Sokół, powszechnie znany również jako Nocny Narrator, to wybitna postać na polskiej scenie hip-hopowej. Jego prawdziwe imię to Wojciech Sosnowski, a urodził się 11 marca 1977 roku w Warszawie. Podczas swojej kariery zyskał status rapera, autora tekstów, przedsiębiorcy oraz dziennikarza radiowego, a także znany jest z działalności w wielu zespołach i projektach muzycznych, takich jak grupa WWO oraz kolektyw ZIP Skład.
Współpracował z wieloma artystami, między innymi z Marysią Starostą, a także z członkami zespołów takich jak Slums Attack, Molesta Ewenement, Hemp Gru, Wzgórze Ya-Pa 3, O.S.T.R., Mor W.A., Kapela Czerniakowska, Michał Urbaniak, Ania Szarmach, Tede, Taco Hemingway, Franek Kimono, Bonus RPK oraz grupą Soundkail.
W 2011 roku Wojciech Sosnowski zajął wysoką pozycję na liście 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina, plasując się na 2. miejscu. Rok później, w analogicznej klasyfikacji przygotowanej przez serwis Porcys, znalazł się na 18. miejscu. Poza działalnością artystyczną, działał również jako dziennikarz związany z radiem Roxy FM oraz pełnił funkcję prezesa rady nadzorczej wytwórni muzycznej Prosto, której sam był jednym z założycieli. Jego różnorodne osiągnięcia tworzą bogaty obraz artysty, który na stałe wpisał się w historię polskiego hip-hopu.
Jako członek Akademii Fonograficznej ZPAV, nadal przyczynia się do rozwoju polskiej sceny muzycznej, zyskując szacunek nie tylko wśród fanów, ale i w środowisku artystycznym.
Działalność artystyczna
Sokół zainicjował swoją działalność artystyczną w 1996 roku, współpracując z Ponem w duecie, który nazywał się TPWC. Pierwszym ich dziełem był utwór „Hołd”. Następnie, w 1997 roku, raperzy stworzyli z członkami zespołu Fundacja nr 1 kolektyw nazwany ZIP Skład. W efekcie, działalność duetu TPWC została zawieszona. Warto zaznaczyć, że Sokół i Pono wystąpili podczas Rap Day ’97, gdzie otwierali koncert legendarnej grupy Run-D.M.C. Jedynym zapisem ich działalności artystycznej w tamtym czasie była gościnna obecność w utworze „Bez refrenu”, zawartym na albumie DJ-a 600V zatytułowanym Produkcja hip-hop, wydanym w 1998 roku.
6 września 1999 roku zespół ZIP Skład wydał swoją debiutancką płytę Chleb powszedni, która była wydana dzięki wytwórni R.R.X. Album, trwający niewiele ponad 70 minut, zawierał aż 20 utworów. W jego produkcję zaangażowani byli członkowie ZIP Składu oraz DJ-e, tacy jak 600V, Boese, Kliczu, a scratch’e wykonywali DJ Deszczu Strugi, DJ 600V oraz Vienio, znany jako DJ Variat. Na płycie gościnnie wystąpili także Mor W.A. oraz Kaczy, raper współpracujący z Chadą w projekcie Proceder. Album osiągnął sprzedaż na poziomie 20 tys. egzemplarzy, a do utworu „Zipping” nakręcono pierwszy teledysk, w którym wystąpił Sokół.
Wkrótce po tym, w 1999 roku, Sokół, w towarzystwie Jędkera, który również był członkiem ZIP Składu, założył nową grupę – WWO. Rok później raper pojawił się gościnnie na albumach Zipery O.N.F.R. i Mor W.A. – Te słowa mówią wszystko. Ponadto Sokół uczestniczył w nagraniach kompilacji Styl reprezentacji pierwszej ligi i Pokaż walory, gdzie jego solowy utwór „A zresztą…” znalazł się na pierwszej z nich, a na drugiej powstała współpraca z Włodim, Fu i Jaźwą pt. „Pamiętaj o melanżu.”
6 września 2000 roku, nakładem BMG Poland, ukazał się debiut WWO, zatytułowany Masz i pomyśl, który zajął 31. miejsce w ogólnopolskim zestawieniu OLiS. W nagraniach wzięli udział tacy artyści jak Pelson, Włodi, oraz członkowie ZIP Składu. Muzykę wyprodukowali m.in. Karton, Majki, Jakub Wacław (Waco).
W listopadzie 2001 roku, z powodu konfliktu z wytwórnią BMG Poland, WWO postanowiło zmienić nazwę na W Wyjątkowych Okolicznościach. Powód tego sporu wynikał z umieszczenia piosenki skupiny na kompilacji bez ich wiedzy przez MTV. W tym czasie do zespołu dołączył DJ Deszczu Strugi. Również w 2001 roku Sokół gościnnie wystąpił na solowym albumie Eldoki zatytułowanym Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę oraz wziął udział w nagraniach kompilacji Projekt postawa – co od dzisiaj jest istotne…
1 października 2002 roku ukazał się pierwszy singel WWO, zwiastujący drugą płytę zatytułowaną „Moda”. Utwór „W wyjątkowych okolicznościach” stał się jednym z największych przebojów zespołu, przyczyniając się do jego popularności. Piosenka była promowana teledyskiem i zyskała powodzenie w zestawieniach, zajmując 16. miejsce w notowaniu 30 ton – lista przebojów, emitowanym przez TVP2. W październiku zadebiutował także drugi album WWO – We własnej osobie, który otrzymał nominację do nagrody Fryderyk i uplasował się na 8. miejscu listy OLiS. Muzykę do albumu wyprodukowali DJ 600V, Noon, DJ Decks i WhiteHouse. Na płycie gościły zespoły takie jak Soundkail, Hemp Gru i Mor W.A.
W drugiej połowie 2003 roku, zespół wypuścił drugi singel z albumu – „Damy radę”, który uzyskał znaczną popularność, zajmując 2. i 12. miejsca na odpowiednio Szczecińskiej Liście Przebojów i w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw. Na koniec roku pojawił się także debiut producencki Emade – Album producencki, w którym Sokół pojawił się w piosence „Dam ci przeżyć”. Również w tym okresie udział w nagraniach albumu 15 Minut Projekt zaowocował zwrotkami Sokoła, zarejestrowanymi razem z Anną Szarmach w kompozycji „Najdłuższy chillout w mieście”.
W 2004 roku, poza koncertami które dawał z WWO, Sokół gościł na płytach Hemp Gru – Klucz oraz Analogii – Esensja czysta. Na początku 2005 roku do sprzedaży trafiły produkcje SLU – Najlepszą obroną jest atak oraz duetu Małolat i Ajron – W pogoni za lepszej jakości życiem, na których wystąpił również.
12 listopada 2005 roku dwa albumy WWO – Witam was w rzeczywistości i Życie na kredycie, zostały wydane równolegle. Osiągnęły one odpowiednio 12. i 18. miejsca w zestawieniu OLiS, sprzedając się w ciągu dziesięciu dni od premiery w nakładzie około 10 tys. egzemplarzy każdy. Pierwsza z płyt powstała według koncepcji Sokoła przy współpracy z różnorodnymi producentami, takimi jak duety WhiteHouse, Beathoavenz oraz Korzeniem. Druga płyta, opracowana przez Jędkera, była całkowicie wyprodukowana przez Toma Meyera. Mimo że albumy były nominowane do Superjedynki, nie osiągnęły tak samo spektakularnego sukcesu komercyjnego, jak ich poprzednik.
Po wydaniu ostatnich albumów, Sokół i Jędker zdecydowali się na rozpoczęcie solowych projektów. Jędker w 2007 roku wydał swój solowy album zatytułowany Czas na prawdę. Sokół, który również planował swój album solowy, postanowił przekształcić go w projekt Sokół feat. Pono (TPWC). W 2006 roku Sokół wziął udział w jedynym albumie składu Bez Cenzury – Klasyk. I jeszcze raz, gościł w utworze „Reprezentuję siebie”, w którym wystąpili także inni znani artyści, w tym THS Klika, Hemp Gru oraz Pyskaty.
14 grudnia 2007 roku grupa TPWC, w składzie Sokół i Pono, wydała swój debiutancki album zatytułowany Teraz pieniądz w cenie. Album zajął 10. miejsce w zestawieniu OLiS i zdobył status złotej płyty w ciągu roku od wydania. Wydawnictwo zostało stworzone z pomocą m.in. Czarnego, związanego z HiFi Bandą oraz twórcy muzyki tanecznej Roberta M. Wśród utworów znalazł się również popularny „W aucie”, który został napisany z pomocą Jędkera oraz Franka Kimono, postaci stworzonej przez aktora Piotra Fronczewskiego. Do utworu powstał teledysk w reżyserii Jakuba Łubniewskiego, również znanego z pracy z takimi grupami jak WWO i Hemp Gru.
Równocześnie, w 2007 roku Sokół wystąpił w nagraniach na płytach Fusznika – Krew i dusza, Bosskiego i Piero – Krak, a także duetu White House – Kodex 3: Wyrok. Kolejny album TPWC, wydany pod nazwą Sokół feat. Pono pt. Ty przecież wiesz, zadebiutował 20 grudnia 2008 roku. Wydanie to zajęło 13. miejsce w zestawieniu OLiS i posłużyło do promocji dwóch teledysków „Miód i cukier” oraz „Poczekalnia dusz”, które zawierały gościnny udział Sylwestra Kozery, członka Kapeli Czerniakowskiej. W 2008 roku odbyło się wiele koncertów, m.in. na festiwalach Hip Hop Kemp i Coke Live Music Festival.
W roku 2009 Sokół i Pono, jako TPWC, gościli z Korasem w albumie zespołu Fundacja nr 1 – Poste restante. 7 grudnia tego samego roku, na oficynie 3label, powstał trzeci album duetu – To prawdziwa wolność człowieka, który osiągnął 29. miejsce na liście OLiS. Ten album został wyprodukowany przez Piotra Skotnickiego, znanego z punkowego zespołu Włochaty. W międzyczasie Sokół ponownie gościł na płytach Projektantów – Braterstwo krwi, Oxy.gen – Dziewczyny, Popka – HeavyWeight, Bezimiennych – Walka oraz Kompleksu – Dosadno u raju.
W kwietniu 2009 roku ukazał się piąty album duetu producenckiego White House Poeci, z gościnnym udziałem Sokoła. W utworach na płycie zaprezentowano hip-hopową interpretację wierszy polskich poetów, gdzie Sokół wykonał wiersz Stanisława Wyspiańskiego zatytułowany „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”. Latem do sprzedaży trafiła także płyta Roberta M – TAxi, w której Sokół wystąpił w utworze „Chciałbym tu”. W 2010 roku raper brał udział w nagraniach u Toony’ego oraz DJ-a Tomekk – Ehrenkodex, Pokoju z Widokiem na Wojnę – 2010 oraz HiFi Bandy – 23:55. Również w 2010 roku zakończono działalność projektu TPWC.
W międzyczasie raper zaczął współpracę z piosenkarką Marysią Starostą, z którą stworzył wspólny album. 13 maja 2011 roku ukazał się materiał pod tytułem Czysta brudna prawda, wydany przez Prosto. W realizacji projektu uczestniczyli liczni producenci, w tym Jimmy Ledrac, Shuko, DJ Wich, Magiera oraz Siwers. Wspólne nagrania, w których gościli także raperzy Chada, Ero oraz VNM, znalazły się na topowej czwartej pozycji zestawienia OLiS. Również w tym samym miesiącu zadebiutował album Chady – WGW, z którym Sokół współpracował w utworze „Ferment”. W płycie zawierał się również remix od L Pro.
19 września 2011 roku odbyła się premiera utworu „Prosto w kosmos”, w którym Sokół i Starosta wystąpili w towarzystwie Dioxa, Jurasa i VNM-a. Utwór ten miał na celu promowanie polskiego sztucznego satelity naukowego „Lem”. Premiera odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, co dodatkowo podkreślało znaczenie tej chwili. Pod koniec roku, album Marysi Starosty i Sosnowskiego zyskał status złotej płyty, uzyskując tytuł płyty roku 2011 w kategorii hip-hop według czytelników Wirtualnej Polski. Sokół również gościł na płytach wielu artystów takich jak: L.U.C., PMM, C.Z.S.T., Pokój z Widokiem na Wojnę, Zarys Zdarzeń, oraz Bezimienni.
W 2012 roku ponownie wystąpił na solowej produkcji Chady pt. Jeden z Was, gdzie jego zwrotki znalazły się w utworze tytułowym, podobnie jak wokal Kaja, członka kwartetu B.O.K. Do dalszych projektów Sokół dołączył do realizacji nagrań albumu Bosskiego Romana – Krak 4 oraz WhiteHouse – Kodex 4. Nieuniknionym stał się też jego udział w debiucie producenckim Donatana – Równonoc. Słowiańska dusza oraz w składankach takich jak Drużyna mistrzów i Prosto Mixtape Kebs.
8 czerwca 2013 roku, Sokół brał udział w koncercie „Tajne komplety”, organizowanym przez rapera Tadka i Instytut Pamięci Narodowej, łącząc hip-hop z historią Polski.
Działalność pozamuzyczna
W 2000 roku Sokół powołał do życia wytwórnię muzyczną Prosto. Z biegiem lat firma nie tylko rozszerzyła swoje działania o produkcję odzieży, ale także przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W okresie 2006–2009 raper pełnił obowiązki brand managera oraz był członkiem zarządu. Od 2009 roku zajmuje pozycję przewodniczącego rady nadzorczej. W latach 2009-2013 Sokół był również udziałowcem oraz dyrektorem kreatywnym w Independent Media Platform Sp. z o.o.
W 2001 roku brano go jako asystenta Anny Mieścickiej w projektowaniu tłumaczenia biografii amerykańskiego rapera Eminema, zatytułowanej Wściekły blond (ang. Angry Blonde; ISBN 83-87598-83-6). Raper wystąpił także jako jeden z bohaterów dokumentu emitowanego przez MTV Polska, którego reżyserką była Joanna Rechnio – film nosił tytuł „Mówią bloki człowieku 2”.
W 2006 roku Sokół pojawił się w roli dubbingowanej w serialu animowanym Ziomek. Tego samego roku wziął udział w filmie fabularnym Xawerego Żuławskiego zatytułowanym „Chaos”. Z kolei 1 października 2010 roku miała miejsce premiera audiobooka, w postaci CD, pt. „Zrób mi jakąś krzywdę”, autorstwa Jakuba Żulczyka, w którego realizacji raper wziął udział jako lektor.
W 2011 roku premierę miała również animacja Jeż Jerzy, w reżyserii Wojtka Wawszczyka, w której Sokół użyczył głosu postaci skinheada Stefana. Do końca 2012 roku był związany z radiem Roxy FM jako dziennikarz, gdzie razem z Jakubem Żulczykiem prowadził autorską audycję „Instytut Prosto”. Wcześniej na antenie Roxy prowadził program „Prosto w Roxy” wspólnie z Agnieszką Sielańczyk. Raper był także gospodarzem programu „Kozackie sprzęty”, emitowanego na YouTube przez czasopismo PC World.
Sokół jest również członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV, co podkreśla jego znaczącą rolę w polskiej branży muzycznej.
Życie prywatne
Sokół, znany także jako Wojciech Sosnowski, przyszedł na świat 11 marca 1977 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat wyrastał w rodzinie z różnorodnymi zawirowaniami materialnymi. Jego dziadek, w latach 70. oraz 80. XX wieku, pełnił rolę przedstawiciela szwajcarskich koncernów farmaceutycznych. Matka artysty, Iwona Michalska-Sosnowska, zyskała pewną renomę jako prezes dużej firmy zajmującej się odzieżą. Niestety, zmarły w 1995 roku ojciec Wojciecha, Jan Sokół, był nie tylko przedsiębiorcą, ale także autorem tekstów do znanych piosenek zespołu Papa Dance.
Sokół ma także ciekawe korzenie artystyczne, będąc praprawnukiem Stanisława Wyspiańskiego, znanego polskiego dramaturga i malarza. Jego babcia, Krystyna Maria Michalska, była wnuczką Wyspiańskiego, co podkreśla bogate dziedzictwo artystyczne rodziny. Wśród jego krewnych znajduje się również Leonard Sosnowski, fizyk, a stryj Wojciecha, Leszek Sokół, to malarz surrealista, znany z niezwykłych dzieł [Leszek Sokół]. Raper ma także starszego brata, który obecnie mieszka w Moskwie.
W dzieciństwie uczęszczał do szkoły plastycznej w Warszawie. Właśnie tam poznał kolegę, który również zajął się rapem, Pona. Warto zaznaczyć, że obaj młodzi artyści zostali usunięci z placówki edukacyjnej. W swoim życiu Sokół miał także okres spędzony w Gruzji oraz na Łotwie, a maturę zdawał w języku rosyjskim w gruzińskiej szkole w Tbilisi. Przez ponad 13 lat pozostawał bezdomny, korzystając z gościnności znajomych, w tym przez półtora roku mieszkał w lokalu należącym do Pona.
W latach 2009–2016 Wojciech był w związku z piosenkarką Marysią Starostą. Po zakończeniu tego etapu swojego życia, nawiązał relację z modelką Katarzyną Porycką. Oboje spotkali się jako świadkowie na ślubie Jerzego „Jurasa” Wrońskiego oraz Anny Wasowskiej, który odbył się 27 lipca 2019 roku. Z kolei w 2023 roku jego serce zdobyła modelka Kinga Kożuch.
Dyskografia
W kontekście dyskografii artysty można odnaleźć przełomowe albumy, single oraz inne osiągnięcia, które znacząco wpłynęły na jego karierę muzyczną. W celu bardziej szczegółowego zaznajomienia się z twórczością, warto również zajrzeć do odpowiednich sekcji w artykułach poświęconych projektom, w których brał udział.
Albumy
Rok wydania | Tytuł albumu | Pozycja w rankingu | Sprzedaż | Certyfikacja |
---|---|---|---|---|
POL | ||||
2011 | Czysta brudna prawda (z Marysią Starostą)
| 4 |
|
|
2013 | Czarna biała magia (z Marysią Starostą)
| 1 |
|
|
2015 | Różewicz – Interpretacje (z Hadesem i Sampler Orchestra)
| 29 | _ | _ |
2019 | Wojtek Sokół
| 1 |
|
|
2021 | Nic
| 1 |
|
|
Single
Rok | Tytuł | Pozycja na liście | Certyfikat | Album | ||
---|---|---|---|---|---|---|
RMF | SLiP | WFM | ||||
2011 | „Reset” (wraz z Marysią Starostą) | – | – | – | _ | Czysta brudna prawda |
„Sztruks” (wraz z Marysią Starostą) | – | – | – | _ | ||
2013 | „Wyblakłe myśli” (wraz z Marysią Starostą) | – | – | – | _ | Czarna biała magia |
2014 | „Zepsute miasto” (wraz z Marysią Starostą) | – | – | – | _ | |
2015 | „W dół brzuchem” (wraz z Marysią Starostą) | – | – | – | _ | |
„Rób to, w co wierzysz” | – | – | – |
| Wojtek Sokół (edycja deluxe) | |
2017 | „Świadomy sen” (z Dawidem Podsiadło) | – | – | – |
| |
2018 | „Chcemy być wyżej” | 4 | 31 | 1 |
| Wojtek Sokół |
2019 | „Koniec gatunku” (gościnnie: Lena Osińska) | – | – | – |
| |
„Napad na bankiet” (gościnnie: PRO8L3M i Taco Hemingway) | – | – | – |
| ||
2020 | „Zorro” | – | – | – | _ | _ |
2021 | „Cześć” (gościnnie: Sarius) | – | – | – |
| Nic |
„Jednorożec” | – | – | – |
| ||
„Batoniki” (gościnnie: Hodak) | – | – | – | _ | ||
„Na cały świat” (gościnnie: Quebonafide, Pezet) | _ | _ | _ |
| ||
„Płaczemy pięścią w stół” | _ | _ | _ |
| ||
2023 | „Całkiem nowa bajka” (z Igo, Kaśką Sochacką, Mrozem, Arturem Rojkiem, Brodką, Ralphem Kaminski i Bedoes) | _ | _ | _ |
| Akademia Pana Kleksa (ścieżka dźwiękowa) |
„–” singel nie był notowany. |
Inne notowane lub certyfikowane utwory
Rok | Tytuł | Pozycja na liście | Certyfikat | Album | |
---|---|---|---|---|---|
SLiP | LP3 | ||||
2003 | „Najdłuższy chillout w mieście” 15 Minut Projekt (oraz Sokół i Anna Szarmach) | 39 | 49 | _ | 15 minut projekt |
2019 | „Hybryda” | _ | _ |
| Wojtek Sokół |
„I tak i nie” (gościnnie: Hewra) | _ | _ |
| ||
„Lepiej jak jest lepiej” (gościnnie: Mateusz Krautwurst) | _ | _ |
| ||
„MC Hasselblad” | _ | _ |
| ||
„Nie da na da” (gościnnie: Marcin Pyszora) | _ | _ |
| ||
„Pluszowy” | _ | _ |
| ||
„Pomyłka” (gościnnie: Andrzej Zaucha) | _ | _ |
| ||
„Skażony” | _ | _ |
| ||
„Sprytny Eskimos” (gościnnie: Igo) | _ | _ |
| ||
„Z tobą” | _ | _ |
| ||
„Za ręce” | _ | _ |
| ||
2021 | „After” (gościnnie: Fred) | _ | _ |
| Nic |
„Jak urosnę” (gościnnie: Fasolki) | _ | _ |
| ||
„Plastikowy tulipan” | _ | _ |
|
Kompilacje różnych wykonawców
Rok | Album | Utwór | Źródło |
---|---|---|---|
2000 | Styl reprezentacji pierwszej ligi | Sokół – „A zresztą…” | _ |
Pokaż walory | Włodi, Fu, Sokół, Jaźwa – „Pamiętaj o melanżu” | _ | |
2001 | Projekt postawa – co od dzisiaj jest istotne… | Sokół, Felipe – „Niekończąca się historia końca z końcem wiązania” | _ |
2006 | Cuba Libre | Sokół, Los Sicarios, Pallacio – „Checkeando” Sokół, Koras, Los Sicarios – „A Veces” | _ |
Prosto Mixtape Deszczu Strugi | DonGURALesko, O.S.T.R., Sokół – „Ziomek” Sokół, Juras – „Ostatni moment” Sokół, Bilon – „Podnieś” Jędker, Felipe, Sokół, Mieron, Koras, Kali, Fu, Suja – „Jedziesz 1” | _ | |
2010 | Prosto Mixtape 600V | Hades, Ostry, VNM, Małolat, Sokół – „Mentalne blizny” Zarys Zdarzeń, Sokół, Wbrew Regułom – „Do fury” Sokół, VNM – „Jestem swój” Bezimienni, Sokół, VNM – „Mógłbym Ci opowiedzieć (Prosto Remix)” Sokół, Siwers, Ero – „Pieniądze nie śmierdzą” PMM, Brahu, Romeo, Popek, Młody Biały, VNM, Sokół – „Prosto stąd” EastWest Rockers, Sokół, Marika – „Mój głos (Mothaship Remix)” Spens, Sokół, Smoky Mo – „To nie gra, to życie” Ill G, Sokół – „Mój blok (Prosto Remix)” Elfue, KaeN, Doz, Pokój Z Widokiem Na Wojnę, Sid, Młody Biały, Zdycha, Karlos, Sokół, Elvis, Pewna Pozycja, Fu – „U nas na śródmieściu” | _ |
2011 | Grube jointy 2: karani za nic | Sokół – „Dentysta” | _ |
2012 | Drużyna mistrzów | Bosski Roman, Sokół – „Jak zaczynasz dzień” | _ |
Prosto Mixtape Kebs | VNM, Rak, Wężu, Juras, MadMajk, Diox, Brahu, Sokół, Pezet – „Życie wypisane na twarzy” Parzel, Sokół, Sitek – „Plaża” | _ | |
2014 | Prosto XV | Sokół, Marysia Starosta – „Czysta brudna prawda” | _ |
2015 | Prosto Mixtape IV | Sokół, Taco Hemingway, Ras – „Lek przeciwbólowy” Sokół, Brahu, Kaen – „Szczęśliwy idiota” Sokół, Marysia Starosta, Bilon – „Zepsute miasto Prosto Remix” VNM, KęKę, Sokół, Quebonafide – „Brać życie za mordę” | _ |
Występy gościnne
Rok | Album | Utwór | Źródło |
---|---|---|---|
1998 | DJ 600V – Produkcja hip-hop | „Pamiętaj o melanżu” (gościnnie: Włodi, Fu, Sokół, Jaźwa) | _ |
2000 | Zipera – O.N.F.R. | „Sztuczna twarz” (gościnnie: Sokół) | _ |
Mor W.A. – Te słowa mówią wszystko | „Idź za ciosem” (gościnnie: Młody Łyskacz, Sokół, Włodi, Fu) | _ | |
2001 | Eldo – Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę | „Numerki” (gościnnie: Sokół) | _ |
2002 | Fu – Futurum | „Mój projekt, moje życie” (gościnnie: Sokół) | _ |
Pono – Hołd | „Hołd” (gościnnie: Sokół) | _ | |
WSP – Wspólnicy | „Zarobek” (gościnnie: Sokół) | _ | |
Vienio, Pele – Autentyk | „Znów” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2003 | Emade – Album producencki | „Dam ci przeżyć” (gościnnie: Sokół) | _ |
15 Minut Projekt – 15 Minut Projekt | „Najdłuższy chillout w mieście” (gościnnie: Sokół, Anna Szarmach) | _ | |
2004 | Hemp Gru – Klucz | „Poza kontrolą” (gościnnie: Sokół) | _ |
Analogia – Esencja czysta | „Byłem pewien” (gościnnie: Peja, Sokół, Fu) | _ | |
2005 | Slums Attack – Najlepszą obroną jest atak | „Reprezentuję biedę” (gościnnie: Sokół) | _ |
Małolat/Ajron – W pogoni za lepszej jakości życiem | „Sąsiedzi” (gościnnie: Ero, Sokół) | _ | |
2006 | Bez Cenzury – Klasyk | „Reprezentuję siebie” (gościnnie: JWP Maffia, THS Klika, JurasWigor, Sokół, Jacenty, Lui, Hemp Gru, Ko1Fu, Pyskaty, Yogi) | _ |
THS Klika – Liryka chodnika | „Ślepy zaułek” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2007 | Fu – Krew i dusza | „Imperium zła” (gościnnie: Rocca, Sokół, Olsen) | _ |
Bosski Roman & Piero – Krak | „Na 100%” (gościnnie: Sokół, Tadek) „Kto twoim Bogiem?” (gościnnie: Sokół) | _ | |
WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok | „Oni mogliby” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2008 | Projektanci – Braterstwo krwi | „Pomocna dłoń” (gościnnie: Sobota, Sokół) | _ |
Oxy.gen – Dziewczyny | „Angela (Gdybym wiedział, że istniejesz)” (gościnnie: Sokół) | _ | |
Popek – HeavyWeight | „Już mnie nie zobaczysz” (gościnnie: Sokół) | _ | |
Bezimienni – Walka | „Mógłbym Ci opowiedzieć” (gościnnie: Sokół) | _ | |
Komplex – Dosadno u raju | „Bolji svet” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2009 | WhiteHouse – Poeci | „Niech nikt nad grobem mi nie płacze” (Stanisław Wyspiański) (gościnnie: Sokół) | _ |
Robert M – Taxi | „Chciałbym tu” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2010 | Toony & DJ Tomekk – Ehrenkodex | „Może kiedyś” (gościnnie: Sokół) | _ |
Pokój z Widokiem na Wojnę – 2010 | „Wojna o pokój” (gościnnie: Sokół) „Ramię w ramię” (gościnnie: Sokół) | _ | |
HiFi Banda – 23:55 | „Dobra droga” (gościnnie: Sokół) „Nie śpię” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2011 | Chada – WGW | „Ferment” (gościnnie: Sokół, Brahu) „Ferment” (L Pro Remix) (gościnnie: Sokół, Enoiks) | _ |
L.U.C. – Kosmostumostów | „Pospolite ruszenie” (gościnnie: Sokół) | _ | |
PMM – Poza horyzont | „Rwany rytm” (gościnnie: Sokół) | _ | |
C.Z.S.T. – Moment rozliczenia | „Wizerunek” (gościnnie: Sokół) | _ | |
Pokój z Widokiem na Wojnę – Droga wojownika | „Moja pierwsza dziewczyna – Remix 1″ (gościnnie: Sokół) | _ | |
Zarys Zdarzeń – 2011 | „Kilkaset słów” (gościnnie: Sokół, Martita) | _ | |
Bezimienni – Co mnie nie zabije to mnie wzmocni | „Kiedyś byłem głuchy” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2012 | Chada – Jeden z Was | „Jeden z Was” (gościnnie: Sokół, Kay) | _ |
Bosski Roman – Krak 4 | „Czym jest sukces?” (gościnnie: Sokół i Marysia Starosta) | _ | |
WhiteHouse – Kodex 4 | „Do jutra” (gościnnie: VNM, Sokół, Hades) | _ | |
Parzel, Siwers – Coś się kończy, coś się zaczyna | „Nie powiem Ci jak żyć” (gościnnie: Sokół) | _ | |
Zjawin – Wszystko jedno | „Ślub” (gościnnie: Sokół, Marysia Starosta) | _ | |
Donatan – Równonoc. Słowiańska dusza | „Z samym sobą” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2013 | Popek – Monster | „Kto nie ryzykuje, szampana nie pije” (gościnnie: Sokół, Paluch) | _ |
Pih – Dowód rzeczowy nr 3 | „Bez złudzeń” (gościnnie: Sokół, Lukasyno) | _ | |
DJ. B, Szczur – Zaraza | „Dom zły” (gościnnie: Pezet, Juras, Sokół) | _ | |
Dixon37 – O.Z.N.Z. (Od zawsze na zawsze) | „Jestem z Tobą” (gościnnie: Sokół, O.S.T.R.) | _ | |
Paluch – Lepszego życia diler | „Chcę mniej” (gościnnie: Sokół) | _ | |
2014 | Vienio – Etos 2 | „Nie zabijaj dziecka, które siedzi we mnie” (gościnnie: Sokół) | _ |
WhiteHouse – Kodex 5 Elements | „To” (gościnnie: Sokół, Marysia Starosta) | _ | |
Pokój z Widokiem na Wojnę – Grawitacja | „Religia” (gościnnie: Sokół, Marysia Starosta) | _ |
Teledyski
W tej sekcji znajdują się ważne informacje dotyczące teledysków sygnowanych przez Sokoła. Warto zwrócić uwagę na jego współpracę z różnymi artystami oraz na różnorodność produkcji. Ponadto, zaleca się zapoznanie z innymi artykułami, aby uzyskać szerszy kontekst jego twórczości. Na przykład, w artykule ZIP Skład, TPWC oraz WWO również znajdziesz informacje na temat teledysków.
Tytuł | Rok | Reżyser/Realizator | Album | Źródło |
---|---|---|---|---|
„Sztruks” z Marysią Starostą | 2011 | Kuba Dąbrowski | Czysta brudna prawda | _ |
„Reset” z Marysią Starostą | Wal&Gura, Kuba Łubniewski | _ | ||
„Myśl pozytywnie” z Marysią Starostą | 2012 | _ | ||
„W sercu” z Marysią Starostą | Wal&Gura | _ | ||
„Wyblakłe myśli” z Marysią Starostą | 2013 | Maciek Szupica, Wal&Gura | Czarna biała magia | _ |
„Zepsute miasto” z Marysią Starostą | 2014 | Jakub Radej | _ | |
„Nie śmiem”/„Wicher dobijał się do okien” z Hadesem i Sampler Orchestra | 2015 | Liubov Gorobiuk | Różewicz – Interpretacje | _ |
„W dół brzuchem” z Marysią Starostą | Papaya Films | Czarna biała magia | _ | |
Gościnnie | ||||
Emade – „Dam ci przeżyć” (gościnnie: Sokół) | 2003 | – | Album producencki | _ |
Peja/Slums Attack – „Reprezentuję biedę” (gościnnie: Sokół) | 2005 | Dariusz Szermanowicz | Najlepszą obroną jest atak | _ |
Bez Cenzury – „Reprezentuję siebie” (gościnnie: Sokół, Hemp Gru i inni) | 2006 | – | Klasyk | _ |
Los Sicarios – „Checkeando” (gościnnie: Pallacio, Sokół) | – | Cuba Libre | _ | |
Los Sicarios – „A Veces” (gościnnie: Sokół, Koras) | 2007 | – | _ | |
Bosski Roman – „Na 100%” (gościnnie: Sokół, Tadek) | – | Krak | _ | |
Fu – „Ekskluzywny nokaut” (gościnnie: Sokół, Jędker) | 2009 | Dwaem Media Group | Retrospekcje | _ |
HiFi Banda – „Puszer remix” (gościnnie: Sokół, Ero, Tomasin, Zawodnik, Kosi) | 2010 | Letemknow | Puszer | _ |
Pokój z Widokiem na Wojnę – „Pokój z widokiem na wojnę” (gościnnie: Sokół i Marysia Starosta) | 1cell | 2010 | _ | |
Popek – „Champion sound” (gościnnie: Sokół, Hijack) | Dziecko Wojny | – | _ | |
L.U.C. – „Pospolite ruszenie” (gościnnie: Sokół) | 2011 | L.U.C., NCK, Endorfina Media | Kosmostumostów | _ |
Donatan – „Z samym sobą” (gościnnie: Sokół) | 2012 | Piotr Smoleński | Równonoc. Słowiańska dusza | _ |
PMM – „Rwany rytm” (gościnnie: Sokół) | Dobrekino Studio | Poza horyzont | _ | |
Berezin – „Vera, chest, pravda” (gościnnie: Sokół) | Michal Dabal, Wal&Gura | ХМ2012 | _ | |
DJ. B, Szczur – „Dom zły” (gościnnie: Sokół, Pezet, Juas) | 2013 | Krzysztof Kiziewicz | Zaraza | _ |
Nizioł – „Stary wyga” (gościnnie: Lukasyno, Sokół) | 2014 | Oesvidyo | Pretekst | _ |
Dixon37 – „Jestem z tobą” (gościnnie: Sokół, O.S.T.R.) | ML Filmz | O.Z.N.Z. (Od zawsze na zawsze) | _ | |
Vienio – „Nie zabijaj dziecka, które siedzi we mnie” (gościnnie: Sokół) | Adrian Łapczyński, Paweł Krzepina | Etos 2 | _ | |
Inne | ||||
DonGURALesko, O.S.T.R., Sokół – „Ziomek” | 2007 | – | Prosto Mixtape Deszczu Strugi | _ |
T.Love – „Love Love Love” | 2008 | Krzysztof Ostrowski | Love, Love, Love – The Very Best T.Love | _ |
Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – „I żeby było normalnie” | 2010 | 1cell | Prosto Mixtape 600V | _ |
Elfue, Kaen, Doz, Koras, Sid, Młody B, Zdycha, Karlos, Sokół, Elvis, Jacol, Fu, Juras, Kowal – „U nas na śródmieściu” | Wal&Gura | _ | ||
Sokół, Siwers, Ero – „Pieniądze nie śmierdzą” | 2011 | R5 | _ | |
Zarys Zdarzeń, Sokół, Jarru, Cukraz – „Do fury” | sensi& | _ | ||
Sokół – „Dentysta” | Zu Road | Grube jointy 2: karani za nic | _ | |
Sokół, Ero – „Jeż Jerzy” | Kuba Tarkowski | – | _ | |
Numer Raz, Pyskaty, Onar, Sokół, Juchas, Chada, Pezet i inni – „A pamiętasz jak?” | Letemknow | A pamiętasz jak? (singel) | _ | |
Bosski Roman, Sokół – „Jak zaczynasz dzień” | 2012 | Wal&Gura | Drużyna mistrzów | _ |
VNM, KęKę, Sokół, Quebonafide – „Brać życie za mordę” | 2015 | Ludwik Lis | Prosto Mixtape IV | _ |
Nagrody i wyróżnienia
W kontekście osiągnięć artysty, warto zwrócić uwagę na różnorodne nagrody oraz wyróżnienia, które zdobył w swojej karierze. Oto szczegóły dotyczące jego uznania w branży muzycznej oraz konkretne ostatnie osiągnięcia.
Rok | Kategoria | Nagroda | Uwagi | Źródło |
---|---|---|---|---|
2008 | Artysta roku | Viva Comet Awards | Nominacja | _ |
2011 | Teledysk roku (Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – „I żeby było normalnie”) | Viva Comet Awards | Nominacja | _ |
2012 | Płyta roku (Sokół, Marysia Starosta – Czysta brudna prawda) | Plebiscyt Wirtualna Polska | Laur | _ |
Płyta roku (Sokół, Marysia Starosta – Czysta brudna prawda) | Plebiscyt Rapduma.pl | Laur | _ | |
2015 | Klip roku (Sokół, Marysia Starosta – „Zepsute miasto”) | Sztosy 2014 | Nominacja | _ |
Album roku hip-hop (Sokół, Marysia Starosta – „Czarna biała magia”) | Fryderyki 2015 | Nominacja | _ | |
2016 | Album roku hip-hop (Różewicz – Interpretacje) | Fryderyki 2016 | Nominacja | _ |
Należy również wspomnieć o jego współpracy z innymi artystami, która była kluczowym czynnikiem w realizacji wielu projektów. Cenne informacje można znaleźć w artykułach WWO oraz TPWC, które dodatkowo przybliżają temat nagród oraz wyróżnień, jakie zdobył.
Filmografia
W tej sekcji przedstawiamy filmografię Sokoła, znanego polskiego rapera, który nie tylko odnosi sukcesy w muzyce, ale również pojawia się w filmach i produkcjach telewizyjnych. Poniżej znajduje się tabela z informacjami na temat jego występów w różnych projektach filmowych.
Tytuł | Rok wydania | Reżyser | Rola | Źródło |
---|---|---|---|---|
„Mówią bloki człowieku 2” | 2001 | Joanna Rechnio | jako on sam | brak |
„Ziomek” | 2006 | Laurent Nicolas | rola dubbingowana | brak |
„Chaos” | Xawery Żuławski | jako on sam | brak | |
„Jeż Jerzy” | 2011 | Wojtek Wawszczyk | jako Stefan | brak |
„One Love” | 2012 | Paweł Grabowski | jako on sam | brak |
„Pionierzy stylu – Włodi” | 2014 | – | jako on sam | brak |
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Józef Bakalarski | Mikołaj Grynberg | Monika Krajewska | Anna Świrszczyńska | Polikarp Gumiński | Henryk Szeryng | Piotr Uklański | Dorota Nowakowska | Norbert Smoliński | Igor Znyk | Lucyna Messal | Rajmund Kanelba | Wacław Szymanowski (rzeźbiarz) | Krzysztof Rak | Hadrian Filip Tabęcki | Wanda Rollny | Marcin Przybylski | Andrzej Stasiuk | Masio Kwiek | Lucjan DytrychOceń: Sokół (raper)