszka Grochowska


Agnieszka Grochowska-Gajewska, urodzona 31 grudnia 1979 roku w Warszawie, to znana polska aktorka, która zdobyła uznanie zarówno w teatrze, jak i w filmie. Jej talent został doceniony na wielu festiwalach.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Grochowskiej jest nagroda na Festiwalu Filmowym w Gdyni, którą zdobyła za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Trzy minuty. 21:37. Wyróżniono ją również za pierwszoplanową rolę kobiecą w produkcji Obce niebo, co dodatkowo podkreśla jej wszechstronność i umiejętności aktorskie.

Warto wspomnieć, że aktorka otrzymała także Orła za główną rolę kobiecą w filmie Bez wstydu, co świadczy o jej silnej pozycji w polskim kinie.

Życiorys

Agnieszka Grochowska przyszła na świat w 1979 roku w Warszawie. Jest córką dziennikarza oraz ekonomistki, a także ma młodszą siostrę Monikę, która urodziła się dwa lata później. W okresie nauki w szkole podstawowej zaczęła swoją przygodę z aktorstwem, uczęszczając do Teatru Ochota, który prowadziły Halina i Jan Machulskich. W 2002 roku zakończyła edukację na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie również trenowała taniec towarzyski. Od 2003 roku zaczęła dołączać do zespołu Teatru Studio w Warszawie.

Na początku lat 2000. została uznana za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek swojego pokolenia. Jej debiut miał miejsce w 2001 roku w sztuce Teatru Telewizji pt. Beatryks Cenci, w której odegrała tytułową rolę. Po ukończeniu studiów wystąpiła w popularnym serialu telewizyjnym Zaginiona, gdzie wcieliła się w Uli Tokarską, postać, która upozorowała swoje własne zaginięcie. Następnie dostała angaż w Teatrze Studio, gdzie brała udział w licznych spektaklach reżyserowanych przez Zbigniewa Brzozę, między innymi w Mewie u boku Krystyny Jandy oraz Amadeuszu, partnerując Zbigniewowi Zapasiewiczowi. Po tych występach otrzymała nominację do nagrody Feliksa za wyjątkowy debiut teatralny.

Filmowy debiut Agnieszki miał miejsce w 2002 roku w obrazie AlaRm, który został wyreżyserowany przez Dariusza Gajewskiego, jej przyszłego męża. W kolejnym roku razem z Gajewskim stworzyli dramat Warszawa, w którym zagrała rolę naiwnej Klary. Przełomowym momentem w jej karierze była postać Tani w filmie Magdaleny Piekorz Pręgi. W związku z tym wystąpieniem, Grochowska została nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej i Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszej europejskiej aktorki publiczności. Po raz pierwszy znalazła się również wśród nominowanych do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

W 2006 roku zagrała u boku Borysa Szyca w filmie Południe-Północ, co również skutkowało drugą nominacją do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W tym samym roku wystąpiła w romantycznej komedii Tylko mnie kochaj, gdzie zagrała razem z Maciejem Zakościelnym i Agnieszką Dygant, a także w adaptacji książki Janusza Leona Wiśniewskiego Samotność w sieci w reżyserii Witolda Adamka, gdzie odegrała drugoplanową rolę Natalii. Później wcieliła się w postać Oli, która borykała się z kryzysem małżeńskim w filmie Hania, a także zagrała Dorotę, asystentkę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w serialu politycznym Agnieszki Holland Ekipa. Grochowska użyczyła również swojego głosu w polskiej wersji językowej filmu Ratatuj studia Pixar.

W 2007 roku otrzymała prestiżową nagrodę „Shooting Stars” przyznawaną dla najbardziej obiecujących aktorek podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W kolejnym roku odegrała główną rolę w amerykańsko-polskiej produkcji Mała wielka miłość, gdzie partnerował jej Joshua Leonard. W filmie Upperdog (2009) zagrała Marię, kobietę, która stara się połączyć rozdzielone rodzeństwo. Za tę rolę zdobyła nagrodę Amanda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w 2010 roku oraz była nominowana do nagrody Kanon na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kosmorama w Trondheim.

W 2010 roku wystąpiła w filmie Jana Jakuba Kolskiego Wenecja oraz w pierwszym tryptyku Macieja Ślesickiego Trzy minuty. 21:37, za który to projekt została uhonorowana Złotym Lwem za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym samym roku miała miejsce premiera koprodukcji belgijsko-polskiej Stepy, w reżyserii Vanji d’ Alcantary, gdzie zagrała Ninę, żonę polskiego oficera zesłanego na wschód. W 2011 roku, za rolę w tym filmie, Grochowska została nagrodzona jako najlepsza aktorka na Festiwalu Filmowym w Ostendzie, a sam film był dofinansowany przez 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno, a recenzje krytyków, w tym amerykańskiego The Hollywood Reporter, były dla niej bardzo pozytywne.

W styczniu 2012 roku odbyła się polska premiera filmu W ciemności, w reżyserii Agnieszki Holland, w którym Grochowska odegrała jedną z głównych ról. Film został nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów, a sama aktorka również uzyskała nominację do Polskich Nagród Filmowych w kategorii najlepsza główna rola kobieca. Kolejnym dużym osiągnięciem była rola Danuty Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei (2012). W dniu 11 kwietnia 2014 roku została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Życie prywatne

Agnieszka Grochowska jest żoną reżysera Dariusza Gajewskiego od lipca 2004 roku. Para doczekała się dwóch synów: Władysława, urodzonego w 2012 roku oraz Henryka, który przyszedł na świat w 2016 roku.

Filmografia

Filmy

Rok produkcjiNazwa filmuPostać
2002AlaRmSylwia
2003WarszawaKlara
2004UnterwegsKazia
PręgiTatiana
2005Возьми себя в рукиIlonka
Ninas resaNina
2006Wszyscy jesteśmy Chrystusamimatka Adasia
Tylko mnie kochajJulia
Samotność w sieciNatalia
Południe-PółnocJulia
2007HaniaOla
2008Mała wielka miłośćJoanna
Magiczne drzewomama
LimousineAnia
2009UpperdogMaria
Nie opuszczaj mnieRolska
2010WenecjaBarbara
Trzy minuty. 21:37lektorka
Beyond the SteppesPolka Nina
2011W ciemnościKlara Keller
80 milionówAnka
2012Bez wstydusiostra Tadka
2013Wałęsa. Człowiek z nadzieiDanuta Wałęsa
2014Obce ciałoKris Nilska
2015Child 44Nina Andreeva
Ambasador nadzieiIrina
Obce nieboBasia
2018Miłość jest wszystkimKrysia Szwarc-Wolińska
Moja gwiazda: Teen SpiritMarla
2021Żeby nie było śladówGrażyna Popiel
2022Jak pokochałam gangsteraMilena „Czarna”
Fucking BornholmMaja Malecka
2023Kospułkownikowa Maria Giżyńska
SkołowaniJulia Lewińska
Dzień MatkiNina Nowak
Akademia pana KleksaAnna Niezgódka, matka Ady

Seriale

RokTytułRolaUwagi
2003ZaginionaUla Tokarska
Na dobre i na złesiostra Dominikaodc. 165
2007Ekipaasystentka Dorota
2017Polizeiruf 110Anna Kowalskaodc. Das Beste für mein Kind
2018Nielegalnipułkownik Ewa Dębska
2019Sanktuarium zładoktor Zofia Kowalska
MotywAnna „Czarna” Czarnecka
2020W głębi lasuLaura Goldsztajn
2022Zachowaj spokójLaura Goldsztajn-Kopińska

Polski dubbing

  • 2006: Dreamfall: The Longest Journey – Zoë Castillo (gra komputerowa),
  • 2007: Ratatuj – Colette,
  • 2011: Mali agenci 4D: Wyścig z czasem – Marissa,
  • 2021: Eternals – Thena.

Spektakle teatralne

Agnieszka Grochowska, polska aktorka o bogatym dorobku teatralnym, dała się poznać w licznych spektaklach, które zachwycały zarówno publiczność, jak i krytyków. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych przedstawień, w których występowała.

W Teatrze Studio w Warszawie jej kariera nabrała tempa. W 2006 roku zagrała rolę Beatrice w Słudze dwóch panów, pod kierunkiem reżysera Rimasa Tuminasa. Wcześniej, w 2005 roku, wystąpiła jako Vízike w sztuce Géza dzieciak, także w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Pozostałe role w tym teatrze obejmują:

  • Josie w Więzi (2004),
  • bezimienna rola w Balu pod Orłem (2003),
  • Nina Zarieczna w Mewie (2003),
  • Śnieżynka w Zimie (2002),
  • Konstancja Weber w Amadeusie (2002).

Agnieszka Grochowska prezentowała swoje umiejętności również w Teatrze Małym w Warszawie. W 2001 roku zagrała Śnieżynkę w Zimie i tytułową rolę w Kopciuchu, pod reżyserią Janusza Głowackiego. W Teatrze Narodowym miała okazję wystąpić w 2004 roku jako Kopciuszek w sztuce Kopciuch, w reżyserii Willa Pomerantza.

Następnie, w 2007 roku, w Teatrze Nowym Praga, zagrała Elżbietę w Życiu towarzyskim i uczuciowym, reżyserowanym przez Mateusza Bednarkiewicza. W tym samym roku uczestniczyła w przedstawieniu Gwiazdy spadają w sierpniu w Teatrze 2xU/Usta Usta.

W Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego wystąpiła w 2006 roku jako Kordelia w Król Lear, reżyserowanym przez Andrieja Konczałowskiego.

W Teatrze Telewizji również zrealizowała wiele znaczących ról, w tym:

  • Hannah Arendt w Rzeczy o banalności miłości (2011),
  • Paulina w Boulevard Voltaire (2010) w reżyserii Andrzeja Barta,
  • Julie-Ann Jobson w Pozory mylą (2007),
  • Josie w Więzi (2006),
  • Lena Rajska w Technikach negocjacyjnych (2006),
  • Maria w Pastorałce (2006),
  • Ona I w Piaskownicy (2005),
  • Irena w Ameryce, części drugiej (2005),
  • Antygona w Antygonie (2004),
  • Emka w Silnie komicznej (2003),
  • Marta w Lekcji angielskiego (2003),
  • Beatryks Cenci w Beatryks Cenci (2001).

Ostatnim znanym spektaklem z jej udziałem jest Teatr 6 Piętro w Warszawie, gdzie w 2019 roku zagrała Emily w Niezwyciężonym.

Nagrody i nominacje

Agnieszka Grochowska, znana z wielu znaczących ról w polskim kinie, uzyskała szereg nagród i nominacji, które podkreślają jej talent i umiejętności aktorskie. Jej osiągnięcia filmowe rozpoczęły się od nominacji do Polskich Nagród Filmowych.

  • 2004: najlepsza główna rola kobieca – Pręgi (nominacja),
  • 2011: najlepsza główna rola kobieca – W ciemności (nominacja),
  • 2012: najlepsza główna rola kobieca – Bez wstydu.

W 2005 roku otrzymała również nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej europejskiej aktorki za film Pręgi.

  • Festiwal Filmowy w Gdyni- 2010: nagroda za drugoplanową rolę kobiecą – Trzy minuty. 21:37,
  • 2015: nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą – Obce niebo.

Ważnym punktem w jej karierze był również Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, gdzie w 2007 roku została wyróżniona jako „gwiazda jutra” w programie „Shooting Stars”.

W 2010 roku Grochowska zdobyła nominację na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kosmorama w Trondheim w kategorii najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej za film Upperdog oraz nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmów w Ostendzie za rolę w Stepy.

  • Nagroda Amanda- 2010: najlepsza aktorka pierwszoplanowa – Upperdog,
  • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego- 2010: nagroda główna – Nie opuszczaj mnie i Trzy minuty. 21:37 (nominacja),
  • 2007: nagroda główna – Południe-Północ (nominacja),
  • 2005: nagroda główna – Pręgi (nominacja).

Kolejną prestiżową nagrodą, którą zdobyła, była Złota Kaczka w 2005 roku dla najlepszej polskiej aktorki, również za film Pręgi. Jednak w 2015 roku, za rolę w Obce ciało, przyznano jej również Węża za występ poniżej talentu.

Odznaczenia

Agnieszka Grochowska, znana polska aktorka, otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jej wkładzie w kulturę i sztukę w Polsce. Wśród nich znalazły się:

  • Złoty Krzyż Zasługi (2014),
  • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).

Przypisy

  1. Agnieszka Grochowska - Film w Interia.pl. film.interia.pl. [dostęp 11.05.2024 r.]
  2. a b Agnieszka Grochowska - Kobieta.pl [online], kobieta.pl [dostęp 22.04.2024 r.]
  3. “Eternals”: obsada polskiego dubbingu – wSyncu [online], web.archive.org, 05.11.2021 r. [dostęp 20.11.2021 r.]
  4. Das Beste für mein Kind | Polizeiruf 110 [online], Erstes Deutsches Fernsehen (ARD) [dostęp 03.12.2017 r.]
  5. Agnieszka Grochowska 2 miesiące temu urodziła dziecko. Zobacz, jak teraz się prezentuje! [online], se.pl [dostęp 04.12.2016 r.]
  6. Tygodnik Życie na Gorąco nr 34, 21.08.2014 r., s. 16–17.
  7. a b Największe gwiazdy polskiego kina na przyznaniu medali „Zasłużony Kulturze”. afterparty.pl. [dostęp 11.04.2014 r.]
  8. Prezydent: To dobre lata dla polskiej kultury. prezydent.pl, 26.05.2014 r. [dostęp 26.05.2014 r.]
  9. Flamandzkie Nagrody Filmowe. [dostęp 21.07.2012 r.]
  10. Paweł Gzyl, Agnieszka Grochowska, aktorka eksportowa, w: Głos Wielkopolski (Magazyn), 08.03.2019 r., s. 23.
  11. Agnieszka Grochowska chwalona przez amerykańską prasę. Stopklatka.pl. [dostęp 24.08.2010 r.]
  12. Agnieszka Grochowska zdobyła norweskiego Oscara. Wp.pl. [dostęp 24.08.2010 r.]
  13. Biografia Agnieszki Grochowskiej. Stopklatka.pl. [dostęp 24.08.2010 r.]
  14. Agnieszka Grochowska nominowana do Kanon Award. Stopklatka.pl. [dostęp 24.08.2010 r.]
  15. M.P. z 2014 r. poz. 757.

Oceń: Agnieszka Grochowska

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:25